Presztízsszakmák mérlegen

Vágólapra másolva!
Az orvosi és a jogi pályának van a legnagyobb presztízse Magyarországon - az egyetemi hallgatók szerint. A közelmúltban publikált "Diplomás pályakövetés 2009" című kutatás alapján őket követik a műszaki mérnökök, a közgazdászok és a természettudósok. Mi számít egyáltalán presztízsszakmának? Mit gondolnak erről a dolgozók illetve hogy néz ki a rangsor az USA-ban és az osztrákoknál? Ennek jártunk utána.ó
Vágólapra másolva!

"Fogadni lehet arra, hogy az orvos és a jogász a szakmák presztízsrangsorának élén végez" - kezdi fejtegetését Némedi Dénes szociológus, aki indoklással is szolgál. "Ebben bizonyára szerepet játszik az, hogy a polgári korszakban az orvosok és a jogászság egyes szekciói szakmaként és érdekérvényesítő testületként korán meg tudtak szerveződni. Nem szabad elfelejteni a média szerepét sem a rangsorok kialakulásában. A magas presztízst a média is erősíti, elsősorban az orvosok esetében, ugyanakkor a média szerepe nem azt jelenti, hogy elhatározás szerint manipulálhatják a véleményeket: ezeknek van egy meglehetősen szilárd, az egész rendszerváltó újkapitalizmus rendjével összefüggő szerkezete, amely csak lassan módosulhat" - magyarázza a szociológus.

Hogyan hat a presztízsre az elérhető fizetés? "Inkább a "látható" anyagi megbecsülés alakítja a vélekedést, a látható világban pedig a szakmák vezetői jelennek meg. A vezető orvosok, a sikeres és ismert ügyvédek, az üzleti élet csúcsai, a vezető tudósok, és nem a beosztott könyvelő közgazdászok, a körorvosok, a szakmájában sem igazán ismert egyetemi oktatók..." - vélekedik Némedi Dénes.

Az elnőiesedés csökkenti a presztízst

Hathat egy szakma presztízsére, hogy mennyi nő dolgozik benne. Elég csak arra gondolunk, hogy a tanári szakma régen nagy tekintélynek örvendett. Majd amikor elnőiesedett, elkezdett veszíteni presztízséből. Az sem mindegy, hogy mit látnak a kívülállók az egyes szakmákból. Ha például egy foglalkozás úgy jelenik meg, hogy viszonylag kevés munkával sok pénzt lehet keresni, akkor az megbecsültebb lesz. Valószínűleg irigykedve gondolnak sokan a külföldön élő és dolgozó híradós tudósítókra, akik előkelő társaságban mozognak és onnan számolnak be a világ eseményeiről.

Orvosok, jogászok és tudósok

Az utcai járókelők nagyjából megerősítették azt, amit a felmérés is mutatott, de azért akadtak eltérően vélemények. "Orvosok és jogászok a legelismertebbek. A közgazdászokat nem tartom valami sokra" - fejtette ki véleményét a 32 éves Tóth Tímea. A 16 éves Nagy Barnabás szintén egyetértett a felmérés végeredményével, annyi különbséggel, hogy némileg szűkítette a rangsort. "Számomra az orvosok, az ügyvédek és az építészek a legelismertebbek" - vágta rá a fiatal fiú. Édesanyja, az 58 éves Nagy Krisztina már némileg eltérően gondolkodik a témáról. "Szerintem azoknak van magas presztízse, akik egy szakmán belül képesek mélyre ásni magukat, mint például a természettudományok professzorai, vagy akármilyen más tudományág kutatói. Az orvosokat és a jogászokat is lehet becsülni, de ezeknél a szakmáknál már túl sok negatív példáról lehet hallani ahhoz, hogy egyöntetűen fel lehessen nézni rájuk. A jogászok közül például nagy presztízse szerintem a bíróknak van, az én szememben az ügyvédek nem nagy emberek."

Nem a szakma a lényeg

Akadtak olyanok, akik szerint alig van már presztízsszakma. Morell Eszter szerint azért, mert a legtöbb munkával a korrupció párosul. "Inkább emberek vannak, akik a szakmájukon belül elismerést tudnak kivívni, bármilyen terület legyen is az. Úgy látom, hogy a régen elismert munkák vagy lejáratódtak a kenőpénzek miatt, vagy egyáltalán nincsenek elismerve. Gondolok itt például az orvosokra vagy ápolókra, tűzoltókra, pedagógusokra, stb." - vélekedett az éppen gyesen lévő kismama. A 31 éves Vermes Dániel is a fiatal hölgyhöz hasonlóan nyilatkozott. "Én nem azokat becsülöm meg, akiknek hangzatos diplomájuk van - mondom ezt úgy, hogy a Budapesti Műszaki Egyetemen végeztem építészként. Ha egy pék olyan jó kenyeret süt, aminek az ízére utána még nagyon sokáig emlékszem, akkor felnézek rá, hiába "csak" egy pék és a rendelőben ülő fásult orvost, akkor sem tudom megbecsülni, ha summa cum laude végezte el az orvosi egyetemet."

USA: tűzoltó, tudós, orvos a sorrend

Az Egyesült Államokban minden évben végeznek felmérést az egyes foglalkozások presztízséről. A kutatásban 23 foglalkozást tesztelnek, nem csak diplomás szakmákat. Teljesen más a sorrend mint nálunk. Ott évek óta a legnagyobb presztízsnek a tűzoltók örvendenek. A második helyen a tudósok helyezkednek el, majd az orvosok, az ápolók és a tanárok következnek. A lista utolsó helyén az ingatlanügynökök állnak, szintén alacsony presztízsű a könyvelők, a tőzsdeügynökök és némi meglepetésre a színészek munkája.
Az osztrákoknak is van a presztízsrangsora. A magyarországihoz hasonlóan ott is az orvosok állnak az élen, őket az ápolók és a gazdálkodók követik.

Dorofejev Tamara

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!