Már május 26-án eldőlt, hogy Manfred Webernek nincsen esélye a bizottsági elnöki posztra, korábban is csak egy kártyalap volt Merkel kezében a politikus, hogy német szempontból megfelelő kompromisszum legyen – mondta Mráz Ágoston Sámuel. A Nézőpont Csoport vezetője szerint abszurd lenne, ha Weberből bizottsági elnök lenne, mivel nincsen semmilyen legitimitása, a vezetésével az EPP soha nem látott rossz eredményt ért el.
Nagyon feltűnő, hogy teljesen a színfalak mögött mennek az alkudozások az uniós posztokról, és ez a transzparencia olyan hiányát mutatja, ami teljesen káros –
minderről már Fricz Tamás beszélt. Az Alapjogokért Központ kutatási tanácsadója szerint az uniós reformoknak pontosan abba az irányba kellene haladnia, hogy az uniós tisztségek kiválasztása sokkal átláthatóbb és egyértelműbb legyen.
Fricz Tamás leszögezte, hogy már az unió alapító atyái is olyan unióban gondolkoztak, ami egy szuperállam lett volna. Ennek a nézetnek a központi figurája Jean Monet volt – tette hozzá. Innen származik az ötlet, hogy a mostani Európai Bizottságnak egy kormánnyá kell válnia. Természetesen a szuverenista irányzat már a kezdeti időkben megjelent, és a viták azóta jellemzik a szervezetet – mondta a szakember. Mindezek mellett az unió az elmúlt évtizedekben elműködött így is.
Akkor lesz működőképes az EU, ha elismerik a visegrádi négyek létjogosultságát – hangsúlyozta Mráz Ágoston Sámuel. Ha Németország és Franciaország elismeri a V4-ek jogosultságát, akkor sok probléma megoldódik – tette hozzá.
Korábban egyszer sem volt olyan, hogy a keresztény Európát megkérdőjelezzék a kontinensen, de mára egyértelműen felépült egy ezzel szembeni világ – minderről már Szalai Zoltán beszélt. A Mathias Corvinus Collegium igazgatója szerint
a globális folyamatokat segítheti, ha a keresztény és szuverenista államokat háttérbe szorítják. Mindezzel szemben pedig egy ellennarratívát kell kiépíteni –
tette hozzá.
Mindezzel kapcsolatban Fricz Tamás kijelentette, hogy teljesen dominál a globalista és föderalista beszédmód. Úgy látja, a közép-európai országoknak meg kell fogalmaznia a saját világképüket mindezzel szemben. Kijelentette megpróbálják a globalista erők rákényszeríteni a világképüket a közép-európai országokra. Mi nekünk el kell mondani, hogy fontosnak tartjuk, hogy szuverén módon legyünk az unió tagjai – mondta Fricz Tamás.
Szalai Zoltán szólt arról is, hogy
Nyugat-Európában a nagyvárosok mára egyértelműen multikulturálisak lettek, és ezt nem is lehet visszafordítani már.
Persze az érintett országok megpróbálják kezelni ezt a helyzetet, de a sikeres utat még nem találták meg. A közép-európai társadalmak pedig nem akarnak ebbe az irányba elmenni – tette hozzá a Mathias Corvinus Collegium vezetője. A mi érdekünk, hogy olyan unió jöjjön létre, ami lehetőséget ad a választási lehetőségre.