370 filmet vetítenek a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon

Jankovics Marcell, filmrendező, rendezési és grafikái
Debrecen, 2001. 01. 30. Egészestés rajzfilmen dolgozik Jankovics Marcell Kossuth-díjas rendező és 50 fős stábja. Az Ének a csodaszarvasról című filmet a neves művész forgatókönyve és figuratervei alapján készítik és a tervek szerint az év végén mutatják be. A film zenéjét Szörényi Levente szerezte. A bemutatóval egy időben kiadják a film gyerekeknek és felnőtteknek szóló könyv változatait is. A képen: Jankovics Marcell a csodaszarvas egyik alakváltozatával. MTI Fotó: Oláh Tibor
Vágólapra másolva!
Harminc országból háromszázhetven filmet vetítenek augusztus 11. és 15. között a 15. Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon (KAFF), amelynek programjában szakmai események, kiállítások, közönségtalálkozók, könyvbemutatók, fényfestés és családi programok is szerepelnek.
Vágólapra másolva!

Ötven éve jött létre a Kecskemétfilm, akkor még szokatlan módon egy vidéki városban, 1985-ben pedig elindult a fesztivál is - először triennáléként, Kecskeméti Animációs Filmszemle néven -, amely később nemzetközi rendezvénysorozattá bővült, és az európai fesztiválszövetség tagja lett - idézte fel a fesztivál keddi sajtótájékoztatóján Mikulás Ferenc, a KAFF és a Kecskemétfilm igazgatója.


A KAFF azonban összművészeti eseménysorozat is - jegyezte meg Mikulás Ferenc -, hiszen a filmvetítések mellett több alkotó képzőművészeti kiállításokon is bemutatkozik, de a gyerekekre is gondolnak, ők például animációs játszóházban készíthetnek saját rajzfilmet. Mint kiemelte, több program is megemlékezik majd a kecskeméti rajzfilmstúdió alapításának ötvenéves jubileumáról is.
Papp Dániel, az MTVA vezérigazgatója emlékeztetett arra, hogy a közmédia és a Kecskemétfilm kapcsolata régi múltra tekint vissza: Kecskeméten készült például a több mint negyven országban vetített Magyar népmesék sorozat vagy a nagy sikerű Vízipók, csodapók is.

- közölte.


Kucsera Tamás Gergely, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) főtitkára hangsúlyozta: nagyon kevés olyan, tartós sikert és folyamatos fejlődést mutató magyarországi művészeti fesztivál akad, mint a KAFF, ezért a köztestületté alakult MMA az elsők között alakított ki partneri kapcsolatot a fesztivállal.

- jegyezte meg. Kucsera Tamás Gergely hozzáfűzte, hogy az idei KAFF retrospektív vetítésekkel emlékezik meg Jankovics Marcellről csakúgy, mint Gyulai Líviuszról és Richly Zsoltról is, az MMA Könyvkiadó pedig több kötet bemutatóját is a fesztiválon tartja meg.

A jövőről szólva közölte, hogy tervbe vették a kecskeméti egyetemen egy animációs képzés elindítását és rövidesen létrejöhet a Magyar Animáció Háza is.

Kollarik Tamás a magyar versenyprogram zsűrijének tagjaként méltatta a magyar animációs filmet.

Mint felidézte, negyven éve nyert Oscar-díjat Rófusz Ferenc A légy című rövidfilmje, és ez a "nagy generáció" most is aktív, miközben már a fiatalok - például Bucsi Réka - is nagyszerű alkotásokat hoznak létre, a közmédiának köszönhetően pedig a közönséghez is eljuthatnak a magyar animációs filmek.

A KAFF közönsége négy napon át három moziban és két szabadtéri helyszínen nézheti meg a magyar és európai animációs filmtermés legjavát; a fesztivál részletes programja a https://2021.kaff.hu honlapon érhető el.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!