GSM Bucharest's Romanian coach Kim Rasmussen reacts during the EHF Women's Champions League Final Four final match between CSM Bucuresti and Gyori Audi ETO KC at the Papp Laszlo Arena in Budapest on May 8, 2016.
ATTILA KISBENEDEK / AFP
Vágólapra másolva!
Kim Rasmussen júliusban költözik Magyarországra, de már tájékozódik a magyar viszonyokról, és igyekszik minél felkészültebben átvenni a női kézilabda-válogatott irányítását. A dán szakemberrel szakmai hitvallásról, nyelvismeretről és a komfortzónából való kilépésről beszélgettünk.
"Magyarország tökéletes célpont számomra" – mondta az Origónak Kim Rasmussen, aki a lengyel válogatottal elért sikerei után idén klubcsapatával, a CSM Bucurestivel is nagyot durrantott, amikor a Győr legyőzésével megnyerte a Bajnokok Ligáját.
"Hosszabb ideje kapcsolatban vagyok a magyar szövetség képviselőivel, és egy nagyon szimpatikus projektet vázoltak fel nekem.
Valójában csak a sajtó fújta fel, hogy a dán és a svéd szövetséggel is tárgyaltam,
voltak beszélgetések más érdeklődökkel is, de az MKSZ ajánlata kezdettől fogva elnyerte a tetszésemet, így elég könnyen meg tudtunk egyezni."
A magánélet védelmében
Megkérdeztük a dán sikeredzőt, nem fog-e hiányozni neki a klubedzői munka, hiszen korábban mi is nehezen hittük el, hogy BL-győztes edzőként kielégíti a jóval kevesebb munkával járó szövetségi kapitányi poszt.
"Voltam már klubedző, szövetségi kapitány, és a kettő együtt is. Az volt a tapasztalatom, hogy a kettő együtt teljesen kitölti az időmet, így kénytelen voltam búcsút inteni a magánéletemnek, amiből érthetően elegem lett. Budapestre költözöm, úgyhogy rengeteg utazás vár rám mind hivatalos, mind magánügyben, de ez így sokkal jobb lesz" – bizakodott.
"A bukaresti időszak nagyon nehéz volt.
Most nyilván mindenki az alapján ítéli meg, hogy végül megnyertük a Bajnokok Ligáját, de menet közben rengeteg problémánk volt, és nem csak a pályán. A játékunk viszont szerencsére pont a legjobbkor állt össze. Egy ideig nem keresett senki a klubtól, én pedig nem erőltettem a dolgot. Aztán
amikor ajánlatot tettek, már elköteleztem magam a magyar válogatott mellett"
– mesélte Kim Rasmussen.
Mire számíthatunk a magyar csapattól?
A dán edző nagyon sokra tartja a magyar kézilabdakultúrát, azért is volt vonzó számára a felkérés, mert meggyőzte a magyar szurkolók szeretete és a sportág hazai pozíciója. "A kézilabda itt nemzeti sport, az emberek imádják, a szurkolók pedig fantasztikusan biztatják a csapatukat. Úgy érzem, a lengyel és román tapasztalatokkal felvértezve
elég jól kiismerem magam a közép-kelet európai sportkultúrában,
így nem tartok tőle, hogy gondjaim lesznek a beilleszkedéssel."
"A magyar válogatottban megvan a minőség, amire szükség van a sikerhez, de én mindig csapatban gondolkodom. Az én szakmai koncepcióm középpontjában a csapat áll, és a magyar válogatottnál is az lesz a célom, hogy egységes csapatot rakjak össze, melynek a tagjai képesek egymásért küzdeni. Mindenkinek be kell állnia a sorba, mert csak akkor tudunk sikeresek lenni” – mondta a dán edző.
Kilépés a komfortzónából
Rasmussen kézilabdafilozófiáját előbb el kell sajátítaniuk a játékosoknak, így időbe telhet, míg jönnek az eredmények is, de az sokat ígér, hogy a dán edző
szinte minden komoly sikerét a papírformát borítva érte el.
"Nem kérek butaságot a játékosoktól, amikor azt követelem tőlük, az egyéni érdekeiket áldozzák fel a csapat érdekében. Számomra csak az az egy út járható, hogy mindenki a közös célért dolgozik. Tisztában vagyok vele, hogy
aki nem ehhez szokott, annak ki kell lépnie a komfortzónájából,
de én egyébként is azt vallom, hogy fejlődni csak úgy lehet."
Rasmussen nem csak szövetségi kapitány lesz, amolyan szakmai tanácsadóként is segíti majd a magyar kézilabdát. "Nem tanítani jövök Magyarországra, hanem tanácsolni" – mondta erről. "Eszemben sincs beleszólni semmibe, de ha kérdeznek, szívesen elmondom a véleményemet. Tisztelem annyira a magyar kézilabdakultúrát, hogy ne akarjam fenekestül felforgatni, sőt én is szeretnék tanulni Magyarországon."
Gond lehet a nyelvismeret
Felvetettük a kapitánynak, hogy bár a lengyel válogatottnál és a bukaresti klubcsapatnál angolul beszélt a játékosaival, a magyar válogatottnál ezzel gondja adódhat. Akad néhány játékos, aki talán elpötyög angolul, de hogy taktikai utasításokat értelmezzen idegen nyelven, az akár gondot okozhat.
"Nem hiszem, hogy ebből gond lesz, hiszen ha beszélni nem is tudnak a játékosok tökéletesen, biztosan sokat értenek, és nekem elsősorban erre lesz szükségem. Hasonló volt a helyzet a lengyel válogatottnál és részben Bukarestben is, bár ott rengeteg légiós volt, aki jól beszélt angolul.
Szóval megoldottuk ott is, meg fogjuk oldani Magyarországon is."
"Úgy hallottam, a magyar a világ legnehezebb nyelve, de mindenképpen szükségünk lesz egy közös nyelvre, úgyhogy térjünk vissza erre augusztusban" – tette hozzá nevetve a kapitány. "Egyelőre amúgy is jobban foglalkoztat a nyelvnél, hogy egy ilyen gyönyörű országba, a világ egyik legszebb városába költözhetek."
Kim Rasmussen várhatóan július végén jön Budapestre, a családja nélkül. A munkát augusztusban kezdi meg a magyar válogatottal.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!