A vizsgálat eredményei arra utalnak, hogy a szoptatáskor megváltozó agyműködés miatt az anyák nagyobb érzékenységgel fordulnak gyermekük felé.
Az amerikai National Institute of Mental Health kutatója, Pilyoung Kim és kollégái 17, a közelmúltban szült anyát vizsgáltak, akik közül kilencen szoptattak, nyolcan pedig tápszerrel etették gyermeküket. A szülés után 2-4 héttel az anyák agyát funkcionális mágneses rezonancia-vizsgálattal (fMRI) tanulmányozták, miközben saját gyermekük és más csecsemők sírását kellett hallgatniuk.
A kutatás kiegészítéseként otthoni környezetben is megfigyelték az anyákat és 3-4 hetes babáikat; azt vizsgálták, hogy mennyire érzékenyek és gyengédek az anyák gyermekeikkel, hogyan reagálnak jelzéseikre, mennyire pontosan éreznek rá a kicsi szükségleteire.
Mind a szoptató, mind pedig a tápszert adó anyák esetében az agy bizonyos területein fokozott agyi tevékenységet lehetett kimutatni a csecsemősírás hallatán, azokhoz képest, akiknek nem volt gyerekük. A szoptató anyák agya azonban több területen is jóval nagyobb aktivitást mutatott, többek között a felső frontális tekervényben, a csíkolt testben (striatumban) és az amygdalában.
Az empátiával kapcsolatos agyterületek nagyon aktívak lesznek
A vizsgált agyi területek (a felső frontális tekervény és az amygdala) többek között az empátia kialakulásáért felelősek. Ez arra utal, hogy a szoptató anyáknál tapasztalt megnövekedett agyi aktivitás hozzájárulhat a gyermek érzéseinek pontosabb megértéséhez, és a helyes válaszok megtalálásához.
Mindenképpen további kutatásra van azonban szükség ahhoz, hogy pontosan megértsük a szoptatás és az erre adott agyi válaszok közötti összefüggést, hangsúlyozta a kutatás vezetője. Ha sikerül jobban megismernünk ezt az összefüggést, talán megérthetjük, miért okoz gondot egyes anyáknak a gyermekükkel érzelmi kötődést kialakítani, és könnyebben segíthetünk ezekben a helyzetekben.