Az elhízás világszerte népbetegség, ezért egyáltalán nem mindegy, milyen stratégiát választanak az érintettek a fölösleges kilók leadására. Az Egyesült Államokban például minden harmadik ember elhízott, és 70 százalékuk igyekszik is megszabadulni a súlyfeleslegtől.
Az American Journal of Preventive Medicine című szakfolyóiratban közzétett, reprezentatív mintán alapuló kutatásból kiderült, hogy a túlsúlyos emberek közül azok fogytak leginkább, akik zsírszegényen táplálkoztak, rendszeresen mozogtak és orvos által felírt fogyasztótablettát szedtek. A diétásként hirdetett élelmiszerek, a vény nélkül kapható étrendkiegészítők és a népszerű "csodadiéták" a kutatók szerint közel sem voltak ilyen sikeresek.
A bostoni Harvard Egyetem és a Beth Israel Deaconess Medical Center szakembereinek közös kutatásában több mint 4000 elhízott (30 vagy efölötti testtömeg-indexű) felnőtt vett részt, akiknek közel kétharmada próbált a felmérést megelőző évben valamilyen módon fogyni. A kutatók megállapították, hogy azok a résztvevők számoltak be a testsúlyuk 5 százalékának megfelelő, vagy ezt meghaladó mértékű fogyásról, akik kevesebb zsírt fogyasztottak, többet mozogtak és receptre kapható fogyasztószereket szedtek. A legtöbbet (testsúlyuk legalább 10 százalékát) azok adták le, akik mindezt egy ellenőrzött súlycsökkentő program keretein belül tették.
A fogyókúrás italok, étrendkiegészítők és csodadiéták ezzel szemben nem hoztak ilyen sikereket: akik ezeket a termékeket fogyasztották, vagy csak bizonyos élelmiszereket megengedő, egyhangú étrendet követtek, nem számoltak be komolyabb, tartós súlyvesztésről.
A kutatás vezetője kiemelte, hogy a tapasztalatok szerint igen sokat segít, ha az elhízottak egy szervezett programba vágnak bele, így a többiek sikere motiválóan hat, továbbá elkerülhető a monoton étrend vagy a diétás készítmények gyakran túlzásba vitt fogyasztása is. Bár a vényköteles fogyasztótabletták az eredmények szerint hatékonyan segítik a fogyást, alkalmazásuk előtt sok szempontot, lehetséges mellékhatást célszerű mérlegelni. A tanulmány megállapításai ismét alátámasztják, hogy csodaszerek helyett továbbra is a helyes táplálkozás és a rendszeres mozgás a tartós és egészséges fogyás kulcsa.