Az államilag támogatott vizsgálatra Glasgow-ban került sor. A kutatásba olyan dohányzó terhes nőket vontak be, akik szívesen leszoktak volna a dohányzásról, ám úgy érezték, hogy egyedül nem megy. A nőket két csoportba osztották: az egyik csoport szóbeli felvilágosítást illetve pszichés támogatást kapott a leszokáshoz, a másik csoportot viszont pénzzel ösztönözték.
A második csoportba tartozó nők 50 fontot kaptak, amikor jelentkeztek a programba, és további 50 fontot négy héttel később, amennyiben az eltelt időben nem gyújtottak rá. Száz font járt a harmadik hónap végén, a kilencedik hónap végén pedig további 200 font. Azt, hogy a nők a köztes időben rágyújtottak-e, légzésteszttel, valamint vizelet- és nyálvizsgálattal ellenőrizték.
A kutatás eredményei szerint a felvilágosítással, pszichés támogatással ellátott csoportban a résztvevők 9 százaléka nem gyújtott rá a várandósság alatt, a második csoportban viszont a nők 21 százaléka tette le a cigit. A kismamák egyébként nem készpénzt, hanem vásárlási utalványt kaptak, amelyet alkohol és cigaretta kivételével élelmiszerre, illetve babaholmikra költhettek.
A 750 ezer fontba került programot az NHS (National Healthy System) sikeresnek tartja, és a kezdeményezést újabb városokra szeretné kiterjeszteni. A várandósság alatti dohányzás növeli a halvaszülés, illetve a koraszülés kockázatát, károsan befolyásolja a magzat agy- és idegrendszeri fejlődését, valamint növeli az aszta, az ekcéma, az allergiák és a tüdőbetegségek kockázatát. Az NHS számításai szerint a terhesség alatti dohányzás következtében szükséges kórházi kezelés költsége - egy koraszülött intenzív ellátása napi 6000 fontba kerül - messze felülmúlja a program költségét, így a leszokás pénzzel való ösztönzése az ellátórendszer szempontjából pénzügyileg minden kétséget kizáróan hatékony.
Vannak azonban a programnak kritikusai is, akik szerint morálisan vállalhatatlan, hogy az NHS az adófizetők pénzéből tulajdonképpen megvesztegeti a terhes nőket, hogy változtassanak életmódjukon. A program vezetői azonban kiemelték, hogy a tapasztalatok szerint elsősorban hátrányos anyagi helyzetben és sokszor kiegyensúlyozatlan párkapcsolatban élő, alacsony önértékeléssel küzdő nők jelentkeztek a programba, akik számára ez a 400 font az a kéznyújtás volt, ami ahhoz hiányzott, hogy maguk változtassanak az életükön. A tapasztalatok szerint a nők döntő többsége a babára fordította a pénzt.
Skócia gazdag régióiban a terhes nők 5, míg a legszegényebb területeken a várandósok 30 százaléka dohányzik. Az országos adatok szerint minden ötödik skót kismama rendszeresen dohányzik.