Két olyan potenciális vakcina jelöltet fejlesztettek ki a tudósok, amelyek képesek a rettegett Zika vírus elpusztítására. Mindkét vakcina teljes körű védelmet nyújt a szúnyogok által terjesztett betegség ellen – állítja a rangos Nature magazinban most közölt friss tanulmány. Szükséges, hogy elvégezzék még a két nagyon ígéretes vakcina embereken történő klinikai tesztjét is, ám a kutatók azt remélik, hogy sikerült megalkotniuk a biztonságos és hatékony Zika vakcinát.
A két vakcina jelölt teljes körű védelmet nyújtott a Zika vírusfertőzés ellen egerekben”
– nyilatkozta Dan Barouch, a tanulmány vezető szerzője, a Beth Israel Deaconess Medical Center – Harvard Medical School virológusa.
„A legjobb tudomásunk szerint ez az első eset, hogy sikerült Zika vírus elleni védelmet elérni állati modellben. A védettség feltűnő volt.” – fűzte hozzá Dan Barouch.
A két vakcina különböző módon védi a szervezetet . Az egyik specializált DNS szekvenciát juttat intravénásan a szervezetbe, míg a másik vakcina alapját legyengített, inaktív Zika vírus alkotja.
Mindkét vakcina azonban ugyanolyan válaszreakciókat váltott ki a kísérleti egerekben.
A rágcsálók szervezete a vakcinák hatására ellenanyagot termelt a vírus ellen. Ez teljes védelmet biztosított az egereknek egy brazil és egy puerto-ricoi törzset leszámítva.
A hír azt ígéri, hogy rövid időn belül sikerül leküzdeni a Zika-járvány eszkalálódását Közép – és Dél-Amerikában. A probléma egyébként igen súlyos; az Egészségügyi Világszervezet (WHO) idén február 1-én közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett meg Brazíliában, amelyet leginkább sújt a járvány.
Idén február és április között 90 000 új megbetegedést észleltek.
A WHO adatai szerint eddig több mint 1,5 millió esetet regisztráltak a járvány kezdete, 2015 áprilisa óta. A két új vakcinát most nagytestű kísérleti állatokon tesztelik, és utána következhetnek a klinikai tesztek is.
A klinikai kísérleteket a lehető leggyorsabban le kell folytatni”
- nyilatkozta az óriási jelentőségű felfedezés további sorsával kapcsolatosan Dan Barouch.