Most Franciaországban készülnek zsidóellenes pogromra az arab migránsok

Vágólapra másolva!
Óriási botrány robbant ki Amszterdamban csütörtök este az Ajax és a Maccabi Tel-Aviv Európa-liga-mérkőzése után. Az izraeli csapat szurkolóira arabul beszélő, palesztin jelszavakat kiabáló migránsok támadtak rá, szabályos pogrom zajlott. Sokan követelik, hogy az UEFA zárja ki az Ajaxot, de a szövetség gyáván hallgat, ezért egész Franciaország félelemmel tekint a november 14-i csütörtöki Izrael-Franciaország labdarúgó mérkőzésre.
Vágólapra másolva!

Politikusok, sportolók is kérték a francia belügyminisztert, hogy helyezzék át a meccset egy biztonságos(abb) helyre/ országba vagy halasszák el.  Bruno Retailleau belügyminiszter azonban hajthatatlan, és ahogy az X-en is kijelentette,

 a meccsre a migránsgettónak is nevezett Saint-Denis kerületben található Stade de France-ban kerül sor. 

Mathieu Bock-Coté, világhírű kanadai esszéíró Le Figarónak írt tárcájában arról írt korábban, hogy a holland hatóságokat is óva intették és kérték, hogy helyezzék át az Ajax-Maccabi Tel-Aviv meccset, de nem hallgattak a figyelmeztetésre. Ezután került sor a II. világháború óta bekövetkezett legnagyobb európai zsidók elleni pogromra „a béke és a szabadság” szigetének kikiáltott Amszterdamban.

Ennek ellenére Franciaországban még az amszterdami pogrom értékelése sem egyértelmű. Emmanuel Macron pénteken ugyan „határozottan” elítélte az izraeli szurkolók ellen csütörtök este az Ajax és a Maccabi Tel-Aviv közötti labdarúgó-mérkőzés után hidegvérrel elkövetett kegyetlen erőszakot, a francia baloldal, 

a vállaltan kommunista Mélenchon féle antiszemita „Engedetlen Franciaország” pártszövetség nemzetgyűlési képviselője, Raphaël Arnault szerint az izraeli szurkolók voltak rasszisták és erőszakosak. 

Míg az izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanjahu a náci kristályéjszaka borzalmaihoz hasonlította az amszterdami kegyetlen pogromot, a francia baloldal szerint a zsidó szurkolók voltak az erőszakosak…

Ez nyilvánvaló hazugság, de Raphaël Arnaut, aki korábban a szélsőbaloldali „Fiatal Antifasiszták Gárdájának” volt a szóvivője még azt is hozzátette, hogy „az izraeli szurkolók maguknak keresték a bajt” azzal, hogy Amszterdamba utaztak…     

Nézzük meg pontosan mi is történt az amszterdami pogromon:

A Haaretz izraeli napilap szerint mintegy 3000 izraeli állampolgár utazott a holland fővárosba, hogy megnézze a mérkőzést.

A Le Figaro összeállítását alapul véve csütörtök délután, nagy rendőri jelenlét közepette, több száz izraeli szurkoló gyűlt össze az Amszterdam szívében található  Dam téren. Ezt követően a szurkolók a város délnyugati részén lévő Johan Cruyff-stadion felé vették az irányt. Mindeközben a „Free Palestine” mozgalom szélsőbaloldali harcosai Izrael ellenes és palesztinbarát tüntetést hirdettek meg, amelyet eredetileg a stadion környékére terveztek. A tüntetést az amszterdami  városvezetés biztonsági okokból a stadiontól messzebb,  de végül mégis engedélyezte. A labdarúgó-mérkőzésre mintegy 800 rendőrt vezényeltek ki, ami Amszterdamban igen nagy szám, de az események azt mutatták, hogy  a város vezetése még így is alábecsülte a várható erőszakhullám erejét. 

Pro-Israel Maccabi fans stage demonstration in Amsterdam, at least ten arrests
Botrányos események zajlottak Amszterdamban az Ajax-Maccabi El-meccs után.
Fotó: Anadolu via AFP / Anadolu via AFP/2024 Anadolu

Elemzők és biztonsági szakemberek szerint nem lett volna szabad engedélyezni az Izrael-elleni tüntetést, és ehhez minden jogi lehetőség adott lett volna. A holland Nemzeti Ombudsman állásfoglalása alapján ugyan meglehetősen lazák a tüntetések lebonyolításának szabályai Hollandiában, a polgármestereknek mégis lehetőségük van nemcsak arra, hogy korlátozzanak egy tüntetést, hanem arra is, hogy betiltsák azt. Amszterdam polgármestere, Femke Halsema, a szélsőbaloldali holland zöldpárt képviselője rosszul mérte fel a helyzetet és hibát követett el, amikor engedélyezte a tüntetést. Tette ezt annak ellenére, hogy 

a Terrorizmus Elleni Küzdelem és Biztonság Nemzeti Koordinátora (NCTV) még a meccs előtt „felhívta Amszterdam figyelmét” az Ajax és a Maccabi Tel Aviv közötti labdarúgó-mérkőzés lehetséges következményeire, mivel az egybeesett az 1938. november 9-10 között  egész Németországra kiterjedő zsidók elleni szervezett  erőszakhullámra (kristályéjszakára) történő megemlékezéssel.  

A meccsre érkező izraeli szurkolók egyikét idézi a „The Jerusalem Post”, eszerint  „a meccs előtti napokban már volt néhány incidens, amikor a muszlimok megpróbáltak izraelieket inzultálni. Ezért óvatos voltam; egyszerű fekete kabátot és sálat viseltem, és a ruhám alá rejtettem a csapat mezét”- mondta, hozzátéve, hogy a szállodája felé tartva nyugtalan lett, amikor néhány muszlim szurkoló észrevette és üldözésbe vette…

Mi történt csütörtök este?

Az óriási rendőri készültség ellenére a labdarúgó-mérkőzést követő éjszaka brutálisan alakult, a helyi hatóságok szerint a város több pontján is erőszakos incidensek történtek a Maccabi szurkolói ellen. A rendelkezésre álló információk szerint a muszlim migránsok valóságos hajtóvadászatot hirdettek a zsidó szurkolók ellen. Mára az is kiderült, hogy arab taxisofőrök segítették az arab migránsokat, mégpedig szervezett formában. Ezt maga az amszterdami polgármester is elismerte. Famke Halsema szerint a támadók „motorizáltak” voltak, és „villámtámadásokat” hajtottak végre, izraeli szurkolók után "kutattak ”. 

A polgármester szerint taxisok és más vállalatok (pl. Uber) sofőrjei is részt vettek az erőszakos cselekmények szervezésében azzal, hogy olyan információkat osztottak meg a Telegram applikáció felületén, amelyek lehetővé tették az izraeli szurkolók felkutatását.  

Az egyik ilyen a "Taxi Update 24/7”  elnevezésű, széles körben továbbított üzenetfolyamban egy sofőr így írt: „A Place de la Bourse szálloda előtt nincsenek rendőrök". Egy másik azt írta: „Most láttam öt (rendőrségi) kisbuszt száguldani Bijlmermeer (Amszterdam délkeleti részén található kerület) felé”. Az üzeneteket „zsidóvadászat” hastaggel látták el. Az X közösségi hálózaton Ron Eisenmann holland ügyvéd, a hollandiai zsidó közösséget védő szervezet, az Izrael-i Információs és Dokumentációs Központ (CIDI) elnöke arról számolt be, hogy szervezete "már jelentette, hogy vannak olyan Uber-sofőrök, akik megtagadták zsidók szállítását Amszterdamban, vagy sértegették őket. A sofőrök között WhatsApp-csoportokban zsidók címeit osztják meg”.  

A meccs után kezdődött csak a durva hajtóvadászat. Több tucat izraelit inzultáltak, üldöztek és vertek meg, miközben elhagyták a Johan Cruyff stadiont. 25 izraeli azonnal megsérült, közülük öten súlyosan. Egyiküknek eltört a lába, másoknak pedig ellopták a hátizsákját és a telefonját. 

A közösségi oldalakon közzétett számos videó szerint a feketébe öltözött és kapucnis támadók a származásukról kérdezték áldozataikat. „Honnan jöttök”- vallatták az izraelinek vélt szurkolókat. Akik nem izraeliek voltak, azoknak ezt személyi okmányaik felmutatásával kellett bizonyítaniuk. Akik viszont zsidók voltak, azokat megtámadták és összeverték. De nemcsak a stadion környékén voltak durva atrocitások, a „zsidóvadászat” az egész várost csatatérré változtatta.  Hajnali 1 körül a Maccabi szurkolók egy nagyobb csoportja a Dam téren gyűlt össze, őket ott támadtak meg.  A hatóságok arról számoltak be, hogy néhányan megverték az izraeli szurkolókat, mielőtt elmenekültek.

A robogón érkező Izrael ellenes muszlim migránsok kegyetlen brutalitással elkövetett támadásairól készült videók bejárták a világhálót. 

A „Jerusalem Post”  információi szerint a rendőrök egyáltalán nem akarták megvédeni a zsidó szurkolókat és nem akartak konfrontálódni az antiszemita  migráns bűnözőkkel. Pinchas Goldschmidt főrabbi, az Európai Rabbik Konferenciájának elnöke a Washington Post szerint azt mondta, hogy  „a rendőrség tétlenül nézte ezeket a pogromszerű állapotokat”. Holland médiaforrások szerint 

62 támadót állítottak elő (november 10-i információ) de már kevesebb, mint 10 van őrizetben, a többieket elengedték.

 Izrael új külügyminisztere, Gideon Saar hétfőn "nagyon alacsonynak ” nevezte az amszterdami letartóztatások számát.   „Amszterdam polgármestere arról tájékoztatott, hogy különleges nyomozócsoportot alakítottak, de azt mondhatom, hogy eddig nagyon alacsony a letartóztatások száma”- mondta Gideon Saar egy sajtótájékoztatón. Hozzátette, hogy Izrael felajánlotta segítségét az erőszakos cselekmények kivizsgálásában.

Mi volt Izrael reakciója?

Izrael repülőgépeket küldött a Maccabi szurkolóinak hazaszállítására, a menetrend szerinti járatokon kívül péntekre négy, szombatra pedig további két különleges evakuációs járatot indítottak - közölte Shira Kesselgross, a légitársaság szóvivője az AFP-vel. „Minden járat, amely mostantól leszáll, evakuációs járat” - mondta akkor. „A ma reggeli járatokat is hozzáadva ez azt jelenti, hogy mintegy 1850 izraeli fog visszatérni Amszterdamból Tel-Avivba”

Az ország miniszterelnöke, Benjamin Netanjahu mélységesen elítélte az izraeliek elleni pogromot, az az 1938-as novemberi náci kristályéjszakához hasonlította a történteket és azonnal elrendelte, hogy a Moszad dolgozzon ki egy olyan védelmi tervet, amit bármely sporteseményre érkező izraeli szurkolók védelmére be lehet vetni és így meg lehet védeni az izraeli állampolgárokat.   

Alig ért véget az amszterdami pogrom, máris itt az újabb veszély: elemzők szerint komoly fenyegetést jelent az Izrael-Franciaország válogatott labdarúgó mérkőzés, amelyre 2024. november 14-én kerül sor Párizs arab migránsok lakta külvárosában. 

A labdarúgó-mérkőzéssel kapcsolatban Bruno Retailleau francia belügyminiszter  azt mondta, hogy nem fogják áthelyezni a meccset, hiába minden figyelmeztetés és kérés.   „Franciaország nem fog meghátrálni, mert ez egyenlő lenne az erőszakkal és antiszemitizmussal kapcsolatos fenyegetésekkel szembeni meghátrálással”- írta X-fiókján.  A Nemzeti Tömörülés szóvivője, Julien Odoul  azt javasolta, hogy a meccset Korzikán tartsák meg, mások a meccs elhalasztását kérték. „A [párizsi] rendőrprefektus hivatalosan közölte velem, hogy fenn tudja tartani a rendet és biztosítani tudja a biztonságot a Stade de France körül. De van egy másik alapvető ok is: ne hátráljunk meg, ne adjuk fel” - jelentette ki a belügyminiszter. A Crif (Zsidó Intézmények Franciaország-i Képviseleti Tanácsa) elnöke, Yonathan Arfi elítélte a „ tömeges antiszemita lincselést ” az RMC rádió műsorában. Arfi így fogalmazott:  

A szurkolókat Amszterdam utcáin nemcsak azért üldözték,   mert izraeliek, hanem azért is, mert felszínre tört a legdurvább antiszemitizmus. Ma itt tartunk, hogy az aktivisták a gázai konfliktust kihasználva a legaljasabb gyűlöletet keltik.

 Yonathan Arfi pedig arról is meg van győződve, hogy „mindez előre látható volt”. Ahogy már említettük, az izraeli miniszterelnök utasította a Moszadot, Izrael külföldi hírszerző szolgálatát, hogy készítsen akcióterveket a sporteseményeken elkövetett erőszak megelőzésére. Ez a kérdés  még inkább felmerül a  csütörtöki mérkőzés előtt.

 A Moszad bevetésével ugyanis az izraeli hatóságok azt remélik, hogy meghiúsíthatják az egyre jobban szervezett csoportok antiszemita terveit, pogromjait.  A holland hatóságok által elvégzett első vizsgálatok szerint pontosan ilyen szervezetten zajlott le a csütörtök esti akció.

 A pénteki sajtótájékoztatón Amszterdam polgármestere „különösen aprólékosnak” nevezte a támadók előkészületeit. A problémát nem a bevetett rendőrök száma jelentette (800 rendőr, a szerk. megjegyzése), hanem a randalírozók viselkedése"-monda a polgármester.  A Le Figaro értesülése szerint az is feltűnő, hogy az amszterdami elkövetők magukról is posztoltak videókat és üzeneteket, ezeken olyan kapucnis férfiak láthatók, akik betörnek egy szállodába, vagy éppen falkában üldözik az izraeli szurkolókat. 

Az egyik ilyen üzenet azt sugallta, hogy a következő Franciaország-Izrael mérkőzésen, a Stade de France-ban november 14-én, csütörtökön kerül sor az erőszak "második fordulójára ”. Erre utal az is, hogy már a november 7-i  amszterdami pogrom után ellepték Amszterdamot a gyűlölet keltő, Izrael és zsidó-ellenes, a pogrom folytatására biztató feliratok, még az Amszterdam-i Nemzeti Holokauszt Múzeumra is került ilyen.

 A De Telegraaf napilap internetes felületén pedig arról írtak november 11-én, hogy alig zajlott le Európa II. világháború utáni történelmének legszervezettebb és legnagyobb zsidók elleni támadása Amszterdamban, négy napra rá az Izrael ellenes, palesztinbarát muszlim migránsok már hétfőn durva randalírozásba kezdtek Amszterdam nyugati részén, vandál módon felgyújtottak egy villamost, gyújtóbombákkal támadtak a rendőrökre és számos helyen utcai harcokra került sor. A támadók maszkot viseltek, és „Szabad Palesztinát” követeltek valamint a  „zsidó rák” döbbenetes és gyűlöletkeltő rigmust skandálták.  Éjjel 11-kor pedig lövöldözésre került sor, amelyben egy sérült személyt sürgősségi ellátásra kellett szállítani.

Mindeközben az amszterdami esethez hasonló események megelőzése érdekében a francia  kormány megerősített biztonsági rendszert vezet be a mérkőzésre.

 A Stade de France saját biztonsági szolgálatát jelentő 1600 ember mellett 4000 rendőrt vezényelnek a helyszínre, és két lépésben szűrik meg a várhatóan 20 ezer szurkolót.  

A szurkolóknak első lépésben egy rendőrökből és csendőrökből álló sorfal előtt fel kell mutatniuk névre szóló jegyüket és személyi igazolványukat. Egy második szűrőt a stadion közelében állítanak fel, még mielőtt a szurkolók elérnék a lelátókat, amelyek várhatóan szinte üresek lesznek. A Stade de France közelében lévő boltok egy része zárva marad, Emmanuel Macron pedig bejelentette, hogy Michel Barnier miniszterelnök és Bruno Retailleau belügyminiszter mellett ő is ott lesz a stadionban, ezzel is „a szolidaritás és a testvériség üzenetét” képviselve. A mérkőzés idejére betiltják a palesztin zászlókat, „csak francia és nemzeti színű lobogók engedélyezettek” jelentette be Laurent Nuñez rendőrfőkapitány.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!