"Miért írunk megint a Nissan Qashqairól?" - gondolhatnák jogosan, hiszen a 2013-ban bevezetett második generációs modell tavaly esett át egy átfogó frissítésen, és az új verziót már össze is hasonlítottuk a Seat Atecával.
Akkor jelentősen átdolgozták a külsejét és a belsejét,
új fényszórókat, üléseket és vezetéstámogató rendszereket kapott, és a futóművét is kényelmesebbre hangolták.
A Nissan így akarta elérni, hogy a vásárlók ne pártoljanak át a frissebb vetélytársakhoz, az Atecához, a Skoda Karoq-hoz, vagy épp a Honda CR-V-hez.
Két, igen fontos terület azonban akkor kimaradt a megújulásból,
a hajtáslánc és az infotainment, most ezeket az adósságokat törlesztette a japán gyártó.
Lehet, hogy tavaly még nem volt kész, vagy csak az idei WLTP-átállásra vártak, mindenesetre a Renault-Nissan Szövetség és a Daimler által közösen kifejlesztett
1,33 literes turbós benzines
most költözött csak be a megújult Qashqai orrába, ahol régi 1,2 literes, illetve az 1,6 literes Nissan-motorokat váltja kétféle teljesítményszinttel. Az erősen downsizingolt, a legújabb, Euro 6d-temp szabványnak megfelelő kisturbós motor nemrég megjelent már az új Mercedes A és B osztályban, a Renault Mégane-ban és a Dacia Dusterben is.
Alapjaiban más elődeinél az új 1,3-as, például részecskeszűrővel szerelték fel, de a fejlesztések érintették a befecskendezést, az égéstér kialakítását, a súrlódás csökkentését és a turbó optimalizálását is. A kifutó 115 lóerős, 190 Nm nyomatékú 1,2 literes motorhoz képest a gyengébb 1,3-as is
plusz 25 lóerőt kínál.
Míg a 0-100-as gyorsulási idő alig változott (10,6 helyett 10,5 másodperc), a rugalmasság jelentősen javult, negyedik fokozatban például 80-ról 100 km/órára 5,7 másodperc helyett 4,5 alatt gyorsul fel az új motoros Qashqai.
Érzésre is jobban elindul alacsony fordulatról
az új motorral az 1,4 tonnás Qashqai, az 50 Nm-rel nagyobb nyomaték tényleg hasznos.
A lecserélt 163 lóerős, 1,6 literes motorhoz képest az erősebb 1,3 literes teljesítménye ugyan 3 lóerővel alacsonyabb, azonban nyomatéka 10 Nm-rel nagyobb, 260 Nm.
A 140 lóerőshöz képest nagy különbséget nem érezni a vezetése közben,
csak magas fordulaton tűnik hajszálnyival erősebbnek. Talán ezért tetszett jobban a gyengébb, ami harmonikusabb párost alkotott a kézi váltóval, az erősebb változatok közül inkább az új dupla kuplungos automatás volt a kedvemre.
Váltakozó terepen hajtottuk a Qashqaiokat, így nem csodálkoztunk azon, hogy mindahányan más fogyasztást mértünk: nálunk a gyengébb változat 7,5 liter körül fogyasztott 100 kilométerenként, az erősebb kevéssel 8 liter fölött evett, a szintén 160 lovas dupla kuplungossal 7,3 literes átlagot mértünk, igaz, azzal többnyire lejtőn jöttünk és sokat hajtottuk 80-as korlátozású szakaszokon.
Más kollégák ennél kedvezőbb adatokról számoltak be, volt, aki 6, illetve 7 liter alatt tartotta a fogyasztást, igaz, kétezres fordulatnál mindig feljebb váltott.
A gyári adat mindkét teljesítményváltozatnál 5,2 liter
a kisebb kerekekkel, és 5,6 liter a 18-as, 19-es felnikkel.
A tesztre láthatóan még nem teljesen kész motorokat hozott el a Nissan, burkolat nem volt rajtuk, sok helyen a csöveket szigetelőszalag vagy gyorskötöző fogta össze, és a beszállítói feliratok többsége is hiányzott. Viszont
a járásuk igen halknak bizonyult,
a kulturált üzemnek számos oka van, melyekről az alábbi keretes anyagban olvashatnak azok, akiket érdekelnek a technikai részletek.
Az 1,3-asról részletesen
A motor háromszög alakú hengerfejet kapott, a leömlőt részben beépítették a hengerfejbe, így hatékonyabban hűthető a kipufogógáz, és tökéletesebb az égés. Felületkezelővel permetezték be a hengerfalat, ezt a megoldást korábban a márka a GT-R sportkocsi motorjánál használta. Plazmafáklyával, vékony rétegben rendkívül erős acélt permeteztek a hengerfuratokra, ez javítja a hőelvezetést az égés során. Amellett, hogy tömeget lehet megtakarítani vele, ez a technológia csökkenti a szabályozatlan égést (kopogás) a motorban, illetve nagyobb sűrítési arány elérését teszi lehetővé. A jobb égés érdekében a befecskendezőket középre helyezték.
A motor kapott egy benzin-részecskeszűrőt is, amely úgy semmisíti meg a részecskéket a kipufogógázban, hogy megfogja azokat egy mikroporózus méhsejt szerkezetben. A dízelmotorokhoz hasonlóan az egység rendszeres időközönként automatikusan regenerálódik, ehhez folyamatosan nagyobb sebességgel kell haladni 20-30 percen át.
A turbófeltöltőt elektronikus elkerülő szeleppel szerelték fel, melyet egy kis villanymotor hajt meg. Ez váltja a régebbi motorokban használt pneumatikus szelepeket. Ennek köszönhetően a turbó reakciója jobb lett, különösen alacsony fordulatszámon. A jobb porlasztás érdekében a befecskendező-fúvókákon hat furatot alakítottak ki, üzemanyag-ellátásukról 250 baron üzemelő közös nyomócső gondoskodik.
A cikk nem ért véget. Lapozzon a második oldalra!