Érvényesülés Angliában - egy kint dolgozó magyar szemével

Vágólapra másolva!
Rácz Mihályt (képünkön) az Egyesült Királyságban töltött bő fél évéről kérdeztük. Gyári munkával kezdte, tömegirányítóként folytatta, jelenleg pizzériában dolgozik. Sok hasznos tippel szolgál a szigetországba vágyó fiataloknak.
Vágólapra másolva!

"Egy évvel ezelőtt született az elhatározás, hogy Magyarországon kívül vállalok munkát. Gábor barátom rövid ösztökélésére úgy döntöttünk, az USA-t választjuk. Mikor azonban kissé rugalmatlannak bizonyult ez az ösvény, arra jutottunk, hogy a lehetőségeinket az Egyesült Királyságban próbáljuk meg érvényesíteni.

A külföldi munka motivációja az angoltanulás, a pénzkereset, új kapcsolatok építése, más kultúra megismerése volt. De talán a legfőbb cél: valami mást akartam látni, kíváncsi voltam.

Nem árt, ha van útlevél

A június 16-i kiutazás előtt kiváltottam a nemzetközi jogosítványt, amelyet remekül tudtam hasznosítani, hiszen azóta itt is vezetek. Beszereztem egy nemzetközi diákigazolványt is. Kiemelkedő haszna nincs, de azért megérte.

EU-polgárként személyi igazolvánnyal is mindent el tudunk intézni. Legalábbis elvileg. A reptéren minden további nélkül átengednek, de amikor bankszámlanyitásra, vagy egyéb szerződés megkötésére - például internetkapcsolat, telefonvonal - kerül a sor, nem árt, ha megvan az útlevél.

Én a CCUSA szervezet segítségével jutottam ki, mely mindent elintézett. Londonba érve kaptunk térképet, telefonkártyát, egy listát az elintézni való dolgokról, és egyéb hasznos olvasnivalókat. Utána egy "orientációs" találkán vettünk reszt. Ekkor már tudtuk, hogy Cardiff-ban, Del-Wales-ben fogunk dolgozni.

Regisztráció minden magyarnak

Valamilyen vendéglátói munkára pályáztunk, de nem volt különösebben fontos, hogy milyen munkát végzünk. Végül gyárban helyezkedtünk el. Az Egyesült Királyságban ugyan szabad a munkavállalás a magyaroknak, de a munkavállalóknak regisztráltatni kell magukat. Ez annyit takar, hogy ki kell tölteni egy WRS (Worker Registration Scheme) nyomtatványt, és csatolni 50 fontot hozzá (17500 Ft). Továbbá az otthoni társadalombiztosításnak megfelelő Nation Insurence (NI) szám is elengedhetetlen a korrekt adózás szempontjából. Ezt egy személyes interjún érhetjük el.

Menjünk el a helyi Job Center-be

A legjobb tanács szerintem, ha meglátogatjuk a helyi Job Center-t, ami arra szolgál, hogy aki bemegy, az teljes körű, rendkívül kulturált ügyintézésben tudja megoldani adózását, biztosítását (NI), valamint nem utolsósorban a számos terminál munkaügyi adatbázisában böngészhet, és nyomtathat álláslehetőségeket. Természetesen ingyen. Munkámat az Acorn Recruitement fejvadászcég szerezte, amely a CCUSA-vel áll szerződéses kapcsolatban.

A szállás remek volt, a bérleti díjat automatikusan vonták minden héten a fizetésből (55 font -19000Ft).
Az újonnan csatlakozó országok munkavállalói közül a lengyel fiatalok vannak a legtöbben (52 százalék), őket követik a szlovákok, litvánok. A magyarok 3 százaléknyi arányt képviselnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!