Matthew Broderick
Az 1980-as évek közönségkedvenc "tinisztárja", a bőven 20 éves kora után befutott Matthew Broderick egyik legnagyobb sikere, a Meglógtam a Ferrarival (1986) bemutatója után egy évvel, 1987. augusztus 5-én az észak-írországi Enniskillenben okozott két emberéletet kioltó balesetet. A színész bérelt BMW-jével száguldozva, tisztázatlan okokból áttért a szemközti sávba és frontálisan ütközött egy Volvóval, amelynek sofőrje, a 28 éves Anna Galagher és az anyósülésen utazó 63 édesanyja, Margaret Doherty azonnal meghaltak a baleset helyszínén.
Az ütközéstől Brodericknek eltört a lába és több bordája, agyrázkódást kapott, valamint összeesett a tüdeje, barátnője, Jennifer Grey (akivel a Meglógtam a Ferrarival forgatásán ismerkedett össze) pedig súlyos gerincsérülést szenvedett.
Brodericket először halált okozó közúti veszélyeztetéssel vádolták meg, amelyért 5 év börtönt is kaphatott volna, de végül csak gondatlanságért kellett felelnie, és mindössze 100 font (mai árfolyamon mintegy 45 ezer forint) pénzbírságot kellett fizetnie – a nevetségesen enyhe ítéletet az áldozatok hozzátartozói "az igazságszolgáltatás megcsúfolásának" nevezték.
Jellemző Hollywoodra, hogy 25 évvel később Broderick több millió dollárt kapott egy Honda-reklámért, amit a 2012-es Super Bowl szünetében sugároztak.
Rebecca Gayheart
A most 51 éves színésznő nem tartozik az A-kategóriás szupersztárok közé, olyan filmekben szerepelt, mint a Rémségek könyve (1998) vagy a Sötét órák (2000) és visszatérő szereplője volt a Kés/alatt című sorozatnak.
2001. június 13-án Gayheart az olasz színész, Marco Leonardi (az Alkonyattól Hajnalig 3 társszereplője) tulajdonában lévő járművet vezette Los Angelesben, amikor egy felelőtlenül bevett kanyart követően elütötte az úttesten szabályosan átkelő Jorge Cruz Jr.-t. A kórházba szállított, mindössze 9 éves kisfiú másnap belehalt sérüléseibe.
A színésznő ezek után 10 ezer dollárt fizetett a családnak a kisfiú temetésének költségeire, majd miután perbe fogták halált okozó közúti veszélyeztetésért, kiadott egy nyilatkozatot, amelyben úgy fogalmazott:
A tragédia fájdalma örökké velem fog élni. A perben szereplő állítások ellenére a tények azt igazolják, hogy baleset történt.
A 2001. november 27-én megtartott tárgyaláson végül Gayheart nem tagadta, de nem is ismerte el a felelősségét, így végül három év felfüggesztett börtönbüntetésre, 2800 dollár pénzbírság megfizetésére, illetve 750 órányi közmunkára ítélték, és egy évre bevonták vezetői engedélyét. A fiú szülei később magánvádas eljárást is kezdeményeztek, amely peren kívüli megegyezéssel ért véget.
John Huston
A klasszikus Hollywood egyik legnagyobb forgatókönyvíró- és rendezőlegendája, A Sierra Madre kincséért (1948) írói és rendezői Oscar-díjat nyert John Huston az 1930-as években indult karrierje elején nemcsak forgatókönyvíróként, de az alkoholt, autókat és nőket illetően féktelen életmódja miatt is hírnevet szerzett magának.
Huszonhét éves volt, amikor 1933. szeptember 25-én, a Los Angelesi Sunset Boulevardon elgázolta a népszerű színész Raul Roulien feleségét, a brazil táncosnő Tosca Izabelt, aki belehalt sérüléseibe. Bár a rendőrség és a bíróság is vétlennek mondta Hustont, a közvélemény megítélését súlyosbította Huston néhány hónappal korábbi, még lezáratlan ügye, amikor Huston részegen vezetve kisodródott az autójával az útról, és olyan erővel csapódott neki egy másik, parkoló kocsinak, hogy a vele utazó barátnője, Zita Johann színésznő kirepült a szélvédőn és komoly fejsérülést szenvedett.
Gig Young
Az ötvenes évek népszerű karakterszínészét kétszer jelölték Oscar-díjra (Come Fill the Cup, 1951 és A nagy riport, 1958), végül akkor nyerte el a díjat – Sidney Pollack 1969-es nyomasztó A lovakat lelövik, ugye? című filmjének mellékszerepéért –, amikor alkoholizmusa kezdett súlyosbodni. Az 1970-es években már alig kapott szerepet, de úgy tűnt, a korábban négy zátonyra futott házassága után legalább a magánélete rendeződik. Aztán persze éppen hogy nem.
1978. szeptember 27-én feleségül vette a nála 33 évvel fiatalabb, 31 éves Kim Schmidt német újságírónőt és színésznőt – holttestüket 3 héttel később, 1978. október 19-én találták meg manhattani lakásukban. Bár az okok a mai napig tisztázatlanok, a helyszínen talált nyomok alapján a rendőrség megállapította, hogy a függősége miatt pszichiátriai kezelés alatt álló Oscar-díjas színész először agyonlőtte a feleségét, majd magával is végzett.
Charles S. Dutton
A három Emmy-díjas, Golden Globe-jelölt színész jóval azelőtt került börtönbe emberölésért, hogy befutott színész lett. A kamaszként állandóan bajt kereső Dutton 1967-ben, 16 éves korában egy kocsmai szóváltást követően megölt egy férfit, aki szerinte késsel támadt rá – s bár a bíróság figyelembe vette a védekezést, Dutton 5 év börtönbüntetést kapott, de jó magaviselete miatt 18 hónap múlva szabadulhatott.
Később rablásért és tiltott fegyverviselésért, valamint a próbára bocsátás feltételeinek durva megszegéséért ismét börtönbe kellett vonulnia 3 évre, amit újabb nyolc évvel megtoldott a bíróság, miután Dutton rátámadt az egyik őrre. A fiatalkori indulat csak akkor kezdett csillapodni benne, amikor egy másik elítélt megkéselte és majdnem belehalt sérüléseibe. A börtönben kezdett drámafoglalkozásokra járni, eleinte indulatkezelő terápiás céllal, és szintén a börtönben érettségizett, illetve szerzett főiskolai diplomát. 1976-ban, 25 éves korában szabadult, beiratkozott a baltimore-i Towson Egyetem drámatagozatára, majd a Yale Egyetemen színészi diplomát is szerzett.
1984-ben mutatkozott be a Broadway-n, egy évvel később első filmszerepét is megkapta (Macskaszem), azóta olyan filmek karakterszínésze, mint A végső megoldás: Halál, a Hetedik, a Ha ölni kell, a Cuki hagyatéka vagy a Gótika.
Lapozzon, cikkünk a következő oldalon folytatódik!