Eddig kisebb hazai kft.-knél dolgoztam a gépiparban termelésirányítóként. Nemrég megkerestek egy nagy külföldi autóipari beszállítócégtől és a jövő hétre már be is hívtak egy személyes elbeszélgetésre. Mostanáig mindig biztosra mentem: a volt kollégáim vagy barátaim beajánlottak, úgyhogy az interjúk csupán formális találkozások voltak. Nem tudom, egy multinál milyen "rázós" kérdésekre számíthatok. Szakmabeliek mondták, hogy biztosan megkérdezik: "melyek a gyenge pontjaim" vagy "miért szeretnék változtatni". Mégse válaszolhatom, hogy "hamar kijövök a sodromból", vagy, hogy "egy külföldi vállalatnál számomra a jobb fizetés igen vonzó"...
T. Csaba (Cegléd)
Pintér Zsolt: Egy-egy munkakörre a többé-kevésbé azonosan képzett és hasonló kvalitásokkal rendelkező jelöltek közül azt fogják felvenni, aki a felvételi folyamat során, de különösen a személyes meghallgatásokon "jobban el tudja magát adni"! Tehát gyenge pontjaként mondhatja éppen az igazat is, de lehet, hogy ezzel kigolyózza magát. Persze csakis azért, hogy egy nem igazán megfelelő állásban, nem testre szabott körülmények és munkatársak között nem a személyiségének, képességeinek vagy habitusának megfelelő tevékenységet folytasson, nincs értelme a színjátszásnak. Ugyanakkor, feltételezve, hogy a leendő munkáltató körültekintő tanulmányozása után egyébként alkalmasnak ítéli magát az állásra és a munka is többé-kevésbé megfelel az elképzeléseinek, vannak a "rázós" kérdésekre jól bevált "helyes" válaszok.
A "Melyek a legfőbb gyengeségei?/Miért ne önt válasszuk/Milyen hátrányos tulajdonságai vannak?" kérdésekre adott válasznál négyféle taktikát lehet követni:
1. Olyan tényt, eseményt, momentumot említ, ami valóban valamilyen gyenge pontot mutat, de már a múltban történt, és ez alapján bebizonyíthatja, hogy tanult az esetből és kijavította a hibát pl.: "Amikor üzletkötőként dolgozni kezdtem, jobban szerettem a jövés-menést és - bár kétszer annyi üzletet csináltam, mint bárki más - egy kicsit elhanyagoltam az adminisztratív munkát. Ez rontott a teljesítményemen is. Rákényszerítettem magam, hogy változtassak ezen és most már tudatosan odafigyelek."
2. Olyan negatív tulajdonságot említünk, ami egyben pozitívumként is értékelhető pl.: "Olyannyira nem tudok kiszakadni egy munkából, ha benne vagyok, hogy egy-egy hosszabb projektnél teljesen elhanyagoltam a családomat." Vagy: "Maximalista vagyok és sajnos ugyanezt várom el másoktól is. Ehhez járul a türelmetlenségem, mert nem tudom elviselni a tunyaságot, a teszetosza nemtörődömséget."
3. Olyan körülményt említünk, amit még nem tudtunk elsajátítani, de eddigi gyakorlatunk alapján feltételezhető, hogy megtanuljuk pl.: "Sajnos a munkához nélkülözhetetlen Excel ismeretekkel nem rendelkezem, de úgy hiszem, hogy - mivel a Lotus 1-2-3 használatában igen nagy gyakorlatra tettem szert - rövid idő alatt belejövök ennek a használatába is." Vagy. "Bár szüleim révén külföldön angol nyelvű középiskolába jártam, azonban az utóbbi pár évben nem volt módom gyakorolni és szükségem lesz egy hónapra, hogy a tárgyalási szint követelményének megfeleljek."
4. A munkához közvetlenül nem kapcsolódó rossz tulajdonságot említünk pl.: "Sajnos annyira szeretem az édességet, hogy képes vagyok néha a gyerekek csokiját is felfalni."