A magyar AdasWorks startupról pár hónapja részletesen is beszámoltunk annak az apropóján, hogy Magyarországon elsőként készítettek automatizált vezetésre képes autót, amelyet sikeresen teszteltek is a Hungaroringen. A Mercedes C-osztályból átalakított prototípus különlegességét az adta, hogy az összes önvezető funkció vezérlését egyetlen, viszonylag elérhető árú Nvidia chip végezte.
Las Vegasban, a 2016-os CES szórakoztatóelektronikai vásáron az AdasWorks bejelentette, hogy az
Nvidiával közösen részt vesz a Volvo 2017-ben induló Drive Me projektjében.
Ennek lényege, hogy a svéd autógyár 100 autót bocsát majd önként jelentkező sofőrök rendelkezésére, akik Göteborg környéki kijelölt útszakaszokon, valódi forgalomban tesztelhetik majd az automatizált vezetésre képes XC90 prototípusokat.
A 100 autóban az Nvidia vadonatúj, önvezető autókba szánt, 12 magos Drive PX 2 szuperszámítógépe (ami másodpercenként 24 billió számításra képes) végzi majd a automatizált vezetéshez szükséges számításokat.
Az erős hardveren az AdasWorks saját szoftvere fut,
amelynek feladata a hat külső kamera képének és az egyéb szenzorok (lézer és ultrahang) adatainak a feldolgozása. Ezekből valós időben képes a sávokat, a környező járműveket, a gyalogosokat, a közlekedési táblákat és minden egyéb, úton lévő objektumot feltérképezni, ami kulcsfontosságú az önjáró autók számára a biztonságos közlekedéshez.
Ha az autó a robotpilóta bekapcsolásához alkalmasnak találja az útszakaszt, akkor jelez a sofőrnek. Ekkor a vezető a kormány mögé tett váltófülek együttes meghúzásával tudja aktiválni az önvezetést, ami után pihenhet, filmet nézhet, olvashat, vagy netezhet. A Volvo időben jelzi, ha vissza akarja adni az irányítást, így a sofőr még a biztonságos útszakaszon átvehető tőle az irányítást. Ha ez nem történik meg, az IntelliSafe Auto Pilot biztonságos helyre kormányozza, és megállítja a kocsit.
Így működik az önvezető technológia a Volvóban
Ha a hétköznapi emberekkel végzett Drive Me projekt sikeresnek bizonyul, akkor az önvezető Volvók sorozatgyártása 2020-ben indulhat el, remélhetőleg magyar szoftverrel.