Ha megvalósulnak a Világgazdaság birtokába került dokumentumban foglalt, egyelőre csak a testület javaslatainak tekinthető intézkedések, a munkájukat megtartóknak búcsút kell mondaniuk egyebek mellett az utazási kedvezményről vagy a több szabadságról, emellett megszűnik a garantált ütemű előrehaladást biztosító életpályamodell is.
A közalkalmazottaknak számolniuk kell azzal is, hogy lassítják majd az előmenetelt. Az igazgatási és az igazgatási jellegű szerveknél, a fegyveres szerveknél, illetve a közintézményeknél (mint középiskolák, könyvtárak) felső létszámkorlátot írhatnak elő, a közszolgáltatást végző közintézeteknél (többek között az egyetemeknél, kórházaknál, kutatóintézeteknél) pedig létszámirányszámot határozhatnak meg.
A Draskovics Tibor kormánybiztos, volt pénzügyminiszter irányítása alatt álló grémium mindemeééett a mostani helyzethez képest gyökeresen átalakítaná a közszféra létszám- és bérgazdálkodásának a szabályait - a bértömeg-gazdálkodási modellt alapozva meg. Az új rendszerre való átállás során a 13. havi illetményt, a nyelv- és a gépjármű-vezetői pótlékot megszüntetnék (általában véve a pótlékok körét jelentősen csökkentenék), és beépítenék a bértömegbe. Ez gyakorlatilag azt eredményezné, hogy a szóban forgó juttatásokat nem kapná meg automatikusan mindenki, aki eddig jogosult volt rá.
Az elképzelések szerint a főtisztviselői és a központi tisztikart megszüntetnék, emellett a fizetési fokozatok alsó-felső határait is tágítani kívánják. A rugalmasabb munkajogi típusú eljárási szabályok keretében megkönnyíthetik a szakmai alkalmatlanság esetén történő gyors elbocsátást, s a vezetői beosztásban levőknél is könnyebbé tehetik a felmentést a felelősségi körbe eső teljesítménycélok el nem érésekor - írja a lap.