Világszerte ötven év felett háromból legalább egy nő, és ötből legalább egy férfi szenved csonttörést csontritkulás (oszteoporózis) miatt.
Az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet (ORFI) 2011-es adatai szerint itthon közel 600 ezer nőt és 300 ezer férfit érint a kórkép, de sokan nem is tudnak a betegségükről. Mint ahogy arról sem, hogy megfelelő kalcium és D-vitamin fogyasztásával, valamint rendszeres testmozgással a betegség megelőzhető vagy legalábbis késleltethető.
Gyermekkorban is kialakulhat
Az oszteoporózis ritkán gyermekeknél is kialakulhat. A betegség ilyenkor többnyire 7 éves korban, röviddel a pubertás kezdete előtt alakul ki. Néhány esetben maradandó károsodást (gerincferdülést, mellkaskollapszust) okoz. A legtöbb gyermeknél azonban spontán gyógyulás történik, s a lebomlott csonttömeg újraképződik. Gyógyszeres kezelés helyett a szakértők inkább kalciumban és D-vitaminban gazdag, kiegyensúlyozott táplálkozást ajánlanak.
Hogyan előzhető meg a csontritkulás?
Míg a kalciumdús növényekből az ásványi anyagnak mindössze 5-10 százaléka tud felszívódni, gyermekkorban a tej kalciumtartalmának 60 százaléka hasznosul, ami alapvető az egészséges csontozat kialakulásához. 2-10 éves korig 800 mg, 11-18 évig pedig 1000 mg a javasolt napi kalciummennyiség. Ez már napi két pohár tejből vagy ezzel egyenértékű tejtermékből fedezhető. Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) ajánlása szerint naponta 0,5 liter tej vagy azzal egyenértékű tejtermék fogyasztása javasolt. A magyar lakosság napi átlagos tejfogyasztása azonban csak 1,8 deciliter.
A csontritkulásra hajlamosító tényezők - Korai, 45 év előtti menopauza |