Hiába legyeskedett körülötte Justin Timberlake reklámarcként, hiába jelentek meg hozzá trendi kiegészítők a kínálatban, az Audi A1 a kategória jólfésült eminense maradt. Most viszont eljött az idő, hogy teljesen megőrüljön - végre. Nyilván az olyan kigyúrt törpék miatt gurult el az amúgy józan bajor mérnökök gyógyszere, mint a Mini Cooper JCW és a DS3 Racing, és valószínűleg a vezérkart sem kellett hosszasan győzködniük, hiszen az új hajtáslánc ott hevert készen a konszern raktárpolcain.
Fogták a - például Golf GTI-ből is - jól ismert kétliteres turbómotort, majd bepasszírozták a legkisebb Audi tömpe orrába, és hogy a kigyorsítás ne legyen füstbement terv, összekerékhajtást is tettek alá. Ez utóbbi egyedülálló a kisautók kasztjában. A 231 lóerő olyan hadüzenet, amire most egyetlen vetélytárs sem tud mit lépni, a márka típusnév logikája miatt pedig a néven sem kellett sokat agyalni: S1-re keresztelték. Véletlen, de szerencsés egybeesés, hogy pont így hívták a nyolcvanas évek bivalyerős szörnyeit is, amikkel Stig Blomqvist és Walter Röhrl végigsöpört a ralipályákon, így hát lesz miről anekdotázni a tulajoknak.
Rendszerint háromajtósként szokás piacra dobni a legerősebb kisautókat, és az S1-ből is létezik ilyen, de tesztautónk a családi használat illúzióját keltő ötajtós Sportback kivitelben gördült be a parkolóba. Így még bizarrabb jelenség mélyre húzott lökhárítóival, húsos küszöbtoldataival, szigorú hűtőmaszkjával és négylövetű kipufogójával, de az igazán vagány fellépéshez konfigurálásnál be kellett ikszelni pár tételt az extralistán. Ezek közül a legfontosabb a Quattro külső csomag (vörös fényszóróbetét és féknyereg, nagy hátsó tetőszárny, első spoiler alumínium optikával), de a 17 helyett 18 colos kerék és a B-oszloptól hátrafelé sötétített üveg is sokat dob az összképen - és persze az árcédulán, de erről egy kicsit később.
Akit könyvelő-fantáziával áldott meg a természet, megrendelheti egészürke-metálban, de az S1-gyel igazán ütős színek is érkeztek a kínálatba, mint például a méregzöld és az élénksárga. A tesztelt autó Misano-vörös fényezése sem mutat rosszul a - természetesen szintén extraként elkérhető - fekete tetővel, de az utastér a külsőhöz képest kissé visszafogottnak tűnik, hiába készültek csiszolt acélból a pedálok. Aki ínyenc, válaszon inkább R8-stílusú aluváltókart és dögös, hátul a karosszéria színére fújt betéttel fűszerezett sportüléseket - az itt is megrendelt piros varrások és csapott aljú kormány mellé.
Nem keveset heccelték az A1-tulajokat, hogy Volkswagen Polót vettek díszcsomagolásban, ám a közös műszaki megoldások közül itt meglepően sok a kukában végezte. A nagyobb kategóriákból ismert 2.0 TFSI motor mellett a Quattro-hajtás is újdonság, amely megcsúszásnál egy lamellás tengelykapcsolón keresztül akár a vonóerő 50 százalékát is a hátsó kerekekhez tudja tessékelni. Mindezt elektronikus első diffizárral és az ESP nyomatékszabályzó funkciójával fejelték meg, ami az ívbelső kereket lassítja, és egy célt szolgál: a minél gyorsabb kanyarvételt.
A méretosztályban egyedülállóan a csatolt lengőkaros hátsó futóművet multilinkre cserélték, és nem érték be a szokásos ültetéssel, hanem állítható lengéscsillapítókkal adták meg a választási lehetőséget a sportos és az elviselhető rugózási komfort között. Mivel az új felfüggesztés és a differenciálmű elég nagy rumlit okozott az S1 hátuljában, új helyre kellett költöztetni a tankot, az akksi pedig a pótkerék helyén landolt. Duplakuplungos váltót nem kínálnak az S1-hez, csak magnéziumházas kézit - állítólag azért, nehogy leromoljon a 60:40 arányú első-hátsó tömegeloszlás. A részletekbe menő aprólékosságot pedig jól szemlélteti, hogy a régi finomhangolása helyett vadiúj, direktebb kormányművet is terveztek hozzá.
Az S1 praktikus, legalábbis akkor, hogyha sportkocsikhoz, mondjuk egy TT-hez viszonyítjuk. Ha viszont a többi kisautót tekintjük mércének, akkor a hátsó ülések helykínálata nem valami rózsás, ráadásul az igényes technika miatt a csomagtartó is 210 literesre zsugorodott, és még a Sportback változat is csak négyszemélyes. Vitathatatlan ugyanakkor, hogy komfort beállításokkal nem botrányosan kemény a rugózása, nagy tempónál is meglepően csendes (a hatodik fokozat hosszú, de összességében így is nagyon rövidek a váltóáttételek), és sok szolgáltatás társul a kategóriában páratlan minőségérzettel.
Ennek ellenére ebben nem fogja magát az élet császárának érezni, aki akár csak egyszer is belekóstolt a nagyobb Audik, akár az A3-asok világába. A műanyagok itt jóval egyszerűbbek, a szórakoztató elektronika pedig fapadosabb tálalásban érkezik: kézzel kell nyitni-zárnia a képernyőt, a műszerek közötti kijelző monokróm, eltűnt jó pár funkció a menüből, és nemhogy az érintőpad, hanem még a váltó mögé tett MMI-vezérlőtárcsa is hiányzik - így azért nem az igazi a kezelhetőség. Üdv a kisautók világában, ahol precíz kezelőszerveivel és elegáns részleteivel azért így is az elithez tartozik az S1.
Hat másodpercen belül gyorsulás százra - ilyet még egyetlen sorozatgyártású kisautó sem tudott, kivéve az igencsak limitált szériában készített, gonosz, középmotoros Renault Clio V6-ot. Annak utolsó evolúciós kivitelénél 5,8 másodpercnél állt meg a stopper számlálója, akárcsak a háromajtós S1-nél, amihez a Sportbacknél hozzá kell adni egy tizedet. S hogy mindez mit jelent a gyakorlatban? Az Audi még vizes úton is katapultként lő ki a többi autós legnagyobb megrökönyödésére, és a német autópályán sem könnyű sportkocsi-préda, hiszen csak 250 km/h-nál érkezik el a leszabályozás ideje.
Hogy ne nyírják ki rögtön az önjelölt gyorsulási versenyzők, rajtnál nem lehet 3800/percél magasabb fordulatnál leugrani a kuplungról, de ezután alig győzi pakolni az ember a sebességfokozatokat. Nem olyan csontos ugyan, mint egy Mazda MX-5-ben vagy Toyota GT86-ban, de rövid utakon jár és precíz a váltó, a kormány felől pedig Audi-mércével annyi visszajelzés érkezik, mint egy teleshop cég ügyfélszolgálatára. A Drive Select kapcsolóval itt is háromféle üzemmód közül lehet választani (sportos, automata, takarékos), ami az adaptív gátló mellett gázreakcióra és a klímára is kihat.
Természetesen az S1 izgága természetéhez a sportprogram illik legjobban, ekkor mesterségesen felerősödik a szívászaj, és a kipufogóból is mélyebb basszusok érkeznek - de nincs visszadurrogás, csak a lefúvószelep sóhajtozása hallatszik nyitott ablaknál. Ehhez az autóhoz vadabb hangzást is el tudnánk képzelni, cserébe viszont úgy tud cikázni a forgalomban, mint egy golyó a flippergépben. A brutális gyorsulás, lassulás és kanyartempó rendesen igénybe veszi az utasok szervezetét, de akkor az igazi móka, ha elkezdjük feszegetni a határait. Terhelésváltásnál elkönnyül a feneke, és ilyenkor ESP nélkül (teljesen kikapcsolható) gázzal gyönyörűen lehet kormányozni, sőt: a svéd menetpróbán egy tó jegén kiderült, hogy a Quattro-hajtással bámulatos, jól kontrollálható driftelésre is képes.
Úgy számolhatott az Audi, hogy kettő az egyben ajánlatot nyújt ügyfeleinek: hétköznapokon is használható, nagyváros-kompatibilis kisautót, plusz egy sportkocsit szerpentinen csapatásra, pályanapra. Ez meg is látszik a kilencmilliós alapáron, amiben az összes műszaki okosság benne foglaltatik ugyan, de optikai csemegékkel és néhány alapvető extrával (például navigációval) könnyen 11,5 millió fölé lehet feltornászni az összeget. Összehasonlításként 182-211 lóerővel a Peugeot 208 GTI 5,9, az Opel Corsa OPC 6,2, a Renault Clio RS 6,9, a Ford Fiesta ST 6,26, a kifutó Mini John Cooper Works pedig 7,7 millió forintba kerül, csak a full extrás Citroen DCS Racing Gold Mat szériájáért kérnek 9,4 milliót.
Ha egyel magasabb kategóriát is számításba veszünk, ott van házon belül 9,2 millióért a VW Golf GTI és a 280 lóerős Seat Leon Cupra is, de játszós autónak a hétszázezerrel olcsóbb BMW 125i sem rossz. Az összkerékhajtás még a kompaktok között is ritka és drága: a Subaru WRX STI 12,7, a Mercedes A45 AMG pedig 13,8 millió forint. Ezeknél gyengébb ugyan az Audi, de az Abt már kínál hozzá 310 lóerős tuningcsomagot, amit a Quattro-hajtással nem is gond átvinni az útra. Ám mindenképp felmerül az S1 alapkérdése: vajon kinek való? Főleg az ínyenceknek, akik kisautóval akarnak meglepetést okozni.
Műszaki adatok - Audi S1