Nagyon izgulós-ideges típus vagyok, és ha egy megbeszélésen ülök, dobolok az asztalon, vagy tekergetem a bokámat. Talán abból is fakad ez, hogy az első perctől kezdve szeretnék a lehető legtökéletesebb lenni. Pedig helyesnek és csinosnak mondanak. Ennek ellenére valahogy hülyén viselkedek, de az is lehet, hogy csak nekem tűnik úgy. Nem érzem, hogy mikor lehet mosolyogni vagy hangosan nevetni és mikor, hogyan helyezkedjek el, melyik a helyes üléspozíció vagy mikor tehetem keresztbe a lábam. Tényleg, egy nőnek végig keresztbe tett lábakkal kell ülnie, mint egy "faszent" vagy vehetem lazábbra a figurát?
Cs. Kinga (Debrecen)
Valóban, sok apró részletnek kell a lehető legjobban passzolnia. Jól ítéli meg, hogy az első benyomást nagy mértékben befolyásolja mozgásunk, taglejtésünk, arckifejezésünk. Például árulkodhatnak ezek az információk arról, mikor vagyunk idegesek, ijedtek vagy éppen sebezhetőek. A gesztusnyelv jelzi érzelmi állapotunkat, helyzetünket. Bár nem szeretem túlértékelni a testbeszéd jelentőségét, az nyilvánvaló, hogy a legtöbb ember, anélkül, hogy ezt tanulta volna, gesztusainkból ösztönösen megérzi, hogyan viszonyulunk hozzá és magunkhoz.
Előnyös a magabiztos, nyugodt személyiség
Tanácsos optimista, alapvetően elégedett, nyugodt, magabiztos személyiség benyomását keltenünk. Láthatóan önnek is ez a célja, de figyelmeztetetem, ne akarjon állandóan szerepet játszani. Nemcsak azokat a gesztusokat és mozdulatokat kell tudatosan gyakorolni, amelyek jó színben tüntetnek fel minket, hanem azokat is, amelyekkel barátságosságot és kedvességet akarunk kifejezni. Lássuk ennek néhány elemét:
Járás: megfelelő gyakorlással el lehet sajátítani a gördülékeny, harmonikus, minden túlzástól mentes járásmódot. Az a helyes, ha a lábfejet párhuzamosan tartva a talp elülső részére lépünk, majd teljes talpon gördülünk tovább.
Kézfogás: határozottan
Kézfogás: a lényeg a határozott kézfogás! A kézfogás egyszerű, rövid, határozott mozdulat. Nincs annál rosszabb, mikor egy nő azt hiszi, hogy attól nőies, ha kegynyújtásként, határozatlanul, ernyedt tartásban - petyhüdt izmokkal, lógó kézfejjel ("döglött hal") - fog kezet. Kézfogáskor nézzen a másik szemébe!
Kulcskérdés a szemkontaktus
A szemkapcsolat: a domináns személyiségű emberek egyenesen a másik szemébe néznek, a kevésbé határozott emberek elfordítják a tekintetüket. A felvételiztetők általában azokat a jelentkezőket tartják gyors észjárásúnak, megbízhatónak, öntudatosnak, akik keresik beszélgetőpartnereik tekintetét. Tehát, ha ilyennek akar látszani, nézzen mindenkinek a szemébe! Nézzen a szemébe, amikor beszélni kezd hozzá, majd nézzen egy kicsit félre, végül, amikor befejezi a mondanivalóját, újra fordítsa vissza a tekintetét.
A mosolygás kiegyensúlyozottságot sugall
Az arckifejezés: a mosolygó száj és szem nyitottságot, odafigyelést, kiegyensúlyozottságot sugall. A legtöbb ember a kifejezéstelen arcot visszataszítónak érzi. Ne feledje, a mosoly szinte mindenkit megszépít. A szem csillogni kezd, a pillantás lágyabbá válik, az ajkak íve is megváltozik Ám ezt sem kell túlzásba vinni. Ön nő lévén biztosan tudja, micsoda fegyver egy mosoly, csak ne menjen át bugyuta vigyorba. A verbális mondanivaló hatását leggyakrabban azzal rontjuk el, ha ok nélkül mosolygunk.
Párhuzamos combtartás
A helyes testtartás: önnek is dilemmát okozott, hogyan üljön a széken. Nos, hölgyeknek mindenképpen ajánlom, hogy párhuzamos combtartással, félig kinyújtott lábbal, kissé megdöntött térddel üljenek, ez igen sikkes. Fogja nyugodtan a táskáját vagy a jegyzetfüzetét, esetleg tegye kezét az ölébe vagy a szék karfájára.
Ne érintsük meg az arcunkat
Gesztusok: erről csak annyit, kerülje az ön által is említett mozdulatokat, amelyek idegességet sejtetnek. Ne érintse meg orrát, fülét vagy arcának egyéb pontjait! Kerülje a széles mozdulatokat. Tudom, hogy ilyen helyzetben nehéz nyugodtan ülni és figyelni, de ha magára erőlteti a nyugalmat, több sikerre számíthat.