Egy értékes társ - az autista ember

autista, gyerek, gondozás
AUTISTIC CHILD Reportage at the Objectif Vaincre Autisme (Target Conquer Autism) Centre in Gland, Switzerland. Children suffering from pervasive developmental disorders are followed individually thanks to intensive behavioural interventions in ABA. ABA stands for Applied Behavior Analysis. ABA applies scientific laws to create or modify behaviour which is socially significant for the person and society as a whole. AMA involves a program of techniques for modifying behaviour and developing skills. The skills are taught through procedures of chaining, guiding, prompting, fading, shaping. AMELIE-BENOIST / BSIP
Vágólapra másolva!
Nehéz úgy hazudni, ha az ember nem ismeri az igazságot. Egy autistának viszont akkor nehéz hazudni, ha ismeri az igazságot. Az ember szemléletén is múlik, hogy egy autista milyen társ az életben. A jó szándék viszont kevés. Más is kell. 
Vágólapra másolva!

„Mi az autizmus?" - kezdi nulláról Győri Miklós, az ELTE Gyógypedagógia Pszichológia Intézetének oktatója. A kérdést azért fontos tisztázni, mert sokan hallottak róla, sokaknak van valami homályos képe a témáról, de rengeteg tévhit is kering róla. Csütörtök délelőtt van, és az Izabella utcában vagyunk az ELTE és a Magyar Pszichológiai Társaság közös rendezvényén, az "Igazság, Hazugság, Értelmezés"-en. Győri előadása az "Autizmus Dícsérete" címet kapta.

Sokáig nem írta le a tudomány Forrás: AFP/BSIP/AMELIE-BENOIST / BSIP/Amelie-Benoist

Tényleg, mi is az?

Viszonylag frissen felfedezett rendellenességről van szól.

1943-ban jelent meg az első tudományos leírás az autizmusról.

Egy Leo Kanner nevű gyerekpszichológus jegyezte. Tizenegy gyermek megvizsgálása után jutott arra, hogy van egy olyan fejlődési zavar, amit addig még nem írt le a tudomány.

Lényegében arról van szó, hogy az ember idegrendszere nem a megszokott módon (atipikusan) fejlődik. Egyes kutatók szerint ez az atipikus fejlődés már az anyaméhben elindul. Sokáig keringtek arról elméletek, hogy

a hideg anyai magatartás, vagy egy gyermekkori trauma okozza,

de ezt mára lényegében megcáfolta a tudomány.

Az autizmus gyógyíthatatlan, de nem kezelhetetlen. Egy atipikusan fejlődött idegrendszert nem lehet visszacsinálni és újraépíteni, viszont maga az idegrendszer egy fejlődőképes, tehát fejleszthető dolog. Megfelelő támogatással, kellő toleranciával és értő segítséggel

komoly fejlődés érhető el.

(Ez utóbbi nagyon fontos. „A jó szándék önmagában nem elég" - mondja a professzor.)

Persze nem mindenkinél, ezt embere válogatja.

Három tünet

Az autizmus lényegében három jelenséget foglal magába.

Az egyik a társas helyzetekben mutatott atipikus viselkedés. Ez egy nehezen behatárolható, széles terület. Az enyhébben érintetteknek lehetnek jó kommunikációs készségei, és csak bizonyos helyzetekben viselkednek furcsán.

Kevésbé rugalmas viselkedés és érdeklődés Forrás: AFP/BSIP/AMELIE-BENOIST / BSIP/Amelie-Benoist

A második jellemző az atipikus kommunikáció. Ez sem biztos, hogy minden helyzetben előjön, és ennek is számos formája van. Az emberi kommunikáció egyik alfája a kölcsönösség, ami arra épül, hogy bele tudjuk érezni magunkat a másik fejébe, és figyelembe vesszük az ő (vélelmezett) belső hangulatát. Mit gondol? Mit történik a fejében? Ha nem is tudatosan, de ezekkel a kérdésekkel folyamatosan sakkozunk, amikor egy másik emberrel kommunikálunk. Na ez az, ami az autistáknak nem nagyon (vagy sokszor nagyon nem) megy.

A harmadik autista jellegzetesség a kevésbé rugalmas viselkedés és érdeklődés. Az autistáknál a pszichológusok mindig látnak merev viselkedési mintázatokat, úgynevezett nem funkcionális merevséget. Egyszerűbben:

az autisták jellemzően rendkívül rugalmatlanok.

Előnyökkel is járhat Forrás: AFP/BSIP/AMELIE-BENOIST / BSIP/Amelie-Benoist

Meg még egy tünet

Van egy nem hivatalos negyedik jele is az autizmusnak, amit az Egyesült Államokban már érvényesnek tartanak. Ez egy sajátos szenzoros érzékenység. Azt jelenti, hogy bizonyos ingerekre (főleg hangokra) a tipikustól eltérően reagálnak. Ez nincs jelen minden autistánál, de sokuknál igen. Sok inger kellemetlen élményt vált ki belőlük (pl. egy zajra pánikba esnek, és befogják a fülüket), de van, hogy pont kellemeset (pl. valaminek a tapintása megnyugtatja őket).

„Volt például egy kisfiú, akit szenzorosan vonzott a női harisnyák tapintása. A dolog mögött nem volt semmi szexualitás, tényleg csak az anyag tapintása vonzotta őt. Ezzel együtt társas megértési problémái is voltak. Nem igazán lehetett tehát megmagyarázni neki, hogy miért nem jó, ha idegen nők lábát tapogatja. El tudjuk képzelni, hogy milyen nehéz volt a villamoson utazni" - meséli Győri.

Atipikus tehetségek

Nem mindig, de előfordul, hogy az autizmus előnyökkel is jár. A jellemző előnyök egyike a jó reproduktív emlékezet. Ez esetben hosszú távon is elő tudnak hívni képeket, és hosszú távon is emlékeznek a részeltekre.

Magasan funkcionáló autizmusnak hívjuk, amikor az autizmus ép intellektussal és ép nyelvi képességekkel társul.

Gyakori az autisták között a jó absztrakciós készség, és a precíz észlelési hajlam is, vagyis amikor az illető jól detektálja az ingerek részleteit is. Az atipikus korlátok mellett tehát előfordulnak atipikus tehetségek is.

Az autisták agya abban tér el a nem autistákétől, hogy

a két agyfélteke között sokkal kevesebb az idegi kapcsolat, azokon belül viszont sokkal intenzívebbek.

Brutális őszinteség

„Kutya nehéz úgy hazudni, hogy az ember nem ösmeri az igazságot" - idézi Eszterházyt a professzor, majd csavar egyet az idézeten. „Nagyon nehéz úgy hazudni, hogy az ember ismeri az igazságot" - mondhatnák az austisták.

Ők ugyanis szinte képtelenek hazudni.

Őszinte társ Forrás: AFP/BSIP/AMELIE-BENOIST / BSIP/Amelie-Benoist

A szándékos hazugság igazából egy szofisztikált társas stratégia. Ebben az autisták értelemszerűen gyengék. Hogy is épül fel egy hazugság? Felmérem, hogy a másiknak milyen vélekedése lenne előnyös számomra, és ezt a hamis vélekedést megpróbálom elültetni benne.

A nagyon okos autisták néha megpróbálkoznak egy-egy hazugsággal, de nagyon átlátszóan csinálják.

Hiszen két dolog kell hozzá: Tudni, hogy mi zajlik a másik fejében, és tudni, hogy mi fog benne zajlani, hogy bekajálja a hazugságot. Tervezni kell. „Ha ezt mondom neki, azt fogja gondolni." Tervet kell készíteni és végrehajtani, méghozzá rugalmasan, a váratlan fordulatokra reagálva.

Az autistáknak ez nem megy. Tehát:

Az autisták őszinték.

Néha brutálisan.

A professzor el is mesél pár anekdotát. Volt, hogy egy kisfiú énekóra közben felállt, odament a daloló tanárhoz, befogta a száját, és azt mondta: „Ezt most hagyd abba. Csúnya hangod van, és zavarja a többieket." Ő egyébként egy mentálisan fejlett autista volt, hiszen érzékelte, hogy a többieket zavarja a hamis hang.

Az autizmus dícsérete

Ellenállhatatlan hajlam az igazságra Forrás: AFP/Phanie/VOISIN/PHANIE/Voisin

Nagyon sok múlik a hozzáálláson, ha az ember egy autistával él együtt. A társadalom általában úgy viszonyul hozzájuk (és minden más fogyatékoshoz), hogy hiányzik belőlük valami, amit megpróbálnak utólag a fejébe önteni.

Avagy „normálissá nevelni".

Győri ezt nem tartja helyesnek.

Szerinte a fogyatékosságokra úgy is lehet nézni, mint emberi variációkra.

Az autistákra nem csak úgy lehet nézni, mint valakikre, akiknek hiányzik valami a fejéből. Hanem úgy is, mint őszinte emberekre, akiknek ellenállhatatlan hajlamuk van az igazságra.

E tekintetben egy autizmussal élő ember nagyon értékes társunk lehet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!