Ha megkérdeznénk egy társaságban, hogy mi a világ legnagyobb számban értékesített szabadidő-autója, valószínűleg kevesen tudnák, hogy a Honda CR-V az. Az 1997-es első generáció bemutatása óta világszerte már 7,2 millió példány talált gazdára a típusból, és a 2012-ben bemutatott negyedik nemzedék tavaly is a világ legnépszerűbb SUV-ja volt.
Ez a modell tehát kiemelten fontos a Hondának, ezért nem kell csodálkozni azon, hogy a mostani modellfrissítés jóval több, mint egy egyszerű szépészeti beavatkozás, mivel a technikához is alaposan hozzányúltak. Már csak azért sem vehették félvállról a ráncfelvarrást, mert Európában hamarosan megszűntetik az Accord forgalmazását, ezért nálunk az angliai gyártású CR-V lesz a cég zászlóshajója - a teljesen más ligában játszó új NSX érkezéséig.
Kívülről csak apróságokról lehet felismerni, hogy frissített CR-V-vel van dolgunk, enyhén módosítottak a jellegzetes, fényszórókkal összeolvadó hűtőmaszkon, a ledes hátsó lámpák rajzolatán, és a lökhárítókon, de ettől még nem lett sokkal izgalmasabb a már jól ismert forma. A dizájnnal ellentétben a helykínálat továbbra is a típus nagy erénye, ebben a méretosztályban talán egyik másik konkurens sem kínál ekkora láb és fejteret a második sorban.
Nem lehet panasz az 589 literes, jól pakolható csomagtartóra sem, egyetlen hurok meghúzásával lebillen a hátsó pad és síkba dőlnek a 60-40 arányban osztott hátsó támlák. Az ekkor létrejövő 1,67 köbméteres térbe már két kerékpárt is könnyen el lehet helyezni, az első kerekek kiszedése nélkül.
Kényelmesek az első ülések, de az ülőlapjuk japánosan rövid és lapos, ezért sok oldaltartásra kár számítani tőlük. Valamivel alacsonyabban vannak, mint egy átlagos SUV-ban, hogy a vezető azt érezze, egy normál magasságú személyautót irányít, nem pedig teherautót egy kakasülőről. Persze egy Accordhoz képest így is magasan vannak, ezért az átlagosnál jobb a kilátás, és könnyebb a ki- és beszállás is. Utóbbi jellegzetes SUV-tulajdonság, az ilyen járművek robbanásszerű térhódításának valószínűleg ez az igazi oka, nem pedig a jó terepjáró képesség vagy a robusztus külső.
Elsőre kissé zavaró lehet, hogy a CR-V a műszerfalán két képernyő is van, amelyek grafikája teljesen különbözik: a felső kicsi a fedélzeti számítógép adatait mutatja, az alsó, hétcolos pedig az új Honda Connect rendszeré. Utóbbi egy 4.04-es Androidot futtató érintőképernyős, beépített táblagép, amely megosztott wifi hálózattal alkalmas web böngészésre, megjelenítheti a mobilunk képernyőjét, de akár speciális Honda applikációkat is le lehet rá tölteni. Az iparág leggyorsabbjának mondott, kétmagos Tegra 3-as Nvidia processzor működik benne, ugyanúgy, mint a legújabb Audikban, de a menü grafikája nem olyan szép, mint a németeknél.
A modellfrissítés legfontosabb újdonsága az új, kettős turbófeltöltésű i-DTEC motor, amely 160 lóerős teljesítményével és 350 Nm-es nyomatékával jelenleg a legizmosabb 1,6-os dízel a piacon. Az európai igényekre szabott motor a régi, 2,2 literes, 150 lóerőst váltja le, amelynél nem csak erősebb, de kézi váltóval 11, automatával 20 százalékkal takarékosabb is. Elődjéhez képest a belső súrlódását 37 százalékkal csökkentették - ami így már egy benzines szintjén áll -, ezért halkan és simán jár, és csak 5,1 litert fogyaszt. Kis fordulaton a kis tehetetlenségű, változó geometriájú turbó működik, közepes fordulatszámnál bekapcsolódik a munkába az alacsony nyomású, nagyobb méretű is, magas fordulatszámnál pedig csak az utóbbi dolgozik.
Már 1500-tól jól terhelhető a motor, de igazán csak 2000-es fordulatszámtól lódítja meg a CR-V-t, a pörgetést jobban bírja, mint egy átlagos dízel. Mivel a két turbó közötti váltás teljesen észrevehetetlen, a vezető úgy érzi, mintha egy nagyobb lökettérfogatú, egyturbós dízelt hajtana. Az i-DTEC motorral a nagy Honda a százas sprintet 9,7 másodperc alatt teljesíti, és megfutja a 200 km/h-t is; manapság nagyjából ez a határa annak, ahonnét már dinamikusnak érzünk egy autót.
Jelenleg talán senki sem gyárt jobb kézi váltókat a Hondánál (és ez a CR-V-re is igaz), mégis megéri az új kilencfokozatú automatát választani, mert hatalmas előrelépés a régi, lusta ötfokozatúhoz képest. Gyorsak és szinte észrevehetetlenek a váltásai, a rövid egyes fokozata meredek emelkedőkön és terepen jöhet jól, a hosszú kilencedikkel pedig takarékosan lehet autópályán autózni, 130 km/h-nál bőven 2000 alatt van a fordulatszám.
Menet közben 6 százalékkal lett csendesebb a CR-V a Honda szerint, ami hihetőnek tűnik, mert még nagy tempónál sem kellett felemelnünk a hangunkat a beszélgetéshez. Nem csak a halk motor és a hosszú áttételezés, de a modellfrissítésnél bekerült hangszigetelő anyagok és a dupla vastagságú ablaktömítések is hozzájárulnak a csendes futáshoz.
Van lehetőség kézi váltásra is a kormány mögötti fülekkel, de ennyi fokozat között már könnyen összezavarodik az ember, jobb a döntést a gépre bízni, ami mindig tudja, hogy épp melyik a legmegfelelőbb áttétel. Ha hirtelen akarunk gyorsítani, a ZF automatája akár négyet is visszavált egyszerre, sport üzemmódban pedig magasabb fordulatszámon és gyorsabban kapcsolja a következő fokozatot. Az új motor és a váltó együtt 65 kilogrammal csökkentette a CR-V tömegét, és mivel ez az első tengely terheléséből jön le, a Honda valamivel agilisabb és kevésbé alulkormányzott, mint korábban.
Jelenős erőfeszítéseket tett a Honda annak érdekében, hogy a futómű felnőjön az új motor tudásához, 15 mm-rel megnövelték a nyomtávokat, fél fokkal növelték a kerékdőlést, kicserélték a lengéscsillapítókat és a szilenteket, a kormányzást 8 százalékkal közvetlenebbé tették, és csökkentették a rásegítését.
Ettől még nem vált sportkocsi a CR-V-ből, de már jobb vezetni, mint a legtöbb vetélytársát, talán csak a Ford Kuga és a Mazda CX-5 nyújt nála nagyobb vezetési élményt. Jól reagál a kormánymozdulatokra és szilárdan tartja a kijelölt ívet, de a kényelemorientált, puha rugózás miatt érezhetően megdől a kanyarokban, ezért inkább autópályán érzi magát otthon.
Sztrádán jöhet jól a Honda új fejlesztése, a 80 km/h felett használható intelligens adaptív tempomat, amely nem csak a beállított távolságot tartja az előttünk haladóhoz képest, de azt is képes megjósolni, ha valaki be akar vágni elénk, mert például a sávjában egy lassú teherautó halad. Ilyenkor a CR-V felkészül a másik autós manőverére, és előre csökkenti a sebességet. Az európai vezetési stílushoz igazított, Németországban fejlesztett algoritmus a jobb és bal oldalról történő bevágásra is képes reagálni, utóbbi a háromsávos autópályákon vagy bal oldali közlekedésű országokban jöhet jól.
Most először a CR-V-ben elérhető sávtartó rendszer, kapásból kétféle kivitelben. Az olcsóbbik (ADAS) csak figyelmeztet, amikor index nélkül készülne átsorolni a sofőr, míg az Executive modelleknek fenntartott drágább rendszer (LKAS - ez az Accordból ismerős) a kormányzásba belenyúlva tartja az autót a felfestések között.
A CR-V-hez ezeken kívül még számtalan, radarral és kamerával dolgozó vezetéstámogató rendszer elérhető, mint például a városi koccanásgátló, a holttérfigyelő, a táblafelismerő, a fékasszisztens, vagy a követési távolságra figyelmeztető rendszer.
Frissítése után CR-V kétliteres, 155 lóerős benzinmotorral, fronthajtással és Comfort felszereltséggel 6,8 millió forinttól érhető el (egylőre kizárólag rendelésre), az összkerékhajtás felára 700 ezer forint. 120 lóerős 1,6-os dízellel és fronthajtással 7,15 millió forintba kerül, és az alapváltozatok is jól felszereltek, de a vezetéstámogató rendszerek és az igazi nyalánkságok csak a drágább változatokhoz járnak.
Az új, duplaturbós motorral, automataváltóval, 4WD-kivitelben, navigációval és fullos Executive felszereltséggel már 11,6 milllióba kerül a CR-V, így a Honda ütőképes szabadidő-autójának nem csak a felextrázott tömegmodellekkel, de az olyan alapfelszereltségű prémiumautókkal is versenyeznie kell, mint az Audi Q5-ös vagy a BMW X3-as.
Műszaki adatok – Honda CR-V 1.6 i-DTEC
Motor, erőátvitel, fékek. Hengerűrtartalom: 1597 cm3. Hengerek elrendezése/száma: S/4. Teljesítmény: 118 kW (160 LE)/4000. Nyomaték: 350 Nm/2000. Sebességváltó: kilencfokozatú automata. Erőátvitel: automatikus összkerékhajtás. Fékrendszer: elöl hűtött, hátul tömör tárcsa.