A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
0
Ezüstérem
0
Bronzérem
1
HUNMagyarország
09:00KézilabdaBrazília-Magyarország
HUNPongrácz Bence
10:30CselgáncsIsmael Alhassane-Bence Pongracz
HUNPásztor Flóra
10:55VívásFlora Pasztor-Jacqueline Dubrovich
HUNAndrásfi Tibor
12:50VívásRuben Limardo-Tibor Andrasfi
HUNFucsovics Márton
13:30TeniszMarton Fucsovics-Rafael Nadal
HUNMarozsán Fábián
15:00TeniszFabian Marozsan-Ugo Humbert
HUNHámori Luca
17:22ÖkölvívásGrainne Walsh-Ana Hamori
HUNMagyarország
19:30VízilabdaFranciaország-Magyarország
NyílNyíl

Az édesgyökér az év gyógynövénye Németországban

Vágólapra másolva!
Az édesgyökeret választották Németországban a 2012. év gyógynövényévé.
Vágólapra másolva!

A döntést a würzburgi egyetem tudósaiból és a Természetvédelmi Világalap (WWF) szakértőiből álló bizottság hozta meg.

Mint a keddi bejelentéskor elhangzott, az édesgyökér (Glycyrrhiza sp.) jótékony tulajdonságai legalább 3000 éve ismertek. A növény hatóanyagának köszönhetően jó köptető, nyálkaoldó és köhögéscsillapító, de alkalmazzák simaizomgörcs oldására is. Mérsékli a gyomornyálkahártya gyulladását, valamint gyógyítja a gyomorsavtúltengés okozta nyálkahártya-sérüléseket.

A népnyelvben édesfának, cukorkórónak is nevezett cserje mintegy egy méter magasra nő meg. Rendszertanilag a pillangósvirágúak népes családjába tartozik. Ezen belül a Glycyrrhiza nemzetségnek két faja él Magyarországon. Az igazi édesgyökér (Glycyrrhiza glabra) vadon élő formában sok helyen előfordul, ugyanakkor - éppen gyógyhatása miatt - termesztik is. Levele az akácéra emlékeztet, gyökere szaponinokat, flavoninokat, kumarinokat, szterolokat és cukrokat tartalmaz. (Utóbbiak közül a glycyrrhizin ötvenszer édesebb, mint a nádcukor.) Gyógyászati célra a növény gyökerét lehet felhasználni; gyűjtési ideje októbertől áprilisig tart.

A WWF szakemberei felhívták a figyelmet a vadon élő cserje gyűjtésének veszélyére. Az édesgyökér iránti megnövekedett kereslet (egyedül Németország évi 500 tonnát importál belőle) sok helyen már a cserje állományának ritkulásához vezetett. Ezért a nemzetközi szervezet a fenntartható hasznosítás mellett tör lándzsát: a gyökér gyűjtésekor be kellene tartani bizonyos előírásokat. Így egyrészt változatlanul hasznosítható a cserje, ugyanakkor a növény állományát sem fenyegeti a kipusztulás.

A würzburgi egyetem biológusai és külső szakértők 1999 óta választják meg az év gyógynövényét Németországban. Idén a golgotavirág (Passiflora caerulea) volt az év gyógynövénye.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!