Brit orvosok azt állítják, hogy a
radioaktívan jelölt nátrium-fluorid
erekbe injektálásával ki lehetne mutatni azokat a veszélyes területeket az artériákban, amelyek később stroke-ot vagy infarktust okozhatnak. A kutatások szerint a nátrium-fluorid hozzákötődik a az artériákban található instabil kalciumhoz.
A kalcium a kulcseleme
a plakkoknak nevezett zsíros lerakódások
kialakulásának. A plakkok a felelősek azután az artériák megkeményedéséért, az úgynevezett ateroszklerózisért (amelyet régebben érelmeszesedésnek neveztek). A folyamat kialakulását a Magyar Nemzeti Szívalapítvány honlapján láthatja részletesen.
Amikor ezek a
lerakódások instabillá válnak,
vérrögök alakulhatnak ki, ezek pedig stroke-ot (agyi érkatasztrófát) vagy szívinfarktust okozhatnak. Ezek a szív- és érrendszeri betegségek a felelősek a magyarországi halálozások 54 százalékáért, mintegy 130 000 halálesetért évente.
A veszélyes lerakódások azonban kimutathatók az erekbe injektált, radioaktívan jelölt nátrium-fluoriddal, írják a kutatók a Nature Communications folyóiratban megjelent cikkükben.
Ez az új eljárás jelenleg az egyetlen nem invazív képalkotó technika, amely képes kimutatni a korai meszesedést az instabil ateroszklerózisban”
– mondta dr. James Rudd, a Cambridge-i Egyetem kardiológusa.
Az ateroszklerózis potenciálisan életveszélyes állapot, amikor az artériákat eltömítik a plakkoknak nevezett zsíros lerakódások. A plakkok miatt az artériák megkeményednek és beszűkülnek, ami lassítja a véráramlást, és
ha a plakkok megrepednek, akkor vérrögök alakulhatnak ki, amelyek gátolhatják a szív (szívinfarktus), illetve az agy (stroke) vérellátását.
Ha azonban időben észreveszik ezeket a veszélyes helyeket, akkor korai sebészi beavatkozással vagy gyógyszeres kezeléssel megelőzhető a végzetes végkifejlet.
„A nátrium-fluoridot gyakran keverik a fogkrémekbe, mivel a fogzománcban lévő kalciumvegyületekhez kötődve erősíti azt” – mondta dr. Anthony Davenport, a Cambridge-i Egyetem kutatóorvosa. „Ehhez hasonló módon kötődik az artériák instabil elmeszesedett területeihez,
így a radioaktivitás szintjének mérésével pontosan meg tudjuk határozni, hol alakultak ki ezek a lerakódások.”