Karrier és gyermek: a diplomások négy évvel később szülnek

Vágólapra másolva!
Egy magyar diplomás hölgy 29 éves korában szüli meg első gyermekét. Az első gyermek megszülése négy évvel tolódott ki az utóbbi évtizedben, ami részben a karrierépítési vágyra, az álláspiaci helyzetre vezethető vissza. A jelenség hátteréről kérdeztünk egy demográfus szakértőt.
Vágólapra másolva!

Hazánkban a diplomás nők egyre később hozzák világra első gyermeküket, a gyermekvállalási kor több mint 4 évvel tolódott ki az utóbbi 10-15 évben. A felsőfokú végzettségűek jelenleg átlagosan 29 éves korban szülnek először, 37 százalékuk viszont jóval később, 30-34 éves korukban vállal először gyermeket.

Az átlag - vagyis a hazai nők összessége végzettségi szinttől függetlenül - egyébként 26 év. Nyugat-Európában hasonló a helyzet, Hollandiában átlagosan 29,3 éves korukban szülik meg első gyermeküket a nők, Görögországban, Finnországban, Olaszországban és Svájcban pedig 28-29 évesen.

Míg azonban ezekben az országokban hagyományosan később szülnek a hölgyek - 1960-ban például Franciaországban 25 év volt az átlag, nálunk ugyanekkor 22 év -, addig hazánkban a gyermekvállalási kor kitolódását főleg a munkaerő-piaci változások idézték elő.

Gyermekápolás és állásvesztés: a nők fele fél tőle

"A nők többsége az anyai, háziasszonyi szerepkört választaná a munka helyett, ezt viszont nem teheti meg. A stabil háttér kialakításához ugyanis ma már nem elég a férfinak munkát vállalni, ahhoz a nőnek is dolgoznia kell. A gyermekvállalás és a munka azonban hazánkban nem vagy csak nehezen egyeztethető össze" - mondja Pongrácz Tiborné demográfus, a Központi Statisztikai Hivatal Népességtudományi Kutatóintézetének munkatársa, aki számos reprezentatív kutatást és felmérést készített és elemzett már a témával kapcsolatban.

Ezzel a diplomás hölgyek is egyetértenek. Közel 50 százalékukat tölti el aggodalommal például az, hogy a gyermek betegsége miatti gyakori hiányzás megingatja majd állásuk biztonságát - derült ki egy 2002-ben elkészített, 16 ezer személy részvételével zajló felmérésből.

A szülés kitolása kockázatos

"A fentiek mellett a gyermekvállalási kor kitolódásához az is "hozzájárul", hogy a diplomás nők számára az utóbbi években egyre fontosabbá vált a karrierépítés. Mivel hazánkban ez is nehézkes egy kisgyermek mellett, így inkább a hölgyek később szülnek" - tette hozzá.

A kutató azonban figyelmeztet: a gyermekvállalás kitolása visszafordíthatatlan következményekkel járhat. Könnyen előfordulhat például, hogy a hölgyek végül gyermektelenek maradnak - annak ellenére, hogy egyébként szerettek volna gyermeket.

A gyermekvállalási szándékokat kutató családtervezési vizsgálatok eredményei kimutatták: a fiatalok közül - kevés kivétellel - mindenki szeretne legalább egy, a diplomások 35 százaléka pedig legalább 3 gyermeket.

Hollandiában többen szülnek, gyermektelen német diplomások

Ezt azonban végül sokan nem valósítják meg: hazánkban átlagosan 1,2-1,3 gyermeket szülnek a hölgyek. "A gyermekek száma Nyugat-Európában egyébként jóval magasabb, mint itthon: Franciaországban, Hollandiában és a Skandináv országokban ez az arány 1,7-1,8.
Németországban viszont sok diplomás nő egyáltalán nem szül. A diplomás német hölgyek 30 százaléka nem ad életet gyermeknek. Érdekesség, hogy a külföldön tanult és az egykori NDK-ban felnőtt nők között több gyermek születik. Az egyetemi diplomás, nyugatnémet hölgyek körében 35 százalékos a gyermektelenség.

Nem szükséges későn szülni

Kiss István pszichológus szerint a karrier sikeres felépítéséhez nem feltétlenül szükséges 28-30 éves korban világra hozni az első gyermeket. "A korai gyermekvállalás a kezdeti nagy terhelés után egyenletes felfutást biztosíthat az anyának. Ha átvészelte az első három évet, úgy hogy közben a terheket meg tudta osztani férjével, jók az esélyek a szakmai pálya kiteljesítésére" - mondta el.

"Az amerikaiak egyébként a következőképpen oldják meg a helyzetet: egy-két korán vállalt gyermek mellett a korai negyvenes években újabb gyermek hoznak a világra. Ez hazánkban elsősorban azoknak ajánlható, akik egy működő- és fejlődőképes vállalkozást tudnak beindítani és felfuttatni harmincas-negyvenes éveik során" - jegyezte meg.

Oroszi Babett

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!