Az előrehaladott stádiumú fej- és nyakrákos betegek túlélési esélyei nagyon alacsonyak. A New England Journal of Medicine című folyóiratban közölt tanulmány több mint 350 páciens bevonásával készült. Az eredmények szerint a nivolumabbal kezelt betegek 36 százaléka, a kemoterápiával kezeltek 17 százaléka volt még életben egy évvel a kezelés megkezdése után - írta a BBC News.
Az Európai Rákkongresszuson ismertetett eredmények szerint továbbá az immunterápiával kezelt páciensek kevesebb mellékhatásról számoltak be.
A jobb túlélési arány még szembetűnőbb volt azon daganatos pácienseknél, akiknél humán papillomavírus (HPV) jelenlétét mutatták ki.
A nivolumabbal átlagosan 9,1 hónappal, a kemoterápiával 4,4 hónappal sikerült meghosszabbítani ezen páciensek életét.
Az előrehaladott stádiumú vagy a kezelésre nem reagáló daganattal küzdő betegeknél általában kevesebb mint hat hónap a várható túlélés.
A brit Rákkutató Intézetben dolgozó Kevin Harrington, a vizsgálat vezetője szerint a nivolumab "gyökeres változást" hozhat az előrehaladott stádiumú fej- és nyakrákos páciensek kezelésében.
Egy másik tanulmány 94, előrehaladott stádiumú veserákos páciens bevonásával készült. Az eredmények szerint a nivolumab és az ipilimumab együttes alkalmazása jelentősen csökkentette a tumor méretét a betegek 40 százalékánál, és minden tizedik páciens szervezetéből teljesen eltűnt a rák.
A standard kemoterápia a páciensek 5 százalékánál eredményezett tumorcsökkenést. Nagy-Britanniában évente nagyjából 12 ezer embernél diagnosztizálnak veserákot, amely átlagosan 12 ember halálát okozza naponta. A gyógyszer-engedélyező hatóságok egyelőre csak a bőrrákos esetek kezelésében hagyták jóvá a nivolumab alkalmazását.
Az ember immunrendszere képes felvenni a harcot a rák különböző fajtáival. Bizonyos daganattípusok azonban megtalálják a módját annak, hogy kivédjék a szervezet immunválaszát. A "programozott halál 1", azaz a PD-1 elnevezésű fehérje megakadályozza, hogy az immunrendszer azonosítsa és megtámadja a rákos sejteket.
A szakemberek ezért olyan antitestek kifejlesztésébe kezdtek - ilyen a nivolumab is -, amelyek a T-sejtek felszínén keeltkező PD-1 receptor blokkolásával késztetik az immunrendszert a daganat elleni harcra.