A múlt században a Toyota nem számított fontos szereplőnek Európában a kisautó-szegmensben, a felejthető Starletek ugyan legendásak voltak a megbízhatóságukról, de ez kevés volt a piaci sikerhez.
Az 1999-ben érkezett Yaris viszont mindent megváltoztatott,
az európai igényekre tervezett, Európában (Franciaországban) gyártott kisautó a „kívül kicsi-belül tágas" filozófiájával, üde formájával és szokatlan megoldásaival (digitális műszerfal, sínen tologatható hátsó ülés) letarolta a piacot.
Nem csak a vevők rajongtak érte, hanem a szakma is:
ez volt az első japán autó, ami elnyerte az európai Év Autója díjat,
sőt, az egyliteres VVT-i még az Év Motorja díjat is bezsebelte (amikor a díjak több mint felét még dízelek kapták). Az első Yaris népszerűsége még ma is tart: egy ismerősöm nemrég adta el a 20 éves autóját, és arról számolt be, hogy egymásnak adták a kilincset az érdeklődők, és a vevő úgy vitte el a kocsit, hogy előtte ki sem próbálta.
A második és a harmadik Yaris továbbvitte az első koncepcióját, előbbi arról híresült el, hogy első kisautóként kapott 5 csillagos törésteszt-értékelést az Euro NCAP-től, utóbbi pedig arról, hogy
meghonosította a hibrid technológiát
(nem a lágyat, hanem a teljest) a B-szegmensben. Abban is szokatlan volt a Yaris III, hogy kilenc évig gyártásban maradt a szokásos 6-7-tel szemben, és még az utolsó teljes évében is a Toyota legnépszerűbb modellje volt Európában.
Hiába volt mindhárom korábbi Yaris generáció sikeres, Toyoda Akio, a Toyota elnöke pár éve bejelentette, hogy a cége nem fog többé unalmas formájú, átlagos vezetési élményt adó autókat gyártani. Ez az ígéret
a Yaris esetében komplett filozófiaváltást igényelt,
hiszen a praktikus és tágas, egyterű-jellegű Yaris III minden volt, csak izgalmas nem (leszámítva a drága és ritka GRMN sportverziót).
Megkönnyítette a dolgát az új nemzedék fejlesztésére verbuvált, válogatott mérnökökből álló, a Toyotán belül csak The Compact Car Company-nek becézett csapatnak, hogy már rendelkezésükre állt a negyedik Prius óta minden új Toyotában megtalálható moduláris TNGA építőkészlet, amelyről tudjuk, hogy amibe beleteszik, azt jó lesz vezetni. Ennek oka, hogy úgy tervezték, hogy alacsony tömegközépponttal, mély üléspozícióval és merev szerkezettel jó alapot adjon a kedvező menettulajdonságokhoz.
Először fordult elő, hogy egy új Yaris rövidebb lett (igaz, csak 5 mm-rel), így a kisautók többségével ellentétben továbbra sem lépi át a 4 métert. A szokatlanul agresszív, és önbizalomról tanúskodó formanyelv erős váltást jelent a szürke elődhöz képest; ez az arckifejezés a morcos fényszórókkal és a teli pofával vicsorgó harcsaszájjal, no meg a kopoltyúkkal
azt üvölti a világba, hogy „kigyúrtam magam, sportosabb lettem, ezután gondolj másképp a Yarisra".
Mivel a magasságából lecsíptek 40 mm-t, a szélesség és a nyomtáv viszont 57 mm-t nőtt, jó kiállása lett, és már álló helyzetben is hihető, hogy kanyarban stabilan fekszi az utat. Szuezava Jasunori főtervező elárulta a sajtóanyagban, hogy egy energiától kicsattanó,
startlövésre váró sprintfutót akartak utánozni a Yaris profilnézetével:
a kiugró hátsó lökhárító a térdelő futó fenekét mintázza, a szokatlan mértékben kiszélesített, belső tükörből is látható hátsó sárvédők pedig az izmoktól duzzadó combokat. Utóbbiakat a közel 12 millió forintba kerülő, 261 lóerős, összkerekes Yaris GR-en is meghagyták, nem véletlenül, ezek a Yaris legkarakteresebb részletei.
Kezdjük a rossz hírekkel. Hiába nőtt meg 5 centivel a tengelytáv, bent, hátul ez egyáltalán nem érződik. Akárcsak a 208-as Peugeot,
sajnos az új Yaris is szűkebb lett a második sorban,
pedig az alacsonyabb tetőt a japánok legalább azzal igyekeztek kompenzálni, hogy az üléseket is lejjebb helyezték. Két átlagos magasságú felnőtt mögött tényleg csak két gyerek fér el hosszabb távon, ráadásul szűkek a hátsó ajtónyílások is és nem nyílnak derékszögben az ajtók. Nem lett nagyobb a csomagtartó sem, továbbra is 286 literes, aminél az új Renault Clio 105 literrel többet kínál, ráadásul már sínen tologatható hátsó ülésekkel sem lehet javítani a helyzeten, mert hiányoznak.
Sokat javul az összkép, ha előre ülünk be. Nem csak azért, mert a Selection felszereltségtől kezdve elképesztően jó üléseket kap minden Yaris - a félbőr kárpitozás, az eltalált formázás, a kényelem és oldaltartás a nagyobb autókat idézi -, hanem azért is, mert
az elődhöz képest sokkal autószerűbb lett a vezetői pozíció.
Az első üléseket ugyanis 3 centivel mélyebbre, és 6 centivel hátrébb szerelik be (ami megmagyarázza a szűk hátsó lábteret), és a két első ülés távolabb került egymástól 2 centivel, amitől érezhetően nőtt a válltér.
Még a korábban lapos szögben álló, túlméretezett kormányt is közelebb hozták a függőlegeshez, és csökkentettek az átmérőjén, ráadásul közel 8 centivel jobban ki lehet húzni, amitől a hozzám hasonlóan rövid karúak is könnyen beállíthatják az ideális vezetői helyzetet. Egy városi kisautónál kulcsfontosságú, hogy jól ki lehessen látni, ezért hátrébb tolták az A-oszlopokat (bár továbbra is vaskosak), és alacsonyabbra tervezték a műszerfalat. Hátrafelé persze nem látni semmit, de arra ott van a tolatókamera (Comfort felszereltségtől).
Az alap Yarisok hagyományos, analóg órákat kapnak, a jobban felszereltek viszont digitálisakat, amelyek szokatlanul kicsik, de így is jól leolvasható róluk minden információ.
Nem a legszebb grafikájú és legintuitívabban használható a fizikai gombokkal körülvett érintőképernyő
(hang menüpontból például három is van), és a magyarítás sem sikerült tökéletesre: a vezetéstámogató rendszereknél talált "Ingás. Figy." rövidítésről például a mai napig nem tudom, hogy mit jelent. Viszont a legolcsóbb Yarisban is széria a Bluetooth, a digitális rádiótuner (DAB), az Apple CarPlay és az Android Auto, de lehet rendelni vezeték nélküli telefontöltőt, 8 hangszórós JBL hangrendszert és 10 colos, színes head up display-t is, ami a kiskategóriában nem általános.
A cikk nem ért véget. Kattintson a második oldalra!