Tavaly egy átlagos nyári napon elpattant valami Vona Gábornál, és Orbán Viktor tusványosi beszédét követően egy olyan Facebook-bejegyzést eresztett meg, ami másodpercek alatt óriási botrányt kavart az egész országban.
Egy egész generációt sértett vérig a jobbikos politikus, hiszen ostobának és veszélyesnek állította be nyugdíjasokat, és útszéli hangon beszélt róluk. Szerintük az idős emberek szájából szennyvíz folyik, hogy csak a legvisszataszítóbb mondatot idézzük.
A Jobbik sosem állt igazán az idősebb generáció pártján, ez már elődszervezetének, a Jobboldali Ifjúsági Közösségnek a megalapításakor is megmutatkozott, amit kizárólag egyetemisták és főiskolások alapítottak. A párttá alakulás után a szervezet mozgalmi jellegével elsősorban a fiatalokra gondolt, az idősebb korosztály számára nem nyújtott semmit. Vonáék parlamentbe kerülésével sem igazán változott a helyzet, továbbra sem érdekelte a Jobbikot az idősebb emberek problémái. A nyugdíjasok felé egész egyszerűen nem volt mondanivalójuk, és ez a párt Simicska-korszakára hatványozottan igaz.
Nyílt kenyértörésre viszont csak a fenti Vona-megnyilvánulást követően került sor, ami nem csoda, hiszen meglehetősen sértően, és bántóan fogalmazott róluk az egykori radikális párt vezetője. Azt írta, hogy az egyik utcai fórumán látott nyugdíjasokat,
akiknek a szemükben gyűlölet lobogott, a szájukból pedig a szennyvíz folyt, miközben húzták a kis bevásárló kocsijukat és a TV2-s hazugságokat ismételgetik.
Ehhez hozzátette, hogy „a hétköznapokon kedves bácsikák és nénikék magukból kivetkőzve ugranak egymásnak, vért akarnak ontani remegő kezeikkel, ordibálnak trágárul és hörgik fel a XX. század minden traumáját." A módfelett ambiciózus politikus, amit csak lehetett, a nyugdíjasok fejére olvasott: az öregedést, a remegő kezeket, a 20. század gyötrelmeit és veszteségeit, a kis bevásárlókocsijukat, és azt is, ha netán megnézték valaha a TV2 hírműsorát.
Elsőként Novák Katalin az Idősek Tanácsa alelnöke, a család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár szólította fel nyílt levelében bocsánatkérésre Vonát. A politikus arra kérte az ellenzéki párt elnökét, hogy hagyja békén a nyugdíjasokat, ne próbáljon szembeállítani fiatal és idős magyar embereket egymással. „Ne keltsen hamis képzetet »fideszes, viktoriánus« nyugdíjasokról, akiket Ön agresszív, manipulálható emberekként fest le” – fogalmazott. Vona kirohanása erős tiltakozást váltott ki az idős közösségekből, tiltakozott a Nyugdíjasok Szociális Fóruma és az Idősek Tanácsa is. Később a Fidesz is megszólalt az ügyben, Nyitrai Zsolt azt mondta sajtótájékoztatóján, hogy Vona Gábor írásban és szóban tett nyilatkozatai azt tükrözik, hogy a Jobbik elnöke nem veszi emberszámba a több mint kétmillió nyugdíjast. Akárcsak Novák Katalin, Nyitrai is bocsánatkérésre szólította fel a jobbikos politikust. Mivel ez nem történt meg, a Fidesz úgy döntött, hogy országos tájékoztató kampányt indít az ügyben. Ezt arra hivatkozva tették, hogy a Századvég megmérte a magyar lakosság véleményét az kérdésben, és kétharmadnyian vártak a Jobbik elnökétől bocsánatkérést. A nagyobbik kormánypárt ezután helyi szinten próbálta rábírni arra a jobbikos politikusokat arra, hogy kérjenek bocsánatot Vona helyett, nem sok sikerrel. Sőt, sok esetben gúnyolódás lett a vége, és nehezen érthető módon azt felelték erre, hogy a kormánypártoknak kellene ezt megtenniük.
Hiába volt tehát óriási a társadalmi elvárás, hiába érkezett a kormánypártok felől nyomás, Vona Gábor a mai napig nem kért bocsánatot a nyugdíjasoktól.
Ennek meg is lett az eredménye: előbb nyugdíjasokat inzultáltak, majd a Jobbik tévéje zaklatott idős embereket, végül Simicska újságírói gúnyolódtak a „pörköltzabáló nyanyákon”. A Jobbik nyugdíjas-ellenességét jól mutatja, hogy számos politikusuk fejezte ki nyíltan vagy burkoltan ellenszenvét irántuk.
2016 végén a Fidesz-kormány 10 ezer forint értékű Erzsébet-utalványt adott a nyugdíjasoknak, azonban ezt a „nép pártja" nem tudta támogatni.
2017 áprilisában a jobbikos Lukács László parlamenti felszólalásában azt mondta, hogy „az árubemutatók célközönsége elsősorban a nyugdíjas korosztály”. Szerinte ennek több oka is lehet, például az, hogy
a hétköznapokon a bemutatók időpontjában ők érnek rá, mivel a technikai fejlődéssel nehezen tudnak lépést tartani, könnyen megtéveszthetők a termékek gyógyhatását illetően.
A képviselő nem állt le, egy hónappal később a gyógyszertámogatási rendszer átalakításának javaslatát ismertette, amivel sikerült ismét nagyot beléjük rúgni. Szerinte
a gyógyszertámogatások keretében nem életkor, nem egyszerűen nyugdíjas státusszal kell szelektálni és meghatározni a különbségeket, hanem úgy kell támogatni a magyar állampolgárokat a gyógyszerköltéseikben, hogy ez igazodjon az ő egészségi állapotukhoz.
A Jobbik őszödi beszédét összehozó Mirkóczki Ádám is sajátos véleményt fogalmazott meg a kérdésben egy tavaly júniusi ülésnapon.
A párt országgyűlési képviselője és szóvivője megszólalásában a nyugdíjasokat a romákhoz hasonlította.
A politikus szerint két társadalmi csoport tud eldönteni egy választást: az egyik a nyugdíjas-társadalom, a másik pedig jelenleg most már a hazai cigányság társadalma. És szavaiból nem éppen a szolidaritás és a szeretet áradt egyikük felé sem.
Volner János, a párt második ember a Rozi néniként ismert idős asszonyba rúgott egy kiadósat. Ezzel az volt a legfőbb probléma, hogy a nyugdíjas asszony a poszt megjelenésekor már nem élt, így különös visszatetsző volt a politikus gúnyolódása. A frakcióvezető a bejegyzésében azt kifogásolta, hogy Rozi néni, hogy lehetett képes Orbán Viktort kedvelni.
Budai Lóránt, a Jobbik jászsági képviselője is Rozi nénivel viccelődött ízléstelenül. A párthoz közel álló hírportál próbált viccesen írni a halott nyugdíjasról. Azt próbálták kifigurázni, hogy 2014-ben egy dalt énekelt a Fideszről. Az idős asszony produkcióját Uhrin Benedekéhez hasonlították. A Jobbik egyik jászsági képviselője, Budai Lóránt viccesnek találta a bejegyzést, míg a párt többi szimpatizánsa minősíthetetlen stílusban gyalázta a halott idős asszonyt.