Magyarországon eddig összesen négy ember ellen emeltek vádat kilométeróra-visszatekerés miatt – írta a Híradó.hu. Pedig az új büntető törvénykönyv szerint 2013. július 1. óta
önálló bűncselekmény a kilométerórák manipulálása, amiért legfeljebb egy év szabadságvesztés adható.
Azóta
792 esetben tettek feljelentést
a károsultak, de a hivatalos statisztikák szerint a legtöbb esetben elutasították a feljelentést, megszüntették a nyomozást, vagy "egyéb befejezéssel" zárták le az ügyet.
K. Aladár használtcikk-kereskedő egy Renault-kisteherautóval járta Németországot és Ausztriát. Az ügyészség szerint a furgon sokat futott, a tulajdonosa úgy adta el, hogy
500 ezer kilométert tekertetett vissza. Az új tulajdonos rájött a csalásra, ezért feljelentést tett.
K. Aladár azt mondta a rendőröknek, hogy évekkel ezelőtt a kisteherautó meghibásodott Ausztriában, a műszerfal szikrázott, ekkor történhetett valami a számlálóval. Az ügyészség szerint viszont ezt semmi sem bizonyítja. Sőt, egy igazságügyi műszaki szakértő szerint semmilyen nyom nem utal arra, hogy a műszerfalat kicserélték volna.
A Szombathelyi Járásbíróság ítélete szerint K. Aladár volt a bűncselekmény felbujtója, vagyis az ő kérésére tekerte vissza az órát valaki. Hogy ki, az az eljárás során nem derült ki. A bíró szerint az viszont egyértelműen bizonyítható, hogy a vádlott nyerészkedni próbált a kilométeróra visszaállításával.
A bíróság a becsült kár alapján 240 ezer forintos pénzbüntetést szabott ki, és a 116 ezer forintos bűnügyi költség megfizetésére is kötelezte a vádlottat.
Az ítélet nem jogerős, az ügyész ugyan tudomásul vette a döntést, de a vádlott és védője felmentésért fellebbezett.