Élen járt öntöltő rendszereivel a japán prémiummárka, ám utána sokat késett a zöld rendszámos modellekkel. Két évvel ezelőtt aztán hozzánk is megérkezett a plug-in hibrid NX, a jól ismert UX-ből pedig elektromos verziót dobtak piacra - igaz, utóbbi az eredeti formájában tiszavirág-életűnek bizonyult. Kiderült ugyanis, hogy az eleve villanyautónak fejlesztett riválisokkal csak úgy tudja tartani a lépést, ha továbbfejlesztik, aminek nem a ráncok eltüntetése, hanem a technika javítása volt a célja.
Üdítő jelenség az UX 300e: inkább tűnik megemelt kompakt ferdehátúnak, mintsem drabális SUV-nak, ugyanakkor nem futurisztikus, az orsó alakú hűtőmaszk lefalazásától is eltekintettek.
Rengeteg éllel tagolt, 4,5 méter hosszú karosszériája máig izgalmas,
különösen a 400 ezer forint felárú Napvihar narancs fényezéssel, és hasznára vált, hogy a szögletes kerékjárati ívek mostantól fényezett műanyag elemek. Régi iskola a műszerfal, számtalan fizikai gombbal, külön klímapanellel, de az avítt, tapipados multimédiát végre száműzték, helyette új, 12,3 colos érinőképernyőt kapunk korszerű funkciókkal.
Egészen az új LBX érkezéséig ez volt a legkisebb Lexus, így senki sem várt el tőle hangárnyi belteret. Négy felnőttet utaztatni tehát szűkös, ráadásul a 300e-ben a magasabb padló miatt hátul felhúzott térdekkel lehet ülni, a csomagtartó pedig a maga 310 literjével átlagos méretű, és helyet rabol belőle a töltőkábel. De lássuk az erényeit is! Kényelmesek a perforált bőrborítású, hűthető-fűthető első ülések, az anyagok és az összeszerelés minősége pedig elsőrangú. Minden villanyautónál kényes feladat a gördülési- és szélzajszigetelés, e téren a csendesen futó Lexus magasra teszi a mércét.
Lényeges különbség a többi UX-hez képest, hogy intenzív gyorsításnál elmarad a kellemetlen búgás, nem is beszélve a jobb menetteljesítményekről, hiszen ideális esetben alig 7,5 másodperc alatt ugrik 100 km/h-ra. Mivel alacsony a tömegközéppont, illetve a frissítés óta merevebb a karosszéria és precízebb a kormányzás, meglepően ügyesen fordul a 300h, miközben a 18 colos kerekeken feszesen, de nem keményen rugózik. Ám tapadás terén elmarad a far- vagy duplamotoros villanyautóktól: heroikus küzdelmet vívnak az első gumik a 204 lóerővel, és főleg a 300 Nm-es nyomatékkal.
Értették az új idők szavát a mérnökök, az 50,3 kWh-s, léghűtéses akkucsomagot jóval nagyobb, 72,8 kWh kapacitásúval váltották fel, így az elméleti hatótáv 315-ről teljesen akceptálható 450 kilométerre nőtt. Nálunk télies időben, sok fűtéssel (a kulcs távirányítójáról is elindítható!)
a vártnál kicsit gyorsabban süllyedt az ódivatú, analóg töltöttségmérő műszer mutatója,
a fogyasztás 19,1-20,3 kWh/100 km-re jött ki. Az átlagos étvágynál nagyobb gond, hogy a gyorstöltés legfeljebb 50 kW-tal történhet, feltéve, hogy találunk ChaDeMO-s oszlopot – frissítésnél a nálunk elterjedt CCS csatlakozóra kellett volna váltani.
Kétségtelenül meggyőző a 300e kifinomultsága, ám érződik rajta, hogy a márka bátortalan első lépése az elektromos világba, az új RZ-vel már sokkal magabiztosabban folytatták. Olyan vevőknek való, akik hagyományos stílusú villanyautót keresnek, ráérnek otthon tölteni, és főleg tehetősek: az Elegance alapmodell közel 24 millió forintba kerül, készletről még drágábbak választhatók. Eközben az importőr jó ideje komoly akcióval kínálja a hibrid UX modelleket, így azok az elektromosnál bő 10 millió forinttal olcsóbban elérhetők – a különbözetből benzinnel nem kevés kilométerre futná.
10 év vagy 1 millió kilométer garanciát ad a Lexus az akkura, ezalatt az összes funkció működésén túl az eredeti kapacitás 70%-át kell tudnia.