A páciens két éven keresztül küszködött gyomorfájdalommal, étvágytalansággal, valamint vérszegénységgel, a tünetek azonban csak súlyosbodtak az utóbbi időben: komoly hasi fájdalom, hányás, testi gyengeség, gyors fogyás lépett fel nála.
Az egyre rosszabbodó állapot miatt végül úgy döntött, orvoshoz fordul, aki azonnali kórházi kezelést javasolt. A székletmintában végül sikerült galandféreglárvát kimutatni.
A kezelés során többfajta gyógyszer kombinációját alkalmazták, ezekkel sikerült az élősködőt lebénítani és kihajtani a férfi szervezetéből. Mint kiderült, a kéretlen vendég egy termetes (hat méter hosszú) simafejű galandféreg (Taenia saginata) volt.
A parazita petéi az ürülékkel jutnak ki a külvilágba, majd bekerülhetnek egy alkalmas köztigazdába, tehát marhába, disznóba, melyben borsókalárvává alakulnak.
A kifejlett féreg egy, a köztigazdát elfogyasztó húsevő emlős, például az ember vékonybelében él, és több méteres hosszúságot is elérhet. Akár évekig is ott tanyázhat úgy, hogy nem okoz különösen súlyos, életveszélyes panaszokat.
A fertőzés veszélye különösen akkor áll fenn, ha valaki nyers vagy nem megfelelően átsült húst fogyaszt.
A férfit kezelő orvos szerint az eset azért érdemel nagyobb figyelmet, mert Kína középső részén meglehetősen ritkának számítanak a galandféreg-fertőzések: 30 éve nem találkoztak ilyen esettel a régióban.
Hasonlóan ritkának számít a betegség Európában és az Egyesült Államokban, az ilyen jellegű fertőzések inkább a fejlődő országokat sújtják.
Szerencsére három hónappal a féreg eltávolítása után a páciens talpra állt, és már jó egészségnek örvend. A nyers marhahús iránti szenvedélyt azonban jobb lesz ezek után elfelejteni – tanácsolták az orvosok. Az esetről a The New England Journal of Medicine című orvosi szaklap számolt be.