Influenzajárvány még nincs, de nagyon sok ember megfázásos tünetekkel küzd. A leggyakoribb és legkellemetlenebb tünet a folyamatos orrfújás, amit néhány egyszerű házi módszerrel enyhíthetünk.
A legfőbb gyógyír a forró zuhany, forró fürdő. A fürdés után maradjunk még pár percet a gőzben, az orrnyálkahártya duzzanatát ugyanis a nedvesség csökkenti. Ugyanezen okból párologtassunk a hálószobában is, de figyeljünk arra, hogy a túl párás levegő sem jó, mert kedvez a gombák és baktériumok szaporodásának. Az orrüreg és arcüreg eldugult járatait segít megnyitni az arcra, orra helyezett meleg, forró borogatás is.
Ugyancsak hatásos a sós vizes öblögötés: egy pohár vízbe tegyünk kevés sót, és gargalizáljunk vele, majd az orrnyílásokat is mossuk át a sós oldattal naponta többször. Ugyanezt a célt szolgálják, drágábban, a tengervizes orrspray-k.
Segítenek a gyógyteák is, a leghatékonyabb a gyömbértea. Erősebb a hatás, ha nem filteres teából készítjük: egy liter teához tegyünk 5-7 vékony szelet gyömbért, lassú tűzön forraljuk negyedórát, majd ízesítsük citrommal, mézzel.
A méznek és a fahéjnak is van fertőtlenítő hatása. Elsősorban a köhögést, torokfájást csökkenti, de közvetve enyhíti a náthát is, ha két teáskanál mézbe egy harmad teáskanál fahéjat adunk, valamint hozzákeverjük egy citrom kifacsart levét is.
Megfázás esetén kiemelten fontos a folyadékfogyasztás: a víz, gyömölcslé, gyógyteák, leves egyaránt hozzájárul, hogy hidratáltak maradjunk. Gyógyír a forró húsleves: a meleg gőz csökkenti az orrnyálkahártya duzzanatát, a sós lé pedig fertőtleníti a torkot.
Fontos, hogy a váladéktermelődésnek feladata van, segít az orron, szájon keresztül a szervezetbe jutó kórokozók eltávolításában. Ne akarjuk azonnal megszüntetni gyógyszertári készítményekkel, pár napig legyünk türelemmel, és próbáljuk szelídebb módszerekkel csak enyhíteni a tüneteket.
A megfázásnak nem a nátha az egyetlen tünete: mivel több mint kétszáz vírus okozhatja, a tünetek is rendkívül változatosak lehetnek. A nátha mellett jellemző a torokkaparás, torokfájás, köhögés, enyhe fejfájás, tüsszögés, könnyezés, hőemelkedés, enyhe láz, és az ugyancsak enyhe fáradtságérzet.
Jellemzően néhány nap alatt pihenéssel, elegendő alvással, bőséges folyadékfogyasztással különösebb beavatkozás nélkül is elmúlik. Ha azonban felszökik a láz, illetve hidegrázás, köhögés, manduladuzzanat, esetleg arc- és orrüregi fájdalom is kíséri, forduljunk orvoshoz. Gyerekeknél a megfázás gyakori szövődménye a fülgyulladás, de a kezeletlen megfázásból tüdőgyulladás is kialakulhat.
Egy gyereknél egy télen akár havonta vagy még gyakrabban jelentkezhetnek megfázásos tünetek, az influenzát viszont csak egyszer kapja el a szezonban.
Bár mindkettő felső légúti betegség, és mindkettőt vírusok okozzák, a tüneteket tekintve vannak különbségek. A legszembetűnőbb a kezdet: az influenza vírus jellemzően 2-3 nap lappangás után hirtelen dönt le, míg a megfázás lassan, egyre több tünetet mutatva alakul ki.
Az influenza leggyakoribb tünete a fejfájás, torokfájás, köhögés, gyengeség, hidegrázás, étvágytalanság és a végtagfájdalmak. Gyakori a magas láz (megfázás esetén ez ritka), és sokszor hányás is előfordul, igaz, ez nem egy tipikus influenzás tünet, a sok köhögés mellékhatása. A megfázással ellentétben az influenzát sokkal erősebb fáradtság, levertség jellemzi. Influenza esetén a gyermek igazán betegnek tűnik, szemben a megfázással.
Az influenza fő ellenszere a sok folyadék és pihenés, illetve a lázat, fejfájást enyhítő ibuprofen illetve paracetamol hatóanyagú gyógyszerek. Orvost magas láz esetén mindenképpen érdemes felkeresni, illetve ha a gyermek keveset pisil, ez ugyanis a kiszáradás jele. Ha nyolc órán keresztül nem ment wc-re, az már nagyfokú, igen veszélyes dehidratáltságot jelez.
Mind a megfázás, mind az influenzavírusok cseppfertőzés útján terjednek, azaz, ha az óvodában-iskolában, munkahelyünkön valaki beteg, köhögéssel, tüsszentéssel könnyen átadhatja a vírusokat. A vírusok terjedhetnek továbbá kézfogás útján, valamint a fertőzött által használt tárgyakon (evőeszköz, törölköző, telefon, gyerekeknél összetapogatott-nyálazott játék útján) keresztül.
A megelőzésben segít a gyakori kézmosás, a rendszeres szellőztetés, a réteges öltözködés, valamint a tápanyagban gazdag étkezés (különösen a déligyümölcsök, a kelkáposzta és a brokkoli), és a megfelelő C- és D-vitaminbevitel.