Az olasz filmművészet óriása, aki örökre a világ filmművészetének világító fénye marad
- méltatta a 77 éves korában rákbetegségben elhunyt rendezőt a cannes-i filmfesztivál Twitter-üzenetében. Bertolucci 1990-ben a cannes-i filmmustra nemzetközi zsűrijének elnöke volt és 2011-ben tiszteletbeli Arany Pálma-díjjal jutalmazták életművét.
Óriási művész volt, aki megtestesítette az olasz filmművészetet és korának egyik legjelentősebb alakja lett
- hangsúlyozta Thierry Frémaux és Pierre Lescure a cannes-i fesztivál képviseletében a Twitteren. Gilles Jacob, a cannes-i mustra korábbi igazgatója "az olasz film utolsó császárának" nevezte a rendezőt.
Bertolucci 1983-ban és 2013-ban a velencei filmfesztivál zsűrijét is vezette. "Az olasz és a nemzetközi filmművészet legnagyobb mesterei között emlékezünk rá" - fogalmazott közleményében a fesztivál, amelyen 2007-ben szintén életműdíjat vehetett át.
Az utolsó tangó Párizsban és A megalkuvó rendezője
az egyetlen olasz filmes volt, aki elnyerte a legjobb rendezőnek járó Oscar-díjat.
Az utolsó császár című filmje a rendezői Oscarral együtt kilenc díjat kapott az amerikai filmakadémiától - idézte fel a variety.com.
Antonio Banderas szintén Twitter-üzenetben búcsúzott "a filmművészet mesterétől", és köszönetet mondott óriási tehetségéért.
A filmművészet elveszítette egyik költőjét
- írta Carlo Chatrian, a locarnói filmfesztivál vezetője, aki 2020-tól a Berlinale művészeti igazgatója lesz.
Frank Riester francia kulturális miniszter a rendezőre emlékezve arról beszélt, hogy Bertolucci "hiányozni fog a hetedik művészetnek (a filmművészetnek)".
Brando, Depardieu, Trintignant, De Niro: Bertolucci a legnagyobbakkal forgatott és naggyá tette őket a filmvásznon, mivel ő maga is óriás volt
- tette hozzá.
Egy egész filmes generációnak, a filmes újhullámnak, a fiatalok forradalmának adott új nézőpontot és megváltoztatta a filmes narratíva szabályait
- írta Piera Destassis, az Olasz Filmakadémia elnöke és művészeti igazgatója kiemelve, hogy mind az olasz, mind a világ filmművészete és személy szerint számára is óriási veszteség Bertolucci halála, "olyan seb a művészeten, amelyet nehéz lesz begyógyítani".
Bernardo Bertolucci mély nyomot hagyott a filmművészet történetében az olasz nemzet képviseletében, kijár neki a legnagyobb elismerés. Betegségét nagy bátorsággal és méltósággal viselte, anélkül, hogy feladta volna munkáját, amiért szintén a legnagyobb tiszteletet érdemli. Őszinte barátság fűzött hozzá, ezért nagy fájdalommal fejezem ki részvétemet
- írta a 93 éves Giorgio Napolitano, korábbi olasz államfő.
A Variety.com értesülése szerint a rendező tisztelői kedden a római Capitoliumon, a Sala delle Protomotecában vehetnek végső búcsút tőle.
Bertoluccit privát szertartáson helyezik örök nyugalomra. Nyilvános búcsúztatását a jövő hétre tervezik.