1968-ban, mielőtt Kóbor János és a többiek első magyar együttesként Anglia felé vették az irányt, az Omega-klub búcsúkoncertjén felcsendült egy addig sosem hallott instrumentális dal, vagy inkább dalkezdemény. A csapat kiutazott Angliába, nagy sikereket aratott, köszönték szépen Eric Clapton és George Harrison gratulációját és jöttek haza, véglegesíteni a Tízezer lépés című albumot.
Az Omega legsikeresebb korszakában járunk, volt még Omega-tagsági igazolvány, koncertek estéjén pedig városszerte felcsendült az "Aratjuk a gabonát, szeretjük az Omegát" rigmus is. A szövegeket Adamis Anna szerzi, a Trombitás Frédi című album sikere után továbbra is Presser Gábor ír dalokat. A később legendává lett, 1969-es Tízezer lépés című albumról azonban hiányzik még egy igazán mély dal. "Szerettünk volna még egy lassabb, mélyebb dalt az albumra. Elővettük ezt a témát, amit még a búcsúkoncerten játszottunk fel és ez lett belőle" - emlékezik vissza Kóbor János, a banda örökös énekese.
Az eredmény ismert: az album óriási siker, önálló tévé-műsor készül belőle, a sokáig másodvonalba sorolt Omega kérdés nélkül az 1969-es év rockbandája. A Gyöngyhajú lány bevonul a rocktörténelembe: az Omega itthon és külföldön is rengeteg rajongót vonz magához, a dal alapján kelet-európai utánzatok, másolatok születnek, maga a kelet-német idol, Frank Schöbel is feldolgozza a dalt, Schreib es mir in den Sand címmel. Az Omega németországi sikereire jellemző, hogy még ma is több németnyelvű rajongói oldalt találni az interneten.
A közel ötven verzió közül a legmókásabb kétségtelenül egy magyar szöveget fonetikusan feléneklő lengyel csapaté. Hatását jelzi, hogy a leghíresebb és legismertebb feldolgozás az eredeti születését követően 26 évvel, 1995-ben jelent meg. Az éppen virágkorát élő Scorpions együttes White Dove cím alatt adta ki, és aratott vele nagy sikert. Az Omegát 1970-ben a mallorca-i Barbarella fesztiválon is kitüntették, a Gyöngyhajú lány pedig különdíjat nyert a tokiói Yamaha Fesztiválon, ahonnan minden tag egy kis Yamaha motorkerékpárral térhetett haza.
A magyar pop-történetben ehhez hasonló nemzetközi sikerekkel csak Máté Péter Elmegyek című dala büszkélkedhet.