A Manpower első ízben végzett ilyen felmérést Magyarországon - a 34 ország csaknem 70 ezer cégére kiterjedő felmérés során hazánkban 9 különböző iparág 773 munkáltatója szolgáltatott reprezentatív adatokat tervezett vagy éppenséggel későbbre halasztott munkaerő-felvételi szándékairól. A megkérdezett szervezetek tíz százaléka úgy véli ugyan, hogy a következő negyedévben bővíteni tudja munkaerő-állományát, 14 százalékuk azonban létszámcsökkenésre számít, míg 75 százalék stagnálással kalkulál. Területi lebontásban a budapesti és a nyugat-magyarországi munkaadók számítanak a legoptimistábbnak. Ők ugyanis kevésbé tartanak a foglalkoztatás visszaesésétől - így főként stagnálásra számítanak a következő negyedév során.
Az Észak-Alföldön tervezik a legtöbb elbocsátást
Nem ilyen felhőtlen azonban a helyzet az ország többi hét régiójában. A foglalkoztatottak kilátásait tekintve az észak-alföldi munkaadók tűnnek a legpesszimistábbnak: itt a Manpower munkaerő-piaci mutatójának értéke -9 százalék a következő három hónapra vonatkozóan. A pesszimizmus sorában Észak-Magyarország következik, ebben a régióban -6 százalékos ez az érték. Őket követik a közép-dunántúli, valamint a dél-dunántúli munkáltatók a maguk -5 százalékos mutatójával. A már-már optimistának számító Dél-Alföld és Közép-Magyarország -3, míg Nyugat-Dunántúl -2 százalékkal "büszkélkedhet".
Nemzetközi kitekintés: pesszimisták a britek
Nemzetközi kitekintésben Norvégiában és Lengyelországban a legjobbak a kilátások, míg Spanyolországban, Írországban és Nagy-Britanniában a legpesszimistábbak az elképzelések a munkához jutás esélyeit illetően. Ez utóbbinál soha nem látott borúlátás jellemzi a munkaerőpiacot, a munkaadók 10 százaléka készül csökkenteni a foglalkoztatottak létszámát a következő negyedévben.
A felmérésben a munkáltatóknak egyetlen kérdésre kell választ adniuk: "Hogyan látja az ön vállalatánál a munkaerő létszámának alakulását a következő negyedév végéig a jelenlegi negyedhez képest?"
A munkavállalók létszámára vonatkozó elvárások (a bővítés-leépítés egyenlege):
Köz- és szociális szolgáltatások: +8
Áram-, víz- és gázellátás: 0
Mezőgazdaság: - 2
Pénzügy: -3
Építőipar: -5
Szállítmányozás: -5
Vendéglátás: -8
Kereskedelem: -9
Gyártás, termelés: - 10