Baráti, ismeretségi körömben mesélik, hogy állásinterjún - még, ha finoman is - szóba kerülhet a jelölt politikai meggyőződése. Fejvadász ismerősömet egy fideszes ügyvezető kifejezetten kérte: nehogy valami "szocis" pénzügyi igazgatót hozzon neki. De - fordított előjellel - elhangzott hasonlóan politikai jellegű feltétel MSZP-s cégvezető szájából is. A tanácsát szeretném kérni, hogy hogyan reagáljak, ha netán egy felvételin erről kérdeznek?
V. Eszter
A nemzetközi gyakorlatban meghonosodott "antidiszkriminációs" normák (ezt a kifejezést fontos hangsúlyozni, mert elsősorban Amerikában, de a fejlettebb nyugat-európai országokban is ez már a munkaadói tudatba beépült norma és szigorúan kerülik a megsértését!), illetve a hazai "hátrányos megkülönböztetést tiltó" jogi szabályozás szerint tilos a munkavállalót egyrészt faji, nemi, vallási, politikai hovatartozásáról, életkoráról, családi állapotáról - általában a magánszférájáról - kérdezni.
Csak a munkához tartozó kérdést lehet feltenni
Alapszabály tehát, hogy a munkavállaló magánszféráját a legmesszebbmenőkig tiszteletben kell tartani mind a tárgyalások, mind a munkaszerződés megkötése, majd a későbbi munkavégzés során. Vagyis a leendő munkaadó - mind a felvételi beszélgetés, mind a teljes kiválasztási folyamat során - csakis a betöltendő állás szempontjából meghatározó jelentőséggel bíró kérdésekre (és vizsgálatokra) térhet ki. Például a jelölt életkora csakis a legritkább esetben befolyásolja lényegesen az adott munka elvégzésére való alkalmasságát.
"Van-e ennek valamilyen jelentősége?"
Tény, hogy az ön politikai meggyőződése, vallási vagy faji hovatartozása nem meghatározó egy adott munka ellátása szempontjából, kivéve néhány különleges esetet: például főállású politikai munkatárs.
Amennyiben a felvételi beszélgetésen vagy a kiválasztási folyamat során mégis ilyen kérdéssel találkozik, egyrészt javaslom a visszakérdezés módszerét: "van valamilyen jelentősége az állás betöltése szempontjából, hogy az én politikai meggyőződésem milyen irányú?
Finoman lehet utalni, nem illik ide a kérdés
Másrészt finoman emlékeztesse a kérdezőt, hogy most éppen egy "szokatlan", illetve "tilos kérdést" tesz föl. Például így: "épp nemrég hallottam a rádióban, hogy az ilyen kérdések tilos kérdésnek számítanak Nyugaton, sőt lassan nálunk is lesz ilyen szabályozás." Hátha ettől "észhez tér" a felvételiztető. Ha mégsem, akkor nem is biztos, hogy ön ilyen helyen akar dolgozni...