Közlekedési baleset sokféle módon következhet be, a szabály pedig az, hogy minden esetben
a károsultnak szükséges bizonyítania,
hogy az igénye mind jogalapját, mind pedig összegszerűségét tekintve megalapozott a másik féllel szemben - írta a D.A.S. Jogvédelmi Biztosító.
Egy ilyen káreseménnyel kapcsolatosan abból kell kiindulni, hogy a baleset körülményei miként állapíthatóak meg.
Ha a baleset során a károkozó, vagy egyébként a másik érintett jármű nem áll meg, feltétlenül a helyszínre kell hívni a rendőrséget!
A hatóságnak van meg arra a hatásköre, hogy kiderítse, hogy ki volt a balesetben részes másik fél, károkozó. Főleg akkor, ha az adatai és a rendszáma sem ismert.
Attól függően, hogy mire jut a rendőrség a nyomozása során, nyílnak meg a kárigény érvényesítésének lehetőségei. Ha beazonosításra került a másik jármű rendszáma, és a balesetért való felelőssége is igazolható, akkor a kötelező felelősségbiztosítójával, vagy annak hiányában a MABISZ által fenntartott Kártalanítási Számla terhére rendeztethető a kár.
Ha azonban
a rendőrség nem tudta a balesetet okozó járművet és annak sofőrjét kétséget kizáróan beazonosítani, sajnos megtérülés sem várható.
A kötelező felelősségbiztosításról szóló törvény alapján a MABISZ a Kártalanítási Számla terhére nem teljesíthet kifizetést, ha a kárt ismeretlen rendszámú jármű okozta.
Ameddig kétséget kizáróan nem bizonyítható, hogy mi volt a károkozó jármű rendszáma, addig a törvény értelmében sem kötelezhető a MABISZ helytállásra. Ez alól csak a személyi sérüléssel járó balesettel kapcsolatos igények képeznek kivételt.
Megtérülés egy ilyen helyzetben legfeljebb casco biztosítási szerződés terhére történhet,
amennyiben a károsult a baleset időpontjában rendelkezett a járművére érvényes szerződéssel.