Vágólapra másolva!
Rózsaszín fürdőköpenyben, kócosan és többnapos borostával komédiázik Michael Douglas a 8 mérföld rendezőjének kiváló vígjátékában, de a Wonder Boys - Pokoli hétvége többi vicces figurájának szerepében is elsőrendű hollywoodi sztárok gondoskodnak a néző felhőtlen szórakozásáról. Mától az [origo] tékából is kikölcsönözheti ezt a remek filmet.
Vágólapra másolva!

A film az írótársadalmat, azon belül pedig az egyetemi irodalmi életet állítja középpontba. Ironikus portréja az írói- és művészvilágnak, ahogy bemutatja annak kliséit, tipikus karaktereit és a köztük lévő viszonyrendszert. Főszereplője egy kiégett író-irodalomtanár, Grady Tripp, aki első sikere után képtelen a második csodára, de ezt még magának sem vallja be. Pártfogoltjai közt ott a szerelmes, tanárát ajnározó diáklány (Katie Holmes) és az egyszerre zseniálisan tehetséges és deviáns diákfiú (Tobey Maguire). Van még egy hozzá nem értő kiadó (Robert Downey Jr.-nak nem egy maradandó humoros jelenetet köszönhetünk) és a szintén laikus tanszékvezető, akinek naivitására mi sem jellemzőbb, mint hogy (a vak kutyát is beleszámítva) utoljára értesül arról, hogy felesége Gradyvel csalja. Végül van a Grady-félék rémálma, a termékeny bestselleríró, közhelyes előadásával a szájtépések iskolapéldáján, az egyetemi Szófesztiválon.

A film fő erőssége ezekben a tipikus, mégis egyéni, remekül eltalált karakterekben rejlik. Közülük is Michael Douglas viszi a filmet: önmagában humoros a mindig jólfésült amerikai szépfiút ilyen szokatlan szerepben látni, borostásan, végig betépve, elmaradhatatlan rózsaszín fürdőköpenyében. Ő alakítja Grady Tripp írót és egyetemi tanárt, akitől pár évvel ezelőtti hatalmas könyvsikere óta mindenki az új remekművet várja. Grady azonban már motivációját vesztette mindenre, írásra, érzelemre: testileg és lelkileg egyaránt leamortizálódott nihilista lett, aki már a legegyszerűbb döntéseket is képtelen meghozni. Legújabb könyvével sehogy sem áll, és a magánéletében is halmozódnak a problémák: a Szófesztivál nyitónapján felesége (már nem először) elhagyja, szeretőjéről (a tanszékvezető feleségének szerepében Frances McDormand) kiderül, hogy terhes, James Leer nevű diákja pedig lepuffantja a tanszékvezető fent említett kutyáját.

Gradynek a dolgok hirtelen összeomlásával rá kell jönnie, hogy eddigi rendezett életét csak a szerencsének köszönhette, és hogy bizonyos döntéseket már nem halogathat tovább. Miközben úgy tűnik, egy (pokoli) hétvégéje marad arra, hogy kibéküljön a feleségével és elrendezze a dolgokat a szeretőjével, hogy befejezze a könyvét, aminek vége a 2611 oldal után is csak távolodik, hogy rendbe hozza tanítványának széteső életét és hogy eltüntesse a döglött kutya földi maradványait a csomagtartóból, miközben visszajuttatja a helyére a tanszékvezető kedvenc ereklyéjét, amit szintén James tulajdonított el.


James Leer, aki Gradyvel ellentétben nincs írói válságban, nem csak elkészült első regényével, hanem az életben is folyamatosan ír, a nagyszülőkről, a szülőkről, saját magáról - minden szava hazugság. Fura alak, akinek nincsenek barátai, és mániákusan vonzódik a híres emberek halálához. Tobey Maguire épp attól találja el leginkább a szerepet, hogy minimál eszközökkel játszik. Csendesen őrült figura, és ettől lesz igazán beteg.

Az alapvetően drámai történet feszültségét időről időre feloldja egy-egy remekül elhelyezett poén és a folyamatos finom irónia. Ez a Szigorúan bizalmas-sal egyszer már nagyot dobó Curtis Hanson rendezői munkájának és Steve Kloves (Azok a csodálatos Baker fiúk) kiváló, Oscar-jelölt forgatókönyvének az érdeme.

Meller Anna

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!