A kutatócsoport 835, egy évnél fiatalabb gyermek egészségi állapotát kísérte figyelemmel a születéstől kezdve, és ezen időszak alatt valamennyi, a testhőmérséklet emelkedésével járó eseményt rögzített. A gyermekek több mint fele 6-7 éves korára már allergiásan reagált a hagyományos allergénekkel, vagyis a porral, macskaszőrrel és poratka székletével szemben.
A programban részt vevő 6-7 éves gyermekeknél az első életévük alatt be nem lázasodtak felénél, lázzal járó betegségen legalább egyszer átesetteknél 47,6%-ban, míg a kétszer vagy többször megbetegedetteknél 31,3%-ban figyelték meg allergia kialakulását.
A tanulmány egyik írója, Christine C. Johnson szerint érdekes, hogy a láz nélkül lezajló fertőzésekkel szemben a lázat is kiváltó, szem-, fül-, valamint a légcsatorna megbetegedésen igen korai életkorban többször átesett gyermekek feltehetően nagyobb védettséget élveznek az allergénekkel szemben, azaz a túlérzékenység kifejlődése náluk ritkábban fordul elő.
Johnson úgy véli, még további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy a gyermekkori lázak és az allergia kialakulása közti közvetlen kapcsolatot meg tudják magyarázni. A kutató arra is keresi még a választ, hogy vajon az állatokkal, valamint magas számú mikroorganizmussal történő korai találkozás szintén csökkentheti-e az allergia kialakulásának kockázatát. "Amennyiben sikerül megtalálnunk az allergia kialakulásában szerepet játszó környezeti tényezőket és megismerjük, miként teszik mindezt, talán arra is lehetőség nyílik majd, hogy elejét vegyük a túlérzékenység kifejlődésének."
Cseh Júlia