A Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának legfrissebb felmérése szerint a rezidensek 66 százaléka külföldre akar menni, bár csak egytizedük keres aktívan állást, vagy van már szerződése külföldi kórházzal. A felmérésben 496 rezidens vett részt.
Az orvosoknak Anglia minden szempontból ideális lehet
A szakértők véleménye megoszlik az orvoselvándorlással kapcsolatban: egy részük szerint az elkövetkezendő években tömegesen hagyják el doktoraink az országot, mások pedig azt mondják, hisztériakeltés folyik és nem ennyire aggasztó a helyzet. Abban viszont egyetértenek, hogy a lehetőségek mind anyagi mind szakmai szempontból Angliában a leginkább kecsegtetőek.
Az álláskeresés során is ezt az országot ideális célba venni, hiszen Európa-szerte köztudottan Angliában a legnagyobb az orvoshiány. Mint Éger István, az Orvosi Kamara elnöke elmondta, míg hazánkban ezer főre 3,5 orvos jut, addig az Egyesült Királyságban ez az arány 1,8.
Feszített munkatempó, folyamatos koncentráció
A Metaforum adatai szerint jelenleg mintegy 400 magyar orvos regisztráltatta magát az Angol Orvosi Kamara, Genergal Medical Council adatbázisában, de száznál is kevesebb azok száma, akik ténylegesen munkát vállalnak. Azt pedig megbecsülni sem lehet, hogy közülük hányan járnak ki hétvégenként ügyelni Angliába. Ami biztos, elsősorban a háziorvosok élnek a lehetőséggel, és vállalnak ügyeletet a szigetországban a péntektől vasárnapig terjedő időszakban.
"A tévhittel ellentétben azonban ez a munkavégzés nem minden esetben zajlik úgy, hogy az orvos péntek délután felszáll a repülőre, és vasárnapig egy helyen ügyel. Ilyen típusú munkavégzési forma is előfordul, de a leggyakoribb: a megérkezést követően az orvos dolgozik 6-7 órát az egyik városban. Ezt követően autóba ül, és elutazik egy másik városba, ahol ismét ügyel néhány órát, majd megint autóba ül, és egy harmadik kórházban 5-6 órás munkával fejezi be a hétvégét" avatott be Keszi Roland, a kórházi orvosok, háziorvosok, fogorvosok, gyógyszerészek és ápolók angliai munkaközvetítésével foglalkozó Metaforum Központ Kft. stratégiai igazgatója.
200-230 ezer forint egy hétvégéért
A folyamatos megveszített munkáért azonban kárpótolják az orvosokat, mégpedig magyarországi viszonylatban rendkívül magasnak számító fizetésekkel. Keszi Roland tájékoztatása szerint - amellyel egyébként az Orvosi Kamara elnöke is egyetértett - egy magyar háziorvos egy ilyen hétvége elteltével az utazási és egyék költségek levonása után körülbelül nettó 200-230 ezer forintot vihet haza.
A bérek azonban még így sem érik el sem a francia, sem a német orvosok fizetését, akik általában ennek az összegnek a dupláját is megkereshetik ugyanannyi munkával. Ráadásul a magyar orvosok megítélése sem a legjobb Angliában. Bár szakmai hozzáértésüket nem vonják kétségbe, mégis a kiválasztás során nehéz felvenniük a versenyt a régi tagországok doktoraival szemben.
Hátrányban az új tagországok orvosai
"Az angolok bizalmatlanok a magyar orvosokkal. Nemcsak kifejezetten a magyarokkal, hanem az összes, új tagországból érkező orvosokkal szemben vannak fenntartásaik. Ennek oka, hogy míg a francia vagy a német orvosokkal már évek óta dolgoznak együtt, addig a magyarok munkastílusával eddig még nem igazán találkoztak. A csatlakozást megelőzően ugyanis csak kevés magyar orvos döntött az angliai munkavállalás mellett" - magyarázta Keszi Roland.
A versenyben gátló tényező továbbá a nyelvtudás. A hazai orvosok nem vagy csak kevés esetben érik el azt a szintű nyelvismeretet, amivel egy angol nyelvterületről érkező orvos rendelkezik. És ezt a munkáltatók is tudják.
Mielőtt belevágnánk
Nem árt tudni, hogy az álláskereséssel járó adminisztráció elég hosszadalmas és költséges. "Ahhoz, hogy egy orvos munkát vállalhasson Nagy-Britanniában, túl kell esnie egy adminisztratív kötelezettségekkel, és bonyolult nyomtatványok kitöltésével teletűzdelt, viszonylag hosszú időt felölelő úgynevezett regisztrációs eljáráson, amely során a kinti "Orvosi Kamara" (General Medical Council) megvizsgálja a diplomáját, szakvizsgáit, szakmai múltját, és előéletét. A munkavállaláshoz magas szintű angol nyelvtudás szükséges Az elhelyezkedést nagyban megkönnyíti, ha a jelentkezőnek már van angliai szakmai tapasztalata, referenciája" - tájékoztatott a stratégiai igazgató.
180-200 ezer forint szükséges a szerződés aláírásáig
Keszi Roland számításai szerint a szerződés aláírásáig -és nem az első fizetésig- körülbelül 180-200 ezer forinttal kell rendelkeznie a pályázónak. Számolni kell ugyanis a 290 fontos brit kamarának befizetendő díjjal, a nyomtatványok (pl. diploma) lefordításának költségeivel, a postaköltségekkel, valamint az utazási költségekkel. Az orvosnak a pályázás során szükséges kiutaznia, hogy igazolja személyazonosságát a brit kamaránál.
Kevesen fognak átjutni a rostán
Mint a Metafórum stratégiai igazgatója elmondta, az érdeklődés várhatóan egyre nagyobb lesz az ilyen jellegű munkavégzés iránt, aggodalomra azonban nincs ok: várhatóan a nyelvtudásbeli versenyhátrány és az angolok bizalmatlansága miatt csakúgy, mint eddig, a jövőben is csak kevesen jutnak majd át a rostán.
A magyar orvosok egyébként nem szívesen nyilatkoznak hétvégi angliai ügyeletükről. Több helyről is azt a választ kaptuk, hogy a hétvégén ügyelő orvosok nem akarják a nyilvánosság tudomására hozni hétvégi tevékenységüket.
Oroszi Babett