Gombamód szaporodnak a kis szabadidő-autók – Ford Ecosport, Nissan Juke, Renault Captur, Peugeot 2008, Honda HR-V, stb. –, mivel az ilyen járművek iránt a kereslet világszerte egyre csak nő. A Mazda sem akar kimaradni a tutiból, ezért az új 2-es alapjára egy dögös városi kisterepjárót alkotott, amely magasabb és hosszabb az alapokat adó modellnél, de
4,3 méteres hosszával még pont elég kicsi a gondtalan városi használathoz.
Rendkívül hosszú orrával, kis ablakaival és óriási kerékjárataival a Mazda CX-3 igazán formás jelenség,
megérdemelte a rangos elismerésnek számító Red Dot dizájn díjat. Még olyan igényes részletek is vannak rajta, mint a feketére fújt C-oszlop, vagy a csúcsfelszereltséghez járó LED technikás fényszóró. A szabadidő-autók elmaradhatatlan kellékei, a fényezetlen, fekete műanyag védőbetétek körbefutnak a karosszéria alján, amitől optikailag még nagyobbnak tűnik az eleve átlagon felüli hasmagasság.
A Mazda a látványra és a felhasználói élményre fókuszáló vásárlóréteget célozta meg. Lényegében tehát bárkit potenciális CX-3 vevőnek tart, aki fontosabbnak ítéli a SUV-os megjelenést, a nagyvonalú biztonsági felszereltséget, továbbá a digitális komfortot, mint helykínálatot, hiszen a hátsó üléseken kissé szűkös a lábtér, és 350 literes csomagtartó is csak kisautós mércével számít nagynak.
Szerencsére a nemzetközi autós menetpróbákon az öltözködési és egyéb életmód-trendekre kihegyezett zsurnalisztahölgyek egyrészt örvendetesen javítják a rendszerint 100/0 százalékos férfi/női ivararányt, s mindemellett jelentéktelennek tűnő apróságokat is észrevesznek. A mi lányaink például kiszúrták, hogy nincs megvilágított piperetükör, és biztosan megjegyezték volna, ha egy dizájnrészlet szimplán stílusidegen, ódivatú, illetve rossz kisugárzású lenne. De ilyenek fel sem merültek, meg voltak elégedve az igényes belső anyaghasználattal és a rakodórekeszek számával is.
A kütyüfétisesek is minden bizonnyal elismerően csettintettek volna, ha valaki alájuk tolná a kis Mazdát néhány kilométerre.
A kategóriájában még újdonságnak számító Head Up kijelző csak a jéghegy csúcsa,
a forgótárcsával irányítható menürendszer, a sávelhagyásra figyelmeztető rezgés, a parkolóradar, a remekül működő start-stop rendszer, az adaptív világítás, a visszagurulásgátló, a holttérfigyelő és a 4-30 km/h között állóra fékező koccanásgátló magasabb kategóriákban sem magától értetődő dolgok.
Az i-Eloop azonban mindnél érdekesebb, az ugyanis egy kondenzátoros fékenergia-visszatápláló és gyorstároló rendszer, amely a nagy és nehéz plusz akkumulátort váltja ki a start-stop rendszerben, hogy aztán álláskor, illetve elinduláskor visszaadja a lassítás során kinyert energiát. Csak a Mazdának van ilyen rendszere, érthetetlen, miért nem másolják a többiek.
A CX-3 magas építéséből adódó magas tömegközépponttal kissé nehezen boldogul a kisautós felfüggesztés. Sajnos a 2-es hátul csatolt lengőkaros futóművét nem sikerült feltűnésmentesen adaptálni a nagyobb, nehezebb és magasabb testbe. Nincs nagy dráma, csupán annyi az észrevétel, hogy
a billenés miatt egy hajszálnyival jobban megérezni a hirtelen irányváltásokat, mint a gokartszerűen forduló, alacsonyabb 2-esben vagy 3-asban.
Na de kérem szépen, hobbiterepjáró ez, amivel nem sebességrekordokat kell döntögetni, hanem gondtalan kilométerek ezreit megtenni. Pontos és direkt kormányzásával jól irányítható, mind a 4x4-es, mind a mezei fronthajtásos kivitel, és a városi forgalomban jól jön a fél emelettel magasabb horizont is.
Egyenesen, nagy sebességgel haladva azonban inkább ne jöjjön szembe egy kikerülendő jávorszarvas, vagy ami még ennél is életszerűbb, autópályán egy nagy ívű kanyarban egy figyelmetlenül elénk vágó kamion. Pánikra akkor sincs ok, ha mégis elérné a stabilitás a kritikus szintet, a menetstabilizáló elektronika időben, finoman avatkozik közbe. Érezhetően a benzines/automata verzió felfüggesztése a leglágyabb, ami csökkenti a kanyarsebességet, de emeli a gördülési komfortot, persze ezen a kisebb felni választásával is sokat lehet javítani.
A menetteljesítmények nem eget rengetőek, de ebben a kategóriában nem is lenne jogos elvárás az átlagon felüli dinamika.
A Mazda2-eshez képest a három mázsa túlsúlyt és a nagyobb homlokfelület okozta rosszabb légellenállást úgy kompenzálta a Mazda, hogy 1,5-ös helyett kétliteres benzinesekkel kínálja a CX-3-ast,
igaz, a szupertakarékos 1,5-ös dízelmotort nem cserélték nagyobbra.
Határozott gázadásra már a 120 lóerős alap benzinessel is szépen meglódul az autó, akár automatikus váltóval is, de ehhez igényli a pörgetést a régivágású szívómotor. A félmillióval drágább 105 lóerős turbódízel jóval nagyobb, 270 Nm-es csúcsnyomatéka viszont már 1600-as fordulatszámtól rendelkezésre áll, így kevesebb váltással lehet hasonló dinamikával autózni, 6-7 helyett 4-5 literes fogyasztás mellett.
A CX-3 esetében a terepjárós vezetési pozíció, a kényelmes be- és kiszállás, meg a tudat, hogy az ember egy stílusos minirombolóval nyomulhat, a legtöbb autóvezetőnek sokkal többet számít, mint a közel azonos áron kínált Mazda3 sportosabb vezetési élménye vagy tágasabb utastere. Opciós összkerékhajtás viszont csak a szabadidő-autóhoz van, így akinek szüksége van a nagyobb tapadásra, annak a CX-3 mindenképpen jobb választás.
Műszaki adatok – Mazda CX-3
Motor, erőátvitel, fékek. Hengerűrtartalom (2.0 G 120 FWD/2.0 G 150 AWD/1.5 D 105 FWD): 1998/1998/1499 cm3. Hengerek/szelepek száma (2.0 G 120/2.0 G 150/1.5 D 105): 4/16/4/16/4/16 Furat (2.0 G 120/2.0 G 150/1.5 D 105): 83,5/83,5/76,0 mm Löket (2.0 G 120/2.0 G 150/1.5 D 105): 91,2/91,2/82,6 mm. Teljesítmény (2.0 G 120/2.0 G 150/1.5 D 105): 88/110/77 kW (120/150/105 LE)/6500 1/min. Nyomaték: 204/204/270 Nm/2800/2800/1600-2500 1/min. Sebességváltó: hatfokozatú kézi/hatfokozatú automatikus. Fékrendszer elöl/hátul: 295 mm átm. hűtött tárcsa/281 mm átm. tömör tárcsa.