bemutató dátuma: június 8.
Mundruczó Kornél szerencsére nem várakoztatja meg a magyarokat, a cannes-i világpremier után három héttel a magyar mozik is bemutatják a lenyűgöző vizuális megoldásokkal teli, Jupiter holdja című misztikus akciófilmjét. Az alkotás díj nélkül maradt a fesztiválon, de az egyik zsűritag, egy bizonyos Will Smith fantasztikus filmnek nevezte, és biztos abban, hogy újra fogja nézni.
bemutató dátuma: június 15.
A másik hazai versenyfilmre, az Un Certain Regard szekcióban bemutatott, a szlovák-magyar-cseh koprodukcióban készülő Out-ra sem kell sokat várnunk, már júniusban megnézhetjük a Terhes Sándor által megformált gyári munkás keserédes utazását. A középkorú férfi Lettországban köt ki, és ott is hajtja a vágy, hogy kifogjon egy igazán nagy halat.
bemutató dátuma: augusztus 31.
Sofia Coppola Cannes történetében a második nő volt, akit a legjobb rendező díjával tüntettek ki. Nicole Kidmant a fesztivál 70. évfordulója miatt kiosztott díjjal jutalmazták. Munkájuk gyümölcsét, a Csábítás-t a nyár végén nézhetjük meg, amely egy ábrándosan induló, majd egyre zaklatottabbá váló kosztümös bosszútörténet. Colin Farrell egy sebesült északi katonát játszik, aki egy déli lányiskola falai között talál menedékre, majd pedig veszélyes játékba kezd.
bemutató dátuma: valamikor novemberben
Robin Campillo AIDS-drámájáról a bemutatása előtt alig esett szó, majd hirtelen a fesztivál fő esélyesévé lépett elő. Végül a zsűri nagydíját kapta meg, és Pedro Almodóvar a könnyeivel küszködve mesélt arról, mennyire szerette ezt a filmet. A kilencvenes évek elején játszódó 120 dobbanás percenként megindító portréját rajzolja meg egy aktivista csoportnak, akik azért küzdenek, hogy felrázzák a közvéleményt abból a közönyös állapotból, amit az AIDS-szel szemben tanúsít.
bemutató dátuma: október 5.
Némi meglepetésre a politikai korrektséget kifinomult módon kifigurázó The Square kapta az idén az Arany Pálmát, amely szerintünk menő és modern választás volt. A Lavina rendezője ezúttal egy modern művészeti múzeum kurátoráról forgatott filmet, aki szakmailag és emberileg is váratlan kihívásokkal kénytelen szembenézni. „Bámulatosan bizarr, és közben metszően aktuális” – írta a filmről Onozó Róbert a cannes-i kritikájában.
bemutató dátuma: ősszel a Mozinet Filmnapokon
Andrej Zvjagincev legutóbb a Leviatán-nal nyűgözte le előbb Cannes, majd a világ sok országának a közönségét. Most a Loveless-szel jelentkezett, amely egy válófélben lévő, egymást gyűlölő házaspár és a világgá menő kisfiuk történetét meséli el. Zvjagincev mindig is nyomasztó filmeket készített, de ez most minden várakozást felülmúlóan szomorúra sikerült.
bemutató dátuma: december 28.
A görög Jorgosz Lantimosz cannes-ban debütált bizarr agyszüleményei (a Kutyafog és A homár) hiába keltettek nagy feltűnést, Magyarországra nem jutottak el. Az eleinte nyugtalanító, majd a végére horrorba átcsapó A szent szarvas meggyilkolásá-val szerencsére vége szakad ennek a rossz hagyománynak, és a mozivásznon is megnézhetjük, milyen őrült dolgokra vállalkozik a sebészt alakító Colin Farrell és a feleségét megformáló Nicole Kidman.
bemutató dátuma: október 9.
Diane Krüger a legjobb színésznő díját kapta meg az In The Fade-ben nyújtott alakításáért, és mi is egyetértettünk a zsűrivel abban, hogy ő volt a legjobb dolog Fatih Akin filmjében, karrierje során még sosem láthattunk tőle ennyire összetett alakítást. Gyászoló feleséget játszik el, akinek a férje meghalt egy terrortámadásban, és miután csalódik a hivatalos igazságszolgáltatásban, saját maga próbál bosszút állni.
bemutató dátuma: november 2.
A két Arany Pálma után most díj nélkül távozott Cannes-ból Michael Haneke, de akik vevők az osztrák rendező lehangoló, mizantróp látásmódjára, azok a Happy Endben sem fognak csalódni. Egy nagypolgári francia család életébe gyűrűzik be a menekültválság, és közben olyan nagyszerű színészeket nézhetünk, mint Jean-Louis Trintignant, Isabelle Huppert, Matthieu Kassovitz vagy Toby Jones.
bemutató dátuma: szeptember
Marion Cotillard, Charlotte Gainsbourg és Mathieu Amalric főszereplésével egy furcsa szerelmi háromszög bontakozik ki az Ismael szellemei-ben, a fesztivál idei nyitófilmjében. A történet főszereplője egy férfi, akinek húsz évvel korábban elhalálozott szerelme váratlanul újból feltűnik, miközben a férfi már új életet kezdett egy új nő oldalán.
bemutató dátuma: ősz folyamán
Dosztojevszkij 1876-os kisregényének, A szelíd teremtésnek a mozgóképes adaptációjában ezúttal is a bűn és bűnhődés témakörét járja körbe a neves ukrán rendező, Szergej Loznyica. Egy magányos nő szenvedéssel teli utazását követhetjük nyomon, aki az után indul útnak Szibériába, hogy a börtönben raboskodó férjének szánt csomagját visszaküldték a feladónak.
bemutató dátuma: október 5.
Francois Ozon legújabb, Brian De Palma legszebb éveit idéző thrillerét az idei fesztivál legszexibb filmjének kiáltotta ki a kritikusunk. Az álomszép főszereplőnő (Marine Vacth) beleszeret a terapeutájába, de amikor néhány hónappal később hozzáköltözik, a férfi eltitkolt ikertestvére is felbukkan.
bemutató dátuma: ősszel a Mozinet Filmnapokon
Jasmine Trinca játssza el a Fortunata című olasz dráma elhivatott címszereplőjét, aki éjjel-nappal azon dolgozik, hogy elég pénzt gyűjtsön össze, és megnyithassa a saját fodrászatát. A munka miatt viszont elhanyagolja a gyerekét, akit a kezelhetetlen viselkedése miatt beutalnak egy pszichológushoz. Trincát a legjobb színésznő díjával jutalmazta az Un Certain Regard zsűrije.