Már sokszor és sokat olvashattunk a villamos autókról, ám a szénhidrogén-készletek csökkenése, valamint a növekvő levegőszennyeződési és zajgondok azt jósolják, hogy még többet fogunk. A világ számos nagyvárosában futnak már elektromos kismotorok, személyautók, még több helyen a tömegközlekedést szolgáló autóbuszok. Düsseldorfban és Münchenben már több mint három éve közlekednek pótkocsis elektrobuszok. Stuttgartban is teljes vonalat villamosítottak 16 hibrid hajtású autóbusszal. Majd mindegyik jelentősebb autógyár kikísérletezte már a maga „elektromobilját”.
Arról azonban, hogy mi van a motorháztető alatt, kevesebb szó esik, inkább csak a végeredményről kapunk több-kevesebb tájékoztatást. Korábban az elektromos hajtásra egy módszert ismertek: nagy veszteséget jelentő ellenállással szabályozták a villamos motor nyomatékát és fordulatszámát.
Már a negyvenes években foglalkoztak ennek az előnytelen szerkezetnek a kicserélésével,
helyette mechanikus kapcsolóval szaggatták a motor áramkörét. Ez a kapcsoló azonban nem sokáig „bírta a strapát”, érintkezői már 10 Hz-es kapcsolási frekvenciánál erősen koptak és összehegedtek.
Nagy változást jelentett a tirisztor felfedezése, melynek segítségével a régi ötlet megvalósulhatott. Ma már a villamos autók korszerű szabályozását egyenáramú szaggatók végzik, melyek több mint 95%-os hatásfokkal dolgoznak. Ez a megoldás más előnyöket is kínál: többek között igen hosszú élettartamot, valamint a rekuperációs (visszatápláló) fékezés lehetőségét. Technikailag ugyancsak tökéletesen megoldott az egyenáram különböző frekvenciájú váltakozó árammá alakítása, és ennek szabályozása is. Jelenleg még dúl a harc: egyenáramú (elsősorban külső gerjesztésű) motor vagy váltakozó áramú aszinkron motor kerüljön-e a villamos autókba.
A gyakorlati kivitelezés kulcskérdése ma az energiahordozó telepek elégtelensége. Magyarországon jelenleg nagyobb sorozatban elkészíthető villamos autókhoz még mindig csak a hagyományos ólomakkumulátor lenne felhasználható, melynek energiatároló képessége két nagyságrenddel kisebb, mint a folyékony tüzelőanyagoké. Továbbfejlesztési lehetőségei persze ennek is vannak, ám ha a legjobb ólomakkuk fajlagos tárolóképességét (25-30 Wh/kg) a háromszorosára növelnénk, akkor a kapacitás elméleti határát is megközelítenénk, és ez még mindig vitatható konkurenciát jelentene a belsőégésű motoroknak (a benzin tárolóképessége nagyjából 1500 Wh/kg.)
A lúgos akkumulátorok az utóbbi néhány évben rendkívül sokat fejlődtek. Míg öt évvel ezelőtt a fejlesztők még teljesen elvetették annak a lehetőségét, hogy villamos járműhöz Ni-Cd akkumulátort alkalmazzanak, ma már tárolóképessége felülmúlja az ólomakkumulátorét.
A további lehetőségeket vizsgálva azonban itt sem derűs a kép,
az elméletileg elérhető maximális érték túl alacsony. Eközben a „nagy energiájú elektrokémiai energiatároló rendszerek”, fejlesztése a költségességük ellenére is ígéretes, elsősorban a lúgos Ni-Zn, a Na-S és a Li-F akkumulátorok előretörése várható.
Ma még alapvető nehézségekkel jár a könnnyű és nagyon elektronegatív alkálifémek (Na és Li) alkalmazása, a fejlesztők azzal próbálkoznak, hogy elektrolitként olvasztott sókat vagy szilárd ionvezető anyagokat alkalmazzanak, vagyis magas hőmérsékletű rendszerekben használják fel az alkálifémeket. Még nagyobb lehetőséget rejt magában az Li és F elektródos akkumulátor, melynek elméleti energiasűrűsége 6000 Wh/kg. Gyakorlati megvalósítása azonban még nagyon korai stádiumban van, főleg az újratölthetőség jelent nagy problémát. Általánosságban pedig az elektrolitok magas hőmérséklete az egész rendszer rendkívül jó hőszigetelését követeli meg.
A villamos autók fejlesztésében jelentős szerepet játszhatnak a tüzelőanyag-cellák, ezek képviselik jelenleg a legvonzóbb, de talán a legnagyobb fejlesztési kockázattal járó utat. E rendszerek a villamos hajtás ismert előnyein kívül továbbival is rendelkeznek: az utastér a veszteséghővel fűthető. Ám újabb hátrányokkal is számolni kell, ilyen például az üzemanyagtöltő állomások hiánya, de még fontosabb a robbanó gáznemű tüzelőanyag veszélyessége. A különböző párosítások közül eddig legmesszebbre az alkálikus elektrolitikus hidrogén/oxigén cellák fejlesztése jutott.
Ma még talán kissé merésznek tűnik, hogy autóval – egyáltalán bármilyen közúti járművel – kapcsolatban az atomenergia szóba jöjjön. Mégis várható, hogy a technika fejlődésével az atomenergia közvetlen villamos energiává alakítása olyan fokra jut, hogy
autók telepeinek töltésére primer energiaforrásként atomenergiát lehet használni,
ez a technológia elterjedésében is forradalmi változást jelentene. Teljesen elvethető viszont a gépjárművekbe beépített kisméretű reaktor, amit az ötvenes évek végén az amerikai Ford harangozott be többek között a Nucleon nevű tanulmánnyal.
Hazánkban a Villamosipari Kutatóintézet foglalkozik az elektromobilokkal, és az ezekhez tartozó elektrokémiai áramforrások kutatásával. A képeinken látható járművek mind a VKI közreműködésével készültek, dr. Lukács József igazgató irányításával. Elsőként 1968-ban a Tiny I kisautó mutatkozott be, két darab 2,5 kW-os villanymotorral, négy üléssel és 35 km/h-s legnagyobb sebességgel. Ezt követte a nyitott karosszérián hordággyal felszerelhető, tirisztoros vezérlésű Hospedit kórházi jármű, majd 1971-ben érkezett a Tiny 70, Cserny József által tervezett műanyag buggy karosszériával.
Míg a fenti járművekből egy-egy prototípus épült, addig a kétütemű benzin- helyett villanymotoros VKI Barkas kisáruszállítóból 10 darabos széria, ezeket a Magyar Posta vette át használatra kísérleti üzemben. 1974-ben a sajnos később megszűnt Csepeli Motorkerékpárgyárral közös fejlesztés volt az elektromos Pannónia robogó prototípusa, míg az Ikarus számára két darab hibrid autóbusz készült a 260-as típus alapjaira, az egyik esetében Ganz-féle egyenáramú villanymotorral. Csak remélni tudjuk, hogy bővülni fog az elektromos járművek sora, és beleátható időn elindulhat a sorozatgyártásuk.
1991-től a hódmezővásárhelyi Pulikkal végül megvalósult a – nem túl nagy szériás – elektromos autók sorozatgyártása. Ezekről, és további magyar tervezésű modellekről összefoglaló cikkünkben olvashat.