27 éves vagyok, pénzügyi szakon végeztem, megvan a mérlegképesem és már 3 éve könyvelőként egy közepes magáncégnél dolgozom havi bruttó 180.000-ért. Bár alapjában véve szeretem, amit csinálok, a csapat is nagyon jó a cégnél, mindenki azt mondja az ismeretségi körömben, hogy én túl jó vagyok erre a "kulimunkára" és hogy ezért több elismerést érdemelnék. A hab a tortán, hogy nemrég a barátaim elém raktak egy álláshirdetést, ahol a jelenlegi munkakörömmel szinte teljesen egyező állásban közel havi 50 ezerrel többet kínáltak. Ugye Ön szerint is hülye lennék, ha nem jelentkeznék?
J-né. K. Katalin, Miskolc
Nem! Én például nem tartanám hülyének! Bár a leveléből idézettek között valódi okokat is találhatunk arra, hogy újabb állás után nézzen, alapjában véve inkább olyan érzéseket sugallnak, miszerint a "a szomszéd kertje még zöldebb". Mindamellett ezek az érzések vagy feltevések még korántsem jelentik azt, hogy elég megalapozottan vágunk bele egy állásváltoztatási procedúrába. Mindennapi életünk magában hordozza a gazdagság és a hírnév becsületét. Az írott sajtó, a rádió és különösen a tévéshow-k és -sorozatok mind-mind azt mutatják be, hogy mások élete mennyivel izgalmasabb, érdekesebb, kalandokkal telibb. Vajon ugyanilyen népszerűek lennének az olyan sorozatok, mint a "Guldenburgok öröksége" vagy a "Dallas", ha a hétköznapi emberek életét mutatnák be?
Mások sugallatára sem érdemes váltani
Ha csak a státusért, a presztízsért vagy a pénzért, egyszóval a nagyobb anyagi megbecsülésért kíván változtatni, ne tegye, mert lehet, hogy elrontja a saját és családja életét. Lehet, hogy lesz pénze, de hiányozni fog az önmegvalósítás lehetősége, a célokkal való azonosulás, a munkájával való elégedettség vagy a családdal töltött szabadidő. Számos olyan, megbecsült és híres "nagy emberrel" találkoztam mind a magán, mind az üzleti életben, akik elmondták, hogy rosszul választottak, utálják, amit csinálnak és legszívesebben újra kezdenék az egészet. Soha ne változtasson csakis azért, mert mások ezt sugallják. Hiszen ez az Ön élete, az Ön munkája, és döntéseit a prioritásai, a gondolkodása és az érdekei kell hogy meghatározzák.
Fontos, de nem döntő elem a pénz
Ami a kedvezőbb jövedelmet illeti, egy jobb fizetés kecsegtető lehetősége mindig megmozgatja az ember anyagi fantáziáját. A fizetés, illetve a jövedelem azonban a munkával kapcsolatos elégedettségnek csak egyik - bár nagyon lényeges - összetevője. Különösen fontos lehet az anyagi megbecsülés a karrierindítás kezdeti szakaszában, vagy ha valaki egyedül kénytelen eltartani a családját. Ám mégsem szabad csakis az anyagiak alapján a változtatásra gondolni.
Ami a pénzen kívül számít
Hiszen azt, hogy valaki sikeresnek mondhatja magát egy állásban, több fontos tényező is befolyásolja, mint például: az önmegvalósítás érzése, a folytonos szakmai fejlődés lehetősége, az állandó, újabb kihívások leküzdése, az eredmények eléréséhez kapcsolódó megelégedettség, a változó és izgalmas feladatok, segítőkész vezetők és szívélyes munkatársak, kellemes munkahelyi környezet, a szabadidő, lehetőség az önálló munkavégzésre vagy a folyamatos továbbképzésre.
25 százalékkal több pénz nem a világ...
A jó fizetés az egyike - de csakis az egyike! - ezen tényezőknek, de messze nem a legfontosabb! Tehát mielőtt változtatásra szánná magát, célszerű megvizsgálni a munkával való megelégedettség valamennyi tényezőjét, és csak ezután dönteni. Tudniillik az anyagiak miatt nem érdemes feladni a folyamatos szakmai fejlődés vagy az önmegvalósítás lehetőségét. A szórakozásra és a családra fordítható időről nem is beszélve! Egy bruttó 25-30%-os (nettó 12-18%-os) növekedés pedig úgysem változtat lényegesen az életszínvonalunkon.