A kétéves kutatás alatt a korábban depresszióban szenvedő résztvevők fele antidepresszánst kapott. A csoport másik fele úgynevezett éber figyelmen alapuló kognitív terápiában (Mindfulness-Based Cognitive Therapy, MBTC) részesült.
A terápián arra tanították meg a pácienseket, hogy ismerjék fel és fogadják el a negatív gondolataikat és érzéseiket, és kezeljék őket ahelyett, hogy visszacsúsznának a depresszióba.
Nyolc terápiás csoportülésen vettek részt a páciensek, ezen kívül otthon mindennap gyakorolniuk kellett. A következő hónapokban további négy ülés lehetőségét ajánlották fel nekik. A két év alatt minden résztvevőt rendszeresen megkérdeztek a kedélyállapotáról.
A meditációs terápián részt vevő pácienseknél 44 százalékos volt a visszaesési arány, az antidepresszánssal kezelteknél 47 százalék körüli - olvasható a tanulmányban.
Az MBCT emberek milliói számára lehet alternatív terápia - vélte Willem Kuyken kutatásvezető, az Oxfordi Egyetem munkatársa. Adatai alapján öt, depresszión átesett páciensből négy visszaesik, ha sem gyógyszeres, sem kognitív terápiát nem kap. Az eredményeket a The Lancet brit orvosi hetilap kedden megjelent számában tették közzé.