Moore az utca emberétől kezdve a legfelsőbb körökig mindenkit megszólaltat fegyverellenes alkotásában. A kisvárosi édesanyáktól kezdve a fegyvergyártók és a szórakoztatóipar képviselőin át egészen a politikusokig.
Michael Moore-játékunk nyertesei Öt darabot sorsolunk ki az az Oscar-díjas rendező Hülye fehér ember című könyvéből. A helyes válasz az egyes számú volt. Michael Moore születési helye: Flint, USA. Akik helyesen válaszoltak, és a könyvet megnyerték: Farkas Eszter Gratulálunk! A nyerteseket e-mailben értesítjük, ajándékukat postán kapják meg. |
Interjúalanyai között szerepel a mai Egyesült Államok egyik legellentmondásosabb alakja, a rockzenész Marilyn Manson. Az önmagát Antikrisztus Szupersztárnak is nevező művészt illetően meglehetősen polarizáltak a vélemények. Hívei feltétel nélkül imádják, s a szólásszabadság élharcosát, valamint a fogyasztói társadalom első számú ellenzőjét látják benne. Kritikusai támadják drogokkal és sátánizmussal való kapcsolata miatt, azonban ennek ellenére népszerűsége a mai napig töretlen, különösen az amerikai fiatalok körében, azon belül is elsősorban a kertvárosokban élő fehér fiatalok között. Manson filmbeli szereplésének szomorú apropóját is az adja, hogy a Columbine iskolában a társaikra fegyvert emelő fiúk is ebből a rétegből kerültek ki. Sok ezer hozzájuk hasonló, elbizonytalanodott, gátlásos, komplexusokkal küzdő társuk is Manson zenéjében találja meg a kiutat. Sajnos ők ketten ennél agresszívabb megoldást találtak maguknak.
Mansont főleg a konzervatív, keresztény jobboldal támadta, ő azonban Moore filmjében elmondta, ő csupán azt testesíti meg, az ellen emeli fel a szavát, amit az amerikai társadalom kitermel magából. Manson konkrétan meg is fogalmazta, szerinte mi az, ami az Egyesült Államok népét belülről bomlasztja. A Columbine iskolában történt mészárlás napján például az USA légierejének gépei minden addiginál hevesebb támadást mértek Koszovóra. Ezt Manson ironikusnak nevezte, hozzátéve, hogy a polgárokat két dologra kondicionálják, ez pedig a félelem és a fogyasztás. A rockzenész ez ellen tiltakozik, s véleménye szerint a kisvárosi gimnázium tragdéiája azért történhetett meg, mert nem volt senki, aki a fiúkat - akik tanácstalanul álltak az élet rájuk nehezedő nyomásával szemben - meghallgatta volna.
Moore filmjében megjelenik Matt Stone, aki barátjával, Trey Parkerrel együtt az egyik legfelkavaróbb sorozatot, a South Park-ot készíti. A kíméletlen cinizmussal és csípős vitriollal átitatott sorozat könyörtelenül lecsap az amerikai - és általában az emberi - lét összes visszásságára, képmutatására, s teszi mindezt egy fantasztikusan ötletes animációs stílus keretében.
Matt Stone és Michael Moore |
Stone személyes élményekkel rendelkezik a Columbine iskoláról, ugyanis ő maga is ott töltötte diákévet. Elmondása szerint a legfélelmetesebb, hogy a gimnázium fájdalmasan átlagosnak nevezhető, ez pedig azt jelenti, hogy ezer és ezer hasonló kis "kohó" üzemel az Egyesült Államokban, amelyben a harag, a félelem és a gyűlölet elegye forr, s csak idő kérdése, hogy a nyomás mikor repeszti szét a kohók falait. Stone szerint a 13-14 éves gyerekekbe belesulykolják, hogy "ha most vesztes vagy, vesztes maradsz mindörökké". Ez a felfogás pedig különösképpen azokat a fiatalokat kezdi ki, akik gimnáziumi tanulmányaik befejezésével belecsöppennek a nagybetűs életbe, ahol az előbb említett kondicionálás miatt áthidalhatatlan akadályokkal lesznek kénytelenek szembenézni, ennél a pontnál pedig sok ember idegrendszere felmondhatja a szolgálatot. A Columbine iskolában a mészárlást elkövető fiatalokat is csupán néhány hét választotta el az érettségi vizsgától.
Ellenpólusként Moore a legendás színészt, Charlton Hestont mutatja be, aki akkor még az amerikai fegyverszövetség, az NRA elnöke volt. A rendező kíméletlenül felelősségre vonja Hestont, mivel az idős művész nem sokkal a Columbine gimnáziumban történt szomorú események után szólalt fel egy - az igen befolyásos NRA által szervezett - konferencián, ahol a szabad fegyverviselésért kampányolt. Heston egy évvel később, "kiváló" időérzékről téve tanúbizonyságot, egy NRA-rendezvényen ismét felemelte a szavát. Az eseményt azonban egy hasonlóan tragikus eset előzte meg, amikor egy 6 éves kislány vesztette életét, akit vele egykorú osztálytársa lőtt fejbe. Moore a Kóla, puska, sültkrumpli forgatásakor teljesen váratlanul jelent meg Heston házánál, s szegezte neki a provokatív kérdéseket, így a színésznek ideje sem volt a felkészülésre, s így a nézők megdöbbentően hiteles képet kapnak gondolkodásáról s a fegyverkezéssel kapcsolatos indíttatásairól.