Még mindig rendkívül kapósak a mérnökök. "A főiskolát, egyetemet végzett pályakezdők legalább bruttó 200-250 ezer forint kezdő fizetésre számíthatnak: ám 3-5 éves munkatapasztalattal 450-500 ezer forintig is emelkedhet az összeg " - mondta a Budapesti Műszaki Főiskola Állásbörze "Felkészítő napok" rendezvényén Pethő Anikó, az Aarenson Consulting vezető tanácsadója. Jelenleg a minőségbiztosítás, a gyártás, a termelés, a tervezés területére nem könnyű alkalmas pályázókat találni, és gépészmérnökökből is hiány van.
Valaki a 620 ezret is kevesellte
A keresett szakemberek maguk is tökéletesen tisztában vannak munkaerőpiaci értékükkel. A vezető tanácsadó találkozott már olyan, termelési területen 4 év munkatapasztalattal rendelkező pályázóval, aki a felajánlott, bruttó 620 ezer forintos bért is kevesellte, csak "fogcsikorgatva" volt hajlandó elfogadni. Pethő Anikó úgy látja: a tömeges mérnökhiány európai jelenség, így a keresetek emelkedése a közeljövőben is jellemezni fogja a piacot.
Gyakori buktató a gyenge angoltudás
"A munkáltatók az anyavállalatok szakmai vezetőivel szükséges kapcsolattartás miatt jó angoltudású pályázókat várnak: ám ezt az akadályt kevesen veszik sikerrel." A nyelvtudás hiányát a BMF előadásán részt vevő főiskolai hallgatók azzal indokolták: az egyre szigorúbb tanulmányi követelményeket teljesíteni akaróknak minden pillanata be van táblázva - így a nyelvtudás fejlesztésére nem marad elegendő idő.
A vezető tanácsadó arról is említést tett: a munkáltatók főként a kollégái szaktudása, véleménye iránt fogékony, tanulékony, színes egyéniségű dolgozókat keresnek. A zárkózott, szűkszavú, munkahelyükön "biorobotként" viselkedő pályázók kevésbé nyerők.
A legkeresettebbek vidéken sem kapnak kevesebbet
Pethő Anikó szerint időnként a jelentkezők mobilitásával is komoly gondok vannak - a mérnökök többsége nem szívesen költözne másik városba egy ígéretes állás reményében. "Akadt példa olyan szakemberre is, aki a gyalog néhány perc alatt megközelíthető munkahelyet preferálta leginkább az ajánlatok között." A mobilitás hiányának nem a pénz az oka. "A munkaerőpiac helyzetére tekintettel a vidéki cégek többsége szívesen eleget tesz a megfelelő szakmai háttérrel pályázók jelentkezésében megjelölt bérigényeknek."
Takács Gabriella