A Porschénél a Gran Turismo Sport modellek a teljesítményük alapján mindig az alapnál eggyel jobb S, és a csúcsot jelentő Turbo (a 718-asok esetében GT4) közötti űrt töltik be, vagyis
az arany középutat jelentik a sportosság, a mindennapi használhatóság és a vételár között.
Ezeket a variánsokat a motoron kívül a feszesebb futómű, a hangosabb kipufogó, az erősebb fékrendszer, az Alcantarába burkolt belső, a sötétített lámpák és a feketére fújt külső részletek (díszbetétek, felnik, kipufogók, diffúzor) különböztetik meg az alapmodellektől.
Lényegében ugyanaz történt a mostani ráncfelvarráskor a Porsche kisebbik SUV-jával, mint a 718-asokkal: a már nem az S változat feltekert motorját, hanem a csúcsverzió lefojtott motorját építik be a GTS-be. A Macannál az érdekes helyzet állt elő, hogy
az új V6-os kisebb, mégis erősebb a réginél:
a 3,0-ról 2,9 literre csökkent a hengerűrtartalom, a teljesítmény viszont 360-ról 380 lóerőre, a nyomaték meg 500-ról 520 Nm-re emelkedett.
A többek között a Macan Turbóból és az Audi RS4/RS5-ből is ismert motor teljesen más, mint a régi, például egy helyett két turbója van, és a hengersorok között vannak a feltöltői, amitől gyorsabbak a gázreakciói.
Egyáltalán nincs túlhúzva a GTS-ben, ugyanis a Turbóban 440, az Audi RS4/RS5-ben 450 lóerőt préselnek ki belőle.
A motoron kívül a GTS csomag része még a 15 mm-rel leültetett, feszesebb futómű, az adaptív lengéscsillapítás (PASM), a 20 colos RS Spyder felniszett (elöl 265/45, hátul 295/40-es gumikkal) és a gázelvételre, valamint visszaváltáskor géppuskaropogást hallató sportkipufogó is.
A fürgébb váltó és a nagyobb teljesítmény miatt a korábbinál 0,3 másodperccel hamarabb,
4,7 másodperc alatt éri el a százat (rajtprogrammal)
a kocsi, a végsebessége 256-ról 261 km/órára nőtt. Ezeket azonban aligha érzi majd meg, aki a régi Macan GTS-t újra cseréli, azt viszont észre fogja venni, hogy a ráncfelvarrás utáni belsőben jóval nagyobb és jobb felbontású lett az érintőképernyő és frissült a menürendszer is.
Érdekes, hogy ennek ellenére továbbra is mindent gombok borítanak, csak a középkonzolon 43-at (!) számoltam meg, ezek babrálása menet közben bizony képes elvonni a vezető figyelmét az útról. Csak pár modern extra hiánya (HUD, hangvezérlős személyi asszisztens, digitális műszerfal) a gomberdő mutatja, hogy
a Macan már nem fiatal modell
(2014-ben mutatták be), a belső dizájn, az anyagválasztás és a kidolgozás még ma is élvonalbelinek számít.
Alcantarából az ülésekre, az ajtókra és a könyöklőre is jutott, a kormányra viszont csak akkor, ha valaki megrendeli a feláras GT sportkormányt. Ilyen volt a kapott tesztautóban is, a fűtésének a gombját alig találtam meg, mert hátulról benyúlva kell aktiválni. Magas szintű a Macan személyre szabhatósága, a Carmine Red csomaggal például vörös biztonsági öveket, fordulatszámmérőt, varrásokat és díszbetéteket is kaphat az, akinek nem elég mutatós az alap belső.
Ebben a szabadidő-autóban még a gyári sajtóanyag szerint sem a motor a legjobb, hanem a futómű, amely lehetővé teszi, hogy úgy kanyarodjon, ahogy egy 1,9 tonnás, magas építésű városi terepjárónak a fizika törvényei alapján nem nagyon lenne szabad. Persze már az alap Macanok sem mozognak rosszul, de
a GTS már egyenesen a Turbo szintjén áll, csak egyenesben lassabb egy hajszállal nála.
Ha azonnal kell a maximális teljesítmény, arra van egy gomb a kormányon, az üzemmód-választó közepén. Ennek lenyomása után, 20 másodpercen keresztül némi túltöltéssel a lehető legnagyobb teljesítményt adja le a motor – ha előzni kell, ez jól jöhet.
A cikk nem ért véget. Kattintson a második oldalra, ha még több vezetési benyomásra kíváncsi!