Gyakori munkahelyváltások: ahogyan az önéletrajzban kezelhetjük

Vágólapra másolva!
Pintér Zsolt az ismert fejvadász és karrierszakértő egy álláskeresői kérdésre válaszolva azt a kérdéskört járja körül, a sok munkahely, a gyakori váltások milyen hatással vannak a megcélzott munkaadóra. Pintér Zsolt szerint az 1-2 hónapos, periférikus munkahelyeket nyugodtan el lehet hallgatni.
Vágólapra másolva!

31 éves gépészmérnök vagyok. Szüleimnek köszönhetően nagyon jó iskolákba jártam, még külföldi csereprogramban is részem lehetett. Németül és angolul folyékonyan beszélek. Azonban az egyetem után sokáig nem találtam a helyem és főleg az elején rengeteg pár hónapig tartó állásom volt, igen gyakran változtattam munkahelyet. Ráadásul viszonylag ismeretlen, kis cégeknél dolgoztam. Most úgy érzem, benőtt a fejem lágya, le tudnék nyugodni és egy helyben dolgozni. A napokban kaptam is beajánlásokat jó nevű külföldi cégekhez. Azonban biztosan nem mutatna jól az önéletrajzomban a gyakori változtatás és az, hogy rövid idő alatt szinte csak csapongtam egyik munkahelyről a másikra. Pláne a külföldiek szemében valami ismertebb cég talán jobban "eladna" akár vezetői posztra is. Hogyan tudnám az önéletrajzomban mindezt egy kicsit jobb színben feltüntetni? (K. Kálmán - Székesfehérvár

Pintér Zsolt: "Először is tekintse eddigi pályafutását úgy, mint a személyes fejlődését, és az egyre lényegesebb előrelépések és egyre meggyőzőbb eredmények sorozatát. Tehát az állásváltoztatásokat - amint az soraiból kiderült -, ne hátrányként könyvelje el, hanem - éppen ellenkezőleg - próbálja meg előnyként feltüntetni. Magát a változtatások okát mindig abban jelölje meg, hogy egy újabb kihívás vagy nagyobb eredmény elérésének lehetősége vonzotta. Másrészt a változtatások tényét előnyként kell felvázolni, hiszen az egyik oldalról ez biztosította a személyes fejlődését - bizonyítva kiváló tanulási, önfejlesztési képességeit -, a másik oldalról pedig több munkahelyen, különböző, de mindig magasabb feladatkörben szerzett tapasztalatokat, illetve ért el eredményeket.

A váltások elfogadható indokai

Ami a váltások további elfogadható indokait illeti, példaként felsorolok néhányat:
- "A cégem összeolvadt egy másikkal", illetve "felvásárolták", "privatizálták".
- "Eltávoztak a hozzám közel álló, tehetséges vezetők."
- "Újabb kihívást kerestem."
- "A vállalat üzletpolitikájában (gazdálkodásában, növekedési stratégiájában stb.) olyan változások mentek végbe, amelyek lehetetlenné tették a további együttműködést."
- "Szerettem volna más vidéken dolgozni."
- "Olyan kedvező ajánlatot kaptam (anyagilag is), amelynek nem tudtam ellenállni."

Véleményem szerint a levelében említett egészen rövid ideig - egy-két hónapig - tartó munkavállalásokat nem tanácsos feltüntetni, hacsak a betöltendő állás szempontjából nincs különösebb jelentősége. Javaslom, hogy az önéletrajz "Szakmai pályafutás" bekezdését indítsa az első stabil munkahely megnevezésével, és a bekezdés végén "kezdeti szakmai tapasztalatok" címszó alatt csoportosítva, dátumok nélkül sorolja fel a kritikus állásokat.

Mint írja, kitűnő iskolákba járt, de viszonylag ismeretlen, kis cégeknél dolgozott. Normál esetben az önéletrajzban a legutóbbi, illetve a megpályázandó pozícióval leginkább harmonizáló munkakört érdemes első helyen és a legrészletesebben kiemelni. Az ön esetében azonban a "Szakképzettség" vagy "Szakmai továbbképzés" bekezdéseket célszerű nem a végére hagyni, hanem rögtön a "Jelentkezés célja", illetve a "Képességek" után kiemelni. Hiszen lehet, hogy egy neves középiskolában szerzett érettségi, majd egy jó nevű egyetemen kapott diploma - a külföldi csereprogrammal "megspékelve" - meggyőzőbb lehet, mint az ismeretlen magyar munkahelyek.

Ismeretlen munkahelyek helyett beosztás kiemelése

További "trükk", hogy az önéletrajzában ne a korábbi, ismeretlen munkahelyeket emelje ki az első helyen, hanem az ön által betöltött fontos vagy jelentős beosztásokat. Tehát a pályázatában a "Szakmai pályafutás" bekezdésnél ne úgy kezdje, hogy nagybetűvel kiemeli: "NEVENINCSVÁROSI SZILIKONTERMELŐ VÁLLALAT", majd kisbetűvel alá, hogy "Főmérnök", hanem emelje ki az első helyen, nagybetűvel, hogy "FŐMÉRNÖK", majd nem kiemelve írja alá a munkahelyet.

Hangsúlyozhatóak az ismert céges partnerek is

Próbálkozhat azzal is, hogy a viszonylag ismeretlen munkáltató jól ismert megbízóit emeli ki. Például írja be, hogy: "Üzemvezetőként irányítottam a 2 milliárd forintos forgalmat realizáló kábelkorbács gyártását olyan autógyárak részére, mint az Audi, a Ford vagy az Opel."

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!