Az idősek vezetői képességét nem a szemük romlása vagy az általuk szedett gyógyszerek rontják, hanem a háttérlátvány szűrésével akadnak gondjaik: előfordulhat, hogy a háttérben meghúzódó nagyobb tárgyakat jobban észlelik, mint az előttérben található kisebbeket.
Duje Tadin, a Rochesteri Egyetem idegtudományi tanszékének professzora úgy véli, hogy az öreg szem tulajdonképpen többet lát: egész pontosan nem szűri meg annyira a háttérlátványt fontosság alapján, mint az ifjabbak szeme, illetve agya.
A háttérlátvány szűrése vezetésnél kulcsfontosságú
"Rengeteg vizuális információ ér bennünket, és nincs elég agyi kapacitásunk valamennyi feldolgozására" - nyilatkozta Tadin a brit médiának. "Az, hogy az idősek többet látnak meg, örvendetesnek tűnhet számukra, ám nagyon dinamikus látvány esetében, mint például vezetésnél, a lényegtelen háttérlátvány kirekesztése az agyból vagy figyelmen kívül hagyása előnyösebb" - tette hozzá.
A látványszűrésért az emberi agyban a látókéreg egyik területe, a középső temporalis vagy V5 néven ismert terület a felelős. Már korábbi tanulmányok igazolták, hogy idősebbek, skizofréniában vagy depresszióban szenvedők jobban észlelik a háttérmozgásokat.
Tadin csapata úgy vizsgált alanyokat, hogy elektromágneses stimuláció segítségével akadályozta az említett agyi terület működését 15 percen át, 1 Hz frekvenciával és eközben tesztelte látásukat.
Az úton átvágó gyalogosra kevésbé érzékeny az idős agy
A kísérletből kiderült, hogy a látókéreg V5 területének kiiktatásával szélesedett a háttérlátvány, ez pedig arra utal, hogy a nem megfelelően működő agyterület rész okozhatja a normálisnál jobb háttérérzékelést, illetve a lényegtelen látványelemek kiszűrésének hiányosságát.
Ez vezetésnél kifejezetten kellemetlen, sőt veszélyes lehet, hiszen elképzelhető, hogy a sofőr, míg a hátteret részletgazdagon észleli, az úttesten előtte átkelő gyalogost nem veszi észre.
A vizsgálat a Journal of Neuroscience című idegtudományi szaklap legfrissebb számában jelent meg.