Az első félévben így összesen 2,25 milliárd forint volt az ekho-alap, ami után a foglalkoztató és a foglalkoztatott együttesen lerótta a 35 százalék közterhet.
Egyelőre nehéz megmondani, hogy mennyivel nőtt az ekhót választók tábora - derült ki a lap körkérdéséből. A színházak, a kiadók, a különböző művészeti szövetségek és a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) birtokában nincsenek erre vonatkozó adatok, csak tapasztalataikra támaszkodva tudnak saccolni: a július 1-jei moratórium lejártával biztosan nőtt az ekhósok száma. Elsősorban a sajtóban tértek át sokan a 25 millió forintos bevételig alkalmazható, a munkavállalónak 15 százalékos terhet jelentő ekhóra.
Szakértők szerint korai lenne levonni a következtetéseket, vagy bármilyen konkrét tendenciáról, számról beszélni; legalább egy adóévre van szükség, hogy elemezni lehessen a folyamatokat. Szeptemberben újabb jelentős mozgás várható az "ekhopiacon", hiszen a járulékfizetési változásoknak komoly hatásai lesznek: az őszi evaemelés miatt sok eddigi vállalkozó választhatja az ekho-t - áll a Napi Gazdaság írásában.