Távmunka: Amerikában dinamikus növekedés, nálunk stagnálás

Vágólapra másolva!
Egy felmérés szerint 45 millió amerikai dolgozik valamilyen formában munkahelyétől távol, egy év alatt pedig 30 százalékkal nőtt a klasszikus távmunkát végzők aránya.  Míg ott dinamikusan terjed a távmunka, addig Magyarországon a cégek nem vagy csak ritkán alkalmazzák. A dolgozók részéről nagy az érdeklődés a távmunka iránt -egy cég adatbázisába például 28 ezren jelentkeztek-, a munkáltatók azonban nem lelkesednek az otthonról dolgozás iránt. Ettől függetlenül vannak sikeres átállások.A távmunkában rejlő lehetőséget, az elterjedtséget és a munkáltató félelmeit foglaltuk  össze két pozitív példával.
Vágólapra másolva!

A távmunkában, azaz a hagyományos munkahelytől távol, számítógép és internet segítségével történő foglalkoztatás a fejlettebb országokban egyre népszerűbb.
Az International Telework Association & Council (ITAC) és a Dieringer Research Group friss kutatása szerint az Egyesült Államokban a vizsgált két hetes időszakban 45,1 millió amerikai - az összes munkavállaló 30 százaléka - dolgozott munkaadójától távol - otthonról, autóból, nyaralás alatt, az ügyfelénél. Összességében 26 millióra tehető azoknak a száma, akik havonta egy napot, 22 millióra, akik heti legalább egy napot otthonról, klasszikus távmunkában dolgoznak, ami 30 százalékos növekedés az egy évvel korábbi helyzethez képest.


Költségcsökkentő és hatékonyságnövelő

Szakértők szerint a távmunka egyrészt nagy mértékben növeli a dolgozók munkájának hatékonyságát, másrészt pedig alkalmazásával jelentős mértékben lecsökkennek az ügyviteli és az irodabérlés kapcsán felmerülő vállalati költségek. A munkáltató számára emellett hozzáférhetővé válik a földrajzilag távol eső munkaerőpiac, a hagyományos módon elérhetetlen szakértelem. És mivel az egész ország területéről toborozhatja a jelölteket, jóval nagyobb esélye adódik a minden szempontból ideális munkavállaló megtalálására.

30-40 százalékos megtakarítást is hozhat az átállás

Hét éve alkalmazza a távmunkát a Netgral Informatikai Kft, amely projektjeihez 30-40 távmunkást foglalkoztat. "Sokszor csak bizonyos projektekre alkalmazunk munkavállalókat - megbízásuk a feladat elvégeztével megszűnik" - tájékoztatott Kádár Krisztián Miklós ügyvezető igazgató. Véleménye szerint a távmunkára való átállás akár 30-40 százalékos megtakarítást is jelenthet a cégeknek, hiszen a ténylegesen ledolgozott órák után fizet a munkáltató - és ebbe sem az ebéd-, sem a kávészünet nem tartozik bele.

A magyar főnök szereti, ha szem előtt van a dolgozó

Minimális elterjedése azzal is magyarázható, hogy a magyar cégvezetők zöme nem szívesen önállósítja dolgozóit. Szeretik, ha a kollégák szem előtt vannak, és ha folyamatosan nyomon tudják követni munkájukat" - magyarázta a Netgral Kft. ügyvezetője, aki szerint a távmunkások munkáját sokkal jobban nyomon lehet követni, mivel minden munkával töltött órájukat dokumentálniuk kell. Ez az ő érdekük is, hiszen fizetésüket is e munkaidő-nyilvántartás alapján kapják - mondta Kádár Krisztián Miklós.

Az ügyvezető nem tart attól, hogy a kollégák otthonról dolgozva elszigetelődnek: "E-mailen, messengeren, skype-on tartjuk a kapcsolatot. A dolgozók elszigetelődésétől nem félünk, véleményem szerint még így is többet beszélgetünk egymással, mint a közös irodában dolgozók", véli.

Szigorúak az otthoni iroda kialakítására vonatkozó előírások

"Alkalmazásának terjedését gátolja továbbá, hogy az otthon kialakítandó munkakörnyezetre ugyanazon munkavédelmi, balesetvédelmi, tűzvédelmi, érintésvédelmi és ergonómiai előírások vonatkoznak, mint az irodai környezetre. A Netgralnál otthonról dolgozók esetében a munkakörnyezet megfelelő kialakításáért a munkavállaló felel. A dolgozókat abban az esetben alkalmazzuk, ha be tudnak mutatni egy környezettanulmányi nyilatkozatot, amely bizonyítja, hogy munkakörnyezetük a törvényi előírásoknak megfelel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!